2012. szeptember. 21. 13:29 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 21. 16:25 Itthon

Elszámoltatná a 2008-as IMF-megállapodásról az MSZP-t a Fidesz

A Fidesz nyomatékosan kéri Mesterházy Attilát, az MSZP elnök-frakcióvezetőjét és párttársát, Veres János volt pénzügyminisztert, hogy a parlament gazdasági bizottságának hétfői ülésén adjanak tájékoztatást a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) 2008-ban kötött megállapodásról - közölte Selmeczi Gabriella.

A Fidesz szóvivője pénteken újságírók előtt azt mondta: egyebek mellett arra várnak választ a szocialista politikusoktól, hogy a 2008-as IMF-megállapodás után miért csökkentek Magyarországon a bérek és a nyugdíjak, miért csökkent háromról két évre a gyes, és miért kellett általános, értékalapú ingatlanadó bevezetéséről dönteni. "Valószínű, hogy az IMF kérésre vezették be ezeket a megszorításokat" - tette hozzá.

Selmeczi Gabriella szerint a tájékoztatásra azért van szükség, mert az akkori kormány nem részletezte, hogy valójában mit is tartalmaz a valutaalappal kötött megállapodás.

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője is jelezte csütörtökön, hogy az általa vezetett gazdasági bizottság jövő szerdai ülésén tárgyal a 2008-as IMF-megállapodásról. Az Országgyűlés honlapján közzétett napirendi javaslat szerint a parlament gazdasági és informatikai bizottsága szeptember 26-ára, szerdára napirendjére tűzte a 2008-as IMF-megállapodást és körülményeit, és a meghívottak között van Mesterházy Attila, valamint Veres János mellett Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke és Töröcskei István, az Államadósság Kezelő Központ Zrt. vezérigazgatója.

A kormánypárt szóvivője közölte továbbá: a Fidesz támogatja a kabinetet és a tárgyalódelegációt abban, hogy Magyarország és az IMF olyan megállapodást kössön, amely segíti a növekedést és a munkahelyek megvédését. "A Fidesz semmilyen olyan megállapodást nem támogat, amely megszorításokat tartalmaz, ez az Orbán-kormány ideje alatt nem fordult még elő, és nem is fog" - nyomatékosította.

Selmeczi Gabriella kérdésre válaszolva emlékeztetett arra, hogy Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető csütörtökön tudatta azt is: a parlament gazdasági bizottságának október 1-jei ülésén kész tájékoztatni az ellenzéki képviselőket és a nyilvánosságot arról, mit tartalmaz a Nemzetközi Valutaalapnak és az Európai Bizottságnak szerdán levélben megküldött kormányálláspont. Előtte azonban szükségesnek tartja a négy évvel ezelőtti IMF-megállapodás értékelését.

Az MSZP válaszában közölte, Selmeczi Gabriella szenátorasszony alighanem kiflievéssel volt elfoglalva akkor, amikor 2008-ban az akkori kormány az Európai Uniónak és a Nemzetközi Valutaalapnak elküldött magyar szándéklevelet a teljes hazai nyilvánosság elé tárta, vagyis azok az információk, amelyeket a Fidesz most hiányol, lassan négy éve a rendelkezésére állnak.

A szocialisták úgy vélik, Selmeczi Gabriella vélhetően tudatlanságából fakadóan beszélt ismét az IMF-fel megkötött megállapodásról, olyan ugyanis nem volt.

A párt közleményében megjegyzi, hogy bár a Fidesz a gazdasági bizottság hétfői ülésére várja Mesterházy Attilát és Veres Jánost, a szocialista párt politikusai erre az ülésre nem kaptak meghívást. Az MSZP képviselőit – igaz, nem nyomatékosan – egy jövő szerdai gazdasági bizottsági ülésre hívták meg.

Az MSZP hozzátette, Veres János egyébként szívesen vállalja a sikertelen tárgyalási kezdeményezéssekkel próbálkozó fideszes politikusok, így Rogán Antal korrepetálást is.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.