Kitalicskázott filmes pénzek: megszólalt a Kehi
Nem a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) jelentését tette közzé az atlatszo.hu, ennek ellenére a portálon található, a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMKA) szabálytalan működésére vonatkozó adatok "összességében" megfelelnek a valóságnak - mondta Hegedűs László, a Kehi által folytatott vizsgálatban részt vevő főosztályvezető-helyettes csütörtökön.
Az ORFK tájékoztatása szerint a Nemzeti Nyomozó Iroda hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt folytat nyomozást ismeretlen tettes ellen a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMKA) 2006 és 2010 közötti tevékenysége miatt.
Az atlatszo.hu birtokába került dokumentumok szerint Hiller István akkori kulturális miniszter felelősségét is felveti, hogy szinte zavartalanul talicskázták ki a milliárdokat a Magyar Mozgókép Közalapítványból. A portál tegnap írt arról, hogy több mint hatmilliárd forint elsikkasztása miatt nyomoz a rendőrség a Magyar Mozgókép Közalapítvány ügyében.
Az atlatszo.hu hozzátette, a Kehi vizsgálata szerint a márciusban megszüntetett alapítvány több milliárd forintot fizetett ki szabálytalanul és törvénysértő banki hitelkonstrukciót működtetett, miközben az alapítványi vezetők tízmilliós nagyságrendű prémiumokat vettek fel.
A Kehi főosztályvezető-helyettese most azt mondta, az atlatszo.hu-ra felkerült pdf-dokumentumok vélhetően abból az átvilágításból származnak, amelyeket az MMKA kuratóriuma rendelt meg 2010-ben egy külsős cégtől és egy ügyvédi irodától. A kuratórium a céggel a filmes pénzelosztó szervezet gazdasági működését is átnézette.
"Ezen vizsgálatok eredményét mi is megismertük" - jegyezte meg a főosztályvezető-helyettes, aki szerint a sajtóban megjelent cikkek ezekre az anyagokra épülnek. "A Kehi-jelentések döntés-előkészítő dokumentumnak minősülnek, ezért korábban az adatvédelmi törvény, jelenleg pedig az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvény alapján tíz évig nem nyilvánosak" - hangsúlyozta a főosztályvezető-helyettes.
Hozzátette, a jelentéseket csak az ellenőrzött szerv és a vizsgálatot elrendelő kormány, a miniszterelnök, illetve a Miniszterelnökség jogi államtitkára kapja meg.
A végleges jelentés 2011 őszén készült el, ezzel egy időben a Kehi feljelentést tett a Legfőbb Ügyészségen. A Központi Nyomozó Főügyészség és a Nemzeti Nyomozó Iroda is nyomoz az ügyben, amelynek során mintegy 6,2 milliárd forint vagyoni hátrány érte a szervezetet, illetve a magyar államot. A főosztályvezető-helyettes kitért arra, hogy a vizsgálat fényt derített mintegy 3,7 milliárd forintnyi jogosulatlan támogatás-felhasználásra is, amelyet a Kehi visszafizettetne az MMKA-val.
A vizsgálat során átnézték az MMKA gazdálkodásával kapcsolatos dokumentumokat, valamint meghallgatták a filmes szervezet dolgozóit, ezek alapján állapították meg, hogy bűncselekmény elkövetésének gyanúja merült fel - ismertette a főosztályvezető-helyettes.
A Kehi jelentéséről annak nem nyilvános voltára és a nyomozás érdekeire való tekintettel Hegedűs László - a vezető nem azonos az atlatszo.hu-n megemlített Füst-Kép Bt. képviselőjével, aki MMKA külső kapcsolatainak szervezésével és filmterjesztési, támogatói tevékenységével foglalkozott - további tájékoztatást nem adott, ugyanakkor elmondta, hogy az atlatszo.hu-n megjelent adatok "összességében megfelelőek".
Eszerint például a hivatal kifogásolta az MMKA kamattámogatási rendszerét, amelyre mintegy 1,6 milliárd forintot költött a szervezet, míg az érvénytelen pályázatok támogatása több mint egymilliárd forintot emésztett fel.
A Kehi kifogásolta a jogszabályba ütköző túlköltekezést (115 millió forint), valamint azt is, hogy a szervezet a filmszakmai támogatásokra kapott pénzekből a saját működését is finanszírozta. A főosztályvezető-helyettes hozzátette: feltártak valószínűsíthetően színlelt szerződéseket is.