2012. december. 05. 18:52 MTI Utolsó frissítés: 2012. december. 05. 18:50 Itthon

Demszky és Magyar az Ab-hoz fordultak

Az Alkotmánybírósághoz és európai intézményekhez fordult az egykori demokratikus ellenzék több tagja az új választási eljárási törvény miatt.

Az Alkotmánybírósághoz (Ab) és európai intézményekhez fordult az egykori demokratikus ellenzék több tagja az új választási eljárási törvény miatt - közölte a felhívás egyik aláírója, Rajk László szerdán. A felhíváshoz az egykori demokratikus ellenzék több tagja, Ara-Kovács Attila, Demszky Gábor, Haraszti Miklós, Hodosán Róza, Iványi Gábor, Kenedi János, Konrád György, Magyar Bálint, Mécs Imre, Radnóti Sándor, Rajk László és Szilágyi Sándor csatlakozott. 

Azt írták: a 2012. november 26-án elfogadott választási eljárásjogi törvény "bevégzi az alkotmányos fékek és egyensúlyok lebontását". Az Alkotmánybíróságtól azt követelik, hogy "ne részleges és formalitásokat kifogásoló határozatot hozzon, hanem mutasson rá: ezek a diktátumos választójogi törvények meghiúsítják a szabad és tiszta választásokat, megszüntetik a jogállami garanciákat, lerombolják a demokráciát". 

Az aláírók az Alkotmánybíróságot, az Európai Bizottságot, az Európai Parlament képviselőit, az EU kormányait, az Európa Tanácsot és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet arra szólítják fel: akadályozzák meg, hogy "2014-ben a magyar nép az illegitim, korlátozó, kirekesztő és csalásokat intézményesítő szabályok alapján kényszerüljön választásokat tartani". Ha kell, új rendszabályok bevezetésével gátolják meg az "autokrácia meghonosítását" az Európai Unióban - tették hozzá. 

Az Országgyűlés név szerinti szavazással - 251 képviselő egyetértésével, 91 ellenszavazat és egy tartózkodás mellett - fogadta el a kormánypártok által kezdeményezett új választási eljárási törvényt, amely a korábban már az alaptörvénybe emelt előzetes regisztráció részletes szabályait tartalmazza. 

Orbán Viktor miniszterelnök múlt pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta: "nyilvánvalóan lesz" alkotmánybírósági kontrollja az új választási eljárási törvénynek és ez "jól is van így".  A kormányfő hangsúlyozta, a választási regisztráció nem alkotmányellenes, hiszen maga az alaptörvény szabályozza. Emellett ugyanakkor számos részletszabálya van a jogszabálynak, amit azért jó, ha megvizsgál az Alkotmánybíróság, mert az "hűti a politikai vita hőmérsékletét" - tette hozzá Orbán Viktor, aki politikai "műbalhénak" minősítette a regisztrációval kapcsolatos vitát. Azt mondta: nincs olyan központi nyilvántartás ma Magyarországon, amellyel több százezer ember kirekesztésének veszélye nélkül le lehetne vezényelni egy választást.

Az Országgyűlés alelnöke múlt szombaton küldte meg aláírásra a köztársasági elnöknek az elfogadott törvény szövegét, így - az alaptörvényben rögzített ötnapos határidő értelmében - Áder Jánosnak csütörtökig van ideje mérlegelni, hogy aláírja a korábban már az alkotmányba emelt előzetes regisztráció részletes szabályait is tartalmazó jogszabályt, visszaküldi azt a parlamentnek megfontolásra vagy előzetes normakontrollt kér az Alkotmánybíróságtól.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.