2012. szeptember. 14. 17:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 14. 17:15 Itthon

A TEK lenyúlhatja a bevetéseket a rendőrségtől

Van fegyver, vagy nincs fegyver az elkövetőnél - leggyakrabban ez alapján dől el, hogy a rendőrség kéri-e Terrorelhárítási Központ segítségét bűncselekmények elkövetőinek elfogására. A Műegyetemnél is ezért jelentek meg a TEK-esek, ezért ők voltak a józsefvárosi fegyverarzenált begyűjtői. Ugyanakkor a fegyvervásárlást tervező "Daflics ezredesért" nem mentek el Pécsre. Rendőrök szerint előfordul, hogy ők is meg tudnának oldani egy-egy bevetést, de a TEK magához vonta a bevetés jogát.

„Ha az elkövető egy nagydarab barom, de nincs információ arról, hogy fegyvere lenne, elfoghatják a helyiek. Amennyiben egy kis Luke Skywalker a tettes, ám felmerül a gyanú, hogy fegyver van nála, akkor jöhet a TEK” - így foglalta össze a hvg.hu-nak egy neve elhallgatását kérő rendőr azt, mikor kérik a "szupercsapat" közreműködését más egységek, és mikor nem kell hozzájuk fordulni.

A TEK honlapján csak egy általános leírást találunk a szervezet tevékenységéről. Eszerint nem csak a terrorcselekményben és ahhoz kapcsolódó más bűntettekben jár el, hanem „rendvédelmi szervek felkérésére elfogja a bűncselekmények elkövetésével gyanúsítható fegyveres vagy felfegyverzett, ön- és közveszélyes személyeket.”

A műegyetemi esetnél így indokolt volt, hogy a Terrorelhárítási Központnak adták át az ügyet, már csak azért is, mert a pécsi egyetemen történt lövöldözés után senki akart kockáztatni. A hvg.hu-nak volt bevetési rendőrök egyetértettek azzal, hogy egy ilyen értesülésre percek alatt kiment a TEK és intézkedett. Az akciónak ez a része szerintük szakmailag rendben volt.

Az ügyben a Belügyminisztériumot, és a terrorelhárítást is megkérdeztük, de csak a fentebb a hatályos jogszabályok idézeteivel válaszoltak. Az ORFK – szintén a hatályos jogszabályok átküldése mellett – még annyit közölt, „minden rendőri intézkedés más és más, emiatt az adott eset kapcsán keletkezett információk elemzése szükségessé teheti a törvényben meghatározottak szerint a TEK bevonását.”

Riasztás, kiküldés hatáskör alapján

Belügyi forrásaink szerint korábban is speciális kommandós egységeket küldtek ki a súlyos bűncselekmények elkövetőinek elfogására – a TEK létrehozása előtt a terrorelhárítás a Készenléti Rendőrségnél volt. A riasztások menete persze nem változott az átszervezések után sem.

A rendőrség bevetés-irányítási központja a Teve utcában van. Itt a telefonos ügyeletesek fogadják a hívásokat, budapesti régiók (belvárosi, észak- és dél-budai, észak- és dél-pesti) alapján. A számítógépen rögzítik az adatokat, amelyek megjelennek a bevetés-irányítók gépének a monitorján is. Ők küldik ki a járőröket a helyszínre, és ha szükség van rá, értesítik Terrorelhárítási Központot, a mentőket vagy a tűzoltókat is. Súlyosabb bűncselekmény gyanúja esetén a bevetés-irányító tiszt dönt.

Mérlegelnek az ügyek súlya alapján

Ez a rendszer aránylag jól működik már évek óta – mondták a hvg.hu-nak volt rendőrök. A TEK mellett azonban a megyei rendőr-főkapitányságoknak is megvannak a saját egységei. A hatáskör azonban szétválik: előfordul olyan eset, amikor csak a terrorelhárítók léphetnek fel, és van olyan riasztás, amelyre elegendőnek tartják a megyei rendőrök kiküldését. Hogy mégis ki intézkedjen, azt súlyozással dönti el az adott bevetés-irányítás parancsnoka. A mérlegelés alapja az, hogy milyen bűncselekményről van szó, az milyen típusú intézkedést igényel és melyik egység hány emberrel menjen. De az is lehet, a parancsnok elegendőnek tartja, ha az ügyben járőrök intézkednek.

Az általunk leírt riasztási, rendőr-kiküldési folyamat azért a gyakorlatban természetesen kevésbé hivatalosan hangzik, idézte fel egy volt rendőr, például így: Központi ügyelet: „Szevasz Petikém! Itt ez és ez történt. Kimentek?” Mire a TEK-ügyeletén szolgálatot teljesítő így válaszol: „Megkérdezem a főnököt. Nem, nem megyünk. Küldjetek mást.” A  bűncselekmény súlya mellett lehet még számtalan más, az adott helyzettől függő ok is. Például, ha „olyan ügyről van szó, amely országos érdeklődésre tarthat számot, akkor valószínűleg azonnal a terrorelhárítókat küldik ki” – próbálta a jelenlegi állapotokat érzékeltetni az egyik, lapunk által megkérdezett rendőr.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.