Itthon hvg.hu 2013. január. 29. 13:32

Titokzatos szédülés egyre több embernél – ez lehet az ok

Egyre több olvasónk jelezte, hogy váratlan, súlyos szédüléssel, alacsony vérnyomással járó rosszullétek döntik le őket a lábukról. A háziorvos szerint mostanra már kiürülnek a szervezet felhalmozott vitamintartalékai. Ráadásul két héten belül nyakunkon az influenzajárvány.

Hirtelen szédülés, rosszullét, a padló alá kúszó vérnyomás, az embernek az ágyból is alig van ereje kikelni – több olvasónk is ilyen tünetekről számolt be az utóbbi napokban. Volt, akit ideggyógyászhoz küldött háziorvosa. A szaporodó esetekkel kapcsolatban Komáromi Zoltán, háziorvos a hvg.hu-nak azt mondta: ezek gyakori panaszok őszi-téli időszakban, különösen a tél vége felé, amikor a szervezet már az utolsó tartalékait éli fel a korábban felhalmozott vitaminokból.

„A tünetek oka lehet vírusos fertőzés, ami felboríthatja a folyadékháztartást, ilyenkor jellemző, hogy a vérnyomás alsó értéke nagyon alacsony. Jellemző a vérszegénység, akár extrém mértékben is, előfordulhat, hogy a normál érték kétharmada van vasból, hemoglobinból a vérben” – mondta Komáromi Zoltán, hozzátéve, ilyen körülmények között az agyba még akkor is kevesebb oxigén áramlik a normális értéknél, ha a vérnyomás egyébként nem alacsony, ez szintén okozhat szédülést, rosszullétet.

Menjünk orvoshoz!

Könnyen lehet, hogy a hét közben, a munkahelyünkön tapasztalt stressz miatt érezzük úgy a hét végére, hogy teljesen kimerültek vagyunk. A háziorvos szerint minden esetben fontos orvoshoz fordulni, és minden tünetet kivizsgálni, mert az is előfordulhat, hogy valamilyen lappangó betegség (gócos fog, nem jól meggyógyított mandulagyulladás) okozza a tüneteket. Emiatt a háziorvosok általános belgyógyászati kivizsgálást szoktak elrendelni és ha minden lelet negatív, akkor lépnek tovább egy ideggyógyászati beutalóval.

Komáromi Zoltán szerint ugyanakkor az esetek száma nem szaporodott tapasztalataik szerint, „most nem mentek többen ezzel orvoshoz, mint tavaly ilyenkor”.

Minden esetben érdemes orvoshoz fordulni
Túry Gergely

Nyakunkon ugyanakkor az influenzajárvány, az ÁNTSZ múlt heti adatai szerint (a legfrissebb összesítés holnap lát napvilágot) 2013. január 14-20. között az országban 12 100 beteg fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, ami 23,1%-kal több, mint az előző héten. Komáromi Zoltán szerint ez azt jelenti, hogy két héten belül már járványról beszélhetünk (ez heti 15 ezer megbetegedést jelent.)

Budapest a legfertőzöttebb

A betegek 17,3 százaléka gyermek, 43,7 százaléka 15-34 éves fiatal felnőtt volt, 29,1 százalékuk a 35-59 évesek, 9,9 százalék pedig a 60 éven felüliek korcsoportjába tartozott. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a betegek 60,5 százaléka 15 évesnél fiatalabb gyermek volt. A 100 000 lakosra jutó, orvoshoz fordult betegek száma a fővárosban (217),  Tolna (182) Jász-Nagykun-Szolnok (172) megyében volt a legmagasabb, Nógrád (26), Békés (16) és Veszprém (11) megyében volt a legalacsonyabb. Komáromi Zoltán szerint akár még most sem késő beoltatni magunkat influenza ellen, hiszen 14 nap alatt kialakul a védettség, ez a két hét azonban már rizikósabb, ugyanis előfordulhat, hogy a szervezetünk még éppen az elölt vírustörzzsel küzd, miközben cseppfertőzés útján esetleg megérkezik az „igazi” is.

Ma egyébként az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint melegfronti hatásra számíthatnak az arra érzékenyek. Náluk fejfájás, migrén, álmatlanság, levertség is jelentkezhet. Ingadozhat a vérnyomás. Csökkenhet a koncentrálóképesség.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.