2013. február. 19. 13:54 MTI Utolsó frissítés: 2013. február. 19. 13:56 Itthon

150 település kap arzénmentesítőt júliusig

Június végéig 150, arzénnal szennyezett vizű településen helyez el magyar szabadalmú, saját gyártású víztisztító berendezést a Magyar Honvédség - közölte a honvédelmi miniszter kedden a Békés megyei Medgyesegyháza-Bánkúton.

Hende Csaba az első ilyen komplex arzénmentesítő berendezés átadásán azt mondta, az európai uniós követelményeknek nem megfelelő vízminőségű településeken június 30-ig állítják fel ezeket a konténereket. 

Emlékeztetett arra, hogy Magyarországon évtizedek óta húzódó probléma a lakosság egészséges ivóvízzel történő ellátása, és egy 2012. szeptemberi kormányhatározat a Honvédelmi Minisztériumot bízta meg az arzénmentes ivóvíz biztosításával. 

A miniszter elmondta, a kormány központi költségvetésből finanszírozza a víztisztító berendezések gyártását. A technológia magyar szabadalom, amelyet a Honvédelmi Minisztérium megvásárolt, és a hadiipari fejlesztésekkel foglalkozó cégeinek mérnökei dolgozták ki a gyakorlati alkalmazását. A tisztító konténerek hazai alkatrészekből készülnek, és magyar cég állítja elő őket - ismertette Hende Csaba. 

Móró Lajos, a víztisztító rendszert kifejlesztő HM EI Zrt. vezérigazgatója azt mondta: a rendszer költségtakarékos, környezetbarát, és elemeit hasznosítani lehet az ivóvíz minőségét javító egyéb beruházásoknál is. 

Ruck Márton, a település fideszes polgármestere elmondta: ezzel a konténerrel teljesíteni tudják a víz tisztaságára vonatkozó EU-elvárásokat. Az arzénmentesítő rendszer a helyi vízműből szivattyúzott vizet tisztítja, általa a lakosság 24 órában és korlátlan mennyiségben jut egészséges vízhez.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.