2012. december. 07. 08:10 MTI Utolsó frissítés: 2012. december. 07. 08:57 Itthon

Pár óra, és kiderül, mire jutott a Semjén-bizottság

Lezárult a vizsgálat az ELTE társadalomtudományi karán Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szociológiai szakdolgozata ügyében, a jelentés eredményét pénteken sajtótájékoztatón ismertetik.

Az ELTE Társadalomtudományi Karán lezárták azt a vizsgálatot, amely Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettesének, a KDNP elnökének szociológia szakdolgozatával kapcsolatos - közölte az egyetem. Az eredményről sajtótájékoztatón számolnak majd be holnap délelőtt.

A kar november 29-én állított fel háromtagú bizottságot a vizsgálat elvégzésére. Tausz Katalin dékán akkori közleményében azt írta, hogy korábban Semjén Zsolt szociológia szakdolgozatának más szerzők által publikált tanulmányokkal való részleges azonosságára vonatkozó állítások láttak napvilágot a sajtóban, melyek az ELTE Társadalomtudományi Kart és intézményük oktatóinak szakmai hitelességét is érintik.

"Ezen állítások valóságtartalmának tisztázására háromtagú bizottságot bíztam meg a mai napon. A bizottság tagjai a kar magas szintű tudományos kvalifikációval rendelkező oktatói" - tette hozzá akkor.

Semjén Zsolt a bejelentés után üdvözölte, hogy az ELTE lehetőséget ad arra, hogy a diplomamunkájával kapcsolatos vádak "végérvényesen, és hivatalos formában is tisztázódjanak" - közölte korábban a miniszterelnöki sajtóiroda vezetője.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem későbbi állásfoglalása szerint jogosan minősítették át Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes korábbi tudományos fokozatát PhD-vé. Az ELTE szociológiai tanszékének vezetője korábban az MTI-nek azt mondta: nincs Semjén-féle plágiumügy.

Mint arról a hvg.hu korábban beszámolt, eltér egymástól Semjén Zsolt 1992-ben az ELTE-n megvédett szociológia szakdolgozatának a hvg.hu által vizsgált első, illetve a kormányzati portálon közzétett második változata. Az első miniszterelnök-helyettes szociológia dolgozatának nyilvánosságra hozott második, javított kiadásában a „javítás” jelentős részben szó szerint megegyezik konzulensének, Molnár Attilának egy évvel később, a Valóság című folyóiratban megjelent tanulmányával.

A hvg.hu ezt megelőzően azt is feltárta, hogy Semjén Zsoltnak a Pázmány Péter Római Katolikus Hittudományi Akadémián 1991-ben megvédett teológiai doktori disszertációja közel 40 százalékban magyar, német és angol nyelvű források megfelelő forrásmegjelölés nélküli átvétele. Egy nappal később pedig arról írtunk, hogy az 1992-ben az ELTE-n benyújtott szociológia dolgozata jelentős átfedést mutat a teológiai disszertációval, illetve további, megfelelő forrásmegjelölés nélküli szövegátvételeket is tartalmaz.

A szociológia dolgozatból jelenleg két változat érhető el: az egyik a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) könyvtárában található, a második a kormány honlapjáról tölthető le. Az utóbbit vélhetően Semjén maga bocsátotta a kormany.hu rendelkezésére, mert az ELTE-n korábban azt közölték a hvg.hu-val, hogy nekik – valószínűleg selejtezés miatt – nincs egyetlen példányuk sem.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem az ELTE vizsgálatáról szóló bejelentést követően azt közölte, hogy november 20-i rektori közleményével a maga részéről végérvényesen lezártnak tekinti a Semjén Zsolt 1991-ben, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karának jogelődjén megvédett doktori fokozatának az ügyével kapcsolatos kérdéseket.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.