Bár újonnan kinevezett felsőoktatási államtitkárként Klinghammer István a hallgatói szerződés mellett érvel, az ELTE rektoraként korábban még külföldi munkavállalásra ösztönözte diákjait.
Aki igénybe kívánja venni a társadalom segítségét tanulmányai finanszírozásához, tudását annak a közösségnek a javára hasznosítsa, amely kitanította őt - mondta Klinghammer István szerdán a Kossuth Rádióban.
A Ténytár azonban rámutat, a frissen kinevezett felsőoktatásért felelős államtitkár 2005-ben az ELTE rektoraként még így nyilatkozott: „ A piacgazdaság beköszöntével (...) a hazai kvalifikált munkaerő jelentős része légüres térbe került, ahonnan a saját egzisztenciája szempontjából kitűnő megoldásnak bizonyulhatott, ha a tudását külföldön megfelelő fizetésért értékesíteni tudta, illetve tudja. Megjegyzem, ezt a folyamatot nem szabad központi akarattal korlátozni, nem lenne sem demokratikus, sem célravezető megoldás."
Klinghammer 2005-ös szavai gyakorlatilag azt jelentik, hogy nem tartotta demokratikusnak egy "hallgatói szerződéshez" hasonló kényszerítő eszköz alkalmazását annak érdekében, hogy a fiatalok ne külföldön vállaljanak munkát.