Itthon hvg.hu/MTI 2013. február. 08. 14:30

Megszűnik az LMP-frakció

Függetlenként folytatja parlamenti munkáját az LMP-ből kilépett és a Párbeszéd Magyarországért (PM) pártot megalapító nyolc országgyűlési képviselő - jelentette be pénteken Jávor Benedek, a párt egyik alapítója. A nyolc képviselő távozása miatt az LMP eddig 15 fős frakciója a házszabályban előírt 12 fős létszám alá csökken, így megszűnik. Hivatalosan hétfőn jelentik be a kilépést.

Függetlenként folytatja parlamenti munkáját az LMP-ből kilépett és a Párbeszéd Magyarországért (PM) pártot megalapító nyolc országgyűlési képviselő - jelentette be pénteken Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért (PM) egyik vezetője pénteken. Közleményében azt írta: ők "konstruktív javaslatot" tettek egy LMP–PM-frakciószövetség létrehozására, ami működőképes megoldás lehetett volna.

Schiffer András, az LMP frakcióvezetője azonban – Jávor szerint – még csak megtárgyalni sem volt hajlandó az ötletet, ehelyett azt javasolta, hogy a PM-es képviselők adják vissza a mandátumukat. "Hosszú tárgyalások után úgy érezzük, kimerültek a lehetőségeink" – írta Jávor, aki "Schiffer Andrásék hajthatatlanságát" tette felelőssé a történtekért.

A nyolc képviselő távozása miatt az LMP eddig 15 fős frakciója a házszabályban előírt 12 fős létszám alá csökken, így megszűnik.

Konstruktív javaslatot tettek.
MTI / Kovács Tamás

Jávor: hétfőn jelentik be hivatalosan a kilépést

A Párbeszéd Magyarországért (PM) tagjai hivatalosan hétfőn jelentik be Kövér László házelnöknek, hogy kiléptek az LMP parlamenti frakciójából - nyilatkozta Jávor Benedek az MTI-nek. A házszabály alapján döntésük azonnal érvénybe lép, ezért az LMP képviselőcsoportja a jövő hét első napján szűnik meg - tette hozzá az MTI kérdésére. A Párbeszéd Magyarországért alapítója hangsúlyozta, hogy kilépésüket követően lemondanak az LMP-nek járó állami támogatásról és az LMP pártalapítványáról is

A parlamenti bizottsági helyek elosztásáról 2010-ben egyeztek meg a frakciók, az új helyzetben a változásokat a házelnöknek kell előterjesztenie, és az Országgyűlésnek elfogadnia – mondta Jávor Benedek. Hozzátette: minden képviselőnek joga van a bizottsági tagsághoz. Az ő bizottsági elnöki helyéről, illetve az LMP-nek juttatott alelnöki pozíciók sorsáról szintén a Ház dönt majd.

LMP: a szakadár képviselők nem tudtak elmozdulni merev álláspontjukról

Az LMP-nél tudomásul veszik, hogy a 8, LMP-t elhagyó képviselő kilép a parlamenti csoportból, „és ezzel megszüntetik az LMP frakcióját, miután a demokratikus kongresszusi vitában kétszer is jelentősen kisebbségbe kerültek” – így reagáltak Jávor Benedek bejelentésére a párt szóvivői.

Az elmúlt napok alapján ez a lépés várható volt, hiszen „a szakadár képviselők nem tudtak elmozdulni arról a merev álláspontról, hogy mind a nyolcan megőrzik a mandátumukat és egy átnevezett frakcióban valósítják meg az elképzeléseiket”. Az LMP a tárgyalások teljes ideje alatt nyitott és kezdeményező volt az egyeztetések folytatására – olvasható Csiba Katalin és Heltai László közleményében. 

Schiffer: a PM javaslata számukra elfogadhatatlan

Schiffer korábban a hvg.hu-nak azt mondta: a PM javaslata számukra elfogadhatatlan volt, mert "nem lehet egy csónakban kétfelé evezni". A frakcióvezető szerint "az lenne a civilizált megoldás, ha – mint minden jól működő demokráciában – valaki elhagy egy pártot, akár még aznap lemond a listán szerzett mandátumáról".

Stiller Ákos

Schiffer azt mondta: 2010 áprilisában az LMP Bajnai Gordon miniszterelnök ellenzéke volt, így szavaztak rá a választók, ehhez képest a szakadárok épp vele kívánnak szövetkezni.

Az LMP tavaly novemberi kongresszusa olyan határozatot fogadott el, amely kizárja a Lehet Más a Politika csatlakozását az Együtt 2014 választói mozgalomhoz, de felhatalmazást ad arra, hogy a párt képviselői megkezdjék a tárgyalást az együttműködés más formáiról. A határozat elfogadása után lemondott posztjáról Jávor Benedek frakcióvezető, valamint két helyettese, Karácsony Gergely és Szabó Tímea. Ezután a három politikus öt parlamenti és három fővárosi képviselőtársával együtt megalapította a Párbeszéd Magyarországért Platformot.

Nem változott a stratégia

Az LMP január végi kongresszusa úgy döntött, hogy nem változtat a korábban elfogadott stratégián. Ezután a Párbeszéd Magyarországért Platform tagjai sajtótájékoztatón jelentették be, hogy kilépnek az LMP-ből és új pártot alapítanak. A platform képviselői akkor hangsúlyozták, szeretnék, ha egyben maradna a parlamenti frakció, ezért tárgyalásokat kezdenek az LMP-ben maradókkal.

Vasárnap Jávor Benedek és Szabó Tímea bejelentette, hogy a platform párttá alakul és Párbeszéd Magyarországért néven folytatja munkáját. Szabó Tímea egy kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a Lehet Más a Politikából kivált nyolc képviselő nem adja vissza a mandátumát. Az újságírók felvetésre hozzátette: egy LMP nevű frakcióban nem maradnának, éppen ezért javasolnák, hogy a képviselőcsoportot kereszteljék át LMP - Párbeszéd Magyarországért névre.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.