2013. január. 15. 19:55 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. január. 15. 19:45 Itthon

Bayer-ügy: a német romák tanácsának elnöke is felháborodott

Elhatárolódásra szólította fel Orbán Viktort Bayer Zsolt január 5-én megjelent cikkével kapcsolatban a Német Szintik és Romák Központi Tanácsának elnöke. Romani Rose a szervezet közleménye szerint a magyar miniszterelnöknek hétvégén elküldött levelében arra kérte Orbán Viktort, hogy kezdeményezze Bayer Zsolt kizárását a Fideszből, jelezve ezzel elhatárolódását a publicista rasszista kijelentéseitől.

A kormánynak meg kell védenie a roma kisebbséget a "rendkívül súlyos támadástól", amelyet Bayer cikke jelent - írta levelében Romani Rose.

A németországi szinti és roma közösségeket összefogó szervezet vezetője "iszonyattal és felháborodással" olvasta a nácik nyelvezetére emlékeztető és a roma népcsoport egésze ellen gyűlöletet keltő cikket - idézett a szervezet a levélből, amely szerint Bayer az írásában "megtagadja az egész kisebbség emberi méltóságát és létjogosultságát", és megnyilvánulása a Fidesz álláspontjaként értelmezhető.

Bayer Zsolt január 5-i írásában a szigethalmi késelésre utalva úgy fogalmazott: akiket megkéseltek "a gyáva, undorító, kártékony állatok". Hozzátette: "a tények pedig ezek, a cigányság jelentős része nem alkalmas az együttélésre. (...) A cigányság ezen része állat, és állatként viselkedik. (…) Állatok meg ne legyenek. (…) Ezt kell megoldani - de azonnal és bárhogyan!" - írta. 

A publicista január 8-án válaszolt a bírálatokra. Ebben azt írja: szándékosan félreértették mondatait. "Nem akarom likvidálni a cigányságot, sem egy részét, sem egyetlen cigányt. (...) Rendet akarok. Azt akarom, hogy minden tisztességes cigány ember boldoguljon ebben az országban, és minden, társadalmi együttélésre képtelen és alkalmatlan cigány pedig legyen kirekesztve a társadalomból" - tette hozzá Bayer Zsolt.

A cikk miatt két magánszemély feljelentést tett közösség elleni izgatásra hivatkozva, de azt bűncselekmény hiányában elutasította az ügyészség.

Viviane Reding, az Európai Bizottság igazságügyi, szabadságjogi kérdésekben illetékes alelnöke teljességgel elfogadhatatlannak minősítette pénteken Bayer Zsolt cigánysággal kapcsolatos legutóbbi állásfoglalását. Egy másik uniós biztos Neelie Kroes hétfőn a Twitteren azt írta: "Elszörnyedtem Bayer Zsoltnak a magyar roma közösségről szóló szavaitól ('állatok' stb.) Én nem ezt nevezem szólás-/sajtószabadságnak."

A Magyar Hírlap tulajdonosa és főszerkesztője múlt kedden közleményükben azt írták, hogy Bayer Zsoltnak a lap szombati számában megjelent, a szigethalmi késeléshez kapcsolódó írása nem a lap véleményét tükrözi. Akkori üzenetükben hozzátették, hogy bár a publicista szavait félremagyarázták, elnézést kérnek azoktól, akik számára félreértésre adott okot a szerző néhány gondolata. Szerdán „frissítették” a Bayer Zsolt szombati cikkével kapcsolatos nyilatkozatukat. Széles Gábor és Stefka István korábbi bocsánatkérésük után már arra hívták fel olvasóikat, hogy "álljanak ki főmunkatársunkért, lapunkért és a munkáját végző nemzeti kormányért".

A hvg.hu cikkét a Fidesz reakciójáról itt olvashatják.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?