Mégsem fosztják meg a gyógypedagógusokat a kitüntetésektől
Bár korábbi sajtóinformációk szerint megszüntetné a kormány a gyógypedagógusok munkáját elismerő állami kitüntetést, az oktatási államtitkárság ezt most cáfolta.
A pedagógus szakma, így a gyógypedagógusok kiválóságai szélesebb körben részesülhetnek elismerésben a jövőben az oktatási államtitkárság új jogszabálytervezete szerint.
Az oktatási államtitkárság az MTI-hez eljuttatott közleményében kifejtette: olyan tartalmi változtatásokat hajtottak végre, amelyek révén - a rögzített 8 díj elnevezéseit megtartva ugyan -, de eltérő tartalommal és szélesebb körben szabályozzák az adományozható kitüntetéseket a jelenleg hatályos rendeletnél.
Az Apáczai Csere János-díj a kiemelkedő hatású oktatási-nevelési munkáért, valamint a pedagógiai gyakorlatot segítő kiemelkedő tudományos tevékenységért pedagógusok, főiskolai, egyetemi oktatók részére lesz adományozható a jövőben. A Németh László-díjban azok az oktató-nevelő munkát végző pedagógusok részesülhetnek, akik a gyermekek harmonikus személyiségformálásában huzamosan kiemelkedő munkát végeznek.
E két díj esetében nemcsak az elismerésben részesíthetők száma emelkedett a korábban meghatározott létszám többszörösére (az Apáczai Csere János-díj esetében 60, a Németh László-díj esetében 70 főre), de szélesebb körben lesz adományozható, így a gyógypedagógiai munkát végző pedagógusok is részesülhetnek benne.
Mint rámutattak: a változtatások legfontosabb alapelve volt, hogy az elismerések és a díjazottak számának változása mellett a lehető legszélesebb körben jutalmazza az oktatás-nevelés területén kiemelkedő munkát végző szakembereket, közöttük a gyógypedagógusokat is. Fontos cél volt, hogy a miniszter által alapított elismerések egyetlen, egységes rendeletbe kerüljenek, és az elismerésekkel járó költségvetési források, illetve az adományozható elismeréstípusok száma csökkenjen.
Korábbi sajtóinformációk szerint megszüntetné a kormány a gyógypedagógusok munkáját elismerő állami kitüntetést, az Éltes Mátyás-díjat. A Népszava előző héten arról írt, hogy ugyanakkor erről semmilyen formában nem értesítették a Magyar Gyógypedagógusok Egyesületét, amely nemcsak a szakma legnagyobb hazai szervezete, hanem a díj létrehozását épp ez az egyesület kezdeményezte.