2012. augusztus. 03. 15:56 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 03. 15:51 Itthon

"Jó arcokat" akar látni a miniszter a kórházak élén

Huszonhárom új kórházigazgató vette át kinevezését augusztus 3-án Budapesten Balog Zoltántól, az emberi erőforrások miniszterétől és Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkártól.

A most kinevezett kórházigazgatók az elsők, akik vezetői megbízást kapnak a nagy átalakulások idején - közölte a tárca közleménye szerint a miniszter. Szerinte ilyen mértékű átalakításra az elmúlt húsz évben nem került sor. Kiemelte, nem csak a magyar egészségügy arcai lesznek a vezetők, hanem az átalakulás arcai is. Ezért azt kívánta, a főigazgatók legyenek "jó arcok" - fogalmaz a közlemény.

Az egészségügyért felelős államtitkárságának egyik legjelentősebb intézkedése a betegellátás strukturális átalakítása, amit már a - 2010-ben még vitairatként megjelenő - Semmelweis Tervben megfogalmazott. Magyarországnak egy, a korábbinál jóval hatékonyabban működő egészségügyi ellátórendszerre van szüksége, amelyben a minőségi szolgáltatásokhoz, betegségétől és anyagi helyzetétől függetlenül, egyforma eséllyel fér hozzá az ország valamennyi polgára - olvasható a közleménybenm, amely szerint ezt a célt tűzte ki a struktúraátalakítás.

Az átalakítások részeként az állam két ütemben átvette az önkormányzatoktól a fekvőbeteg-ellátást biztosító intézményeket – természetesen a fekvőbeteg-ellátásért, szakellátásért való felelősséggel együtt. A január elsején átvett intézmények vezetésére március végén pályázatot hirdetett a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI).

A 35 intézményből első körben 23 sikeres pályázat született. Az újonnan megválasztott főigazgatók kinevezésüket ünnepélyes keretek között vehették át Balog Zoltán emberi erőforrás minisztertől és Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkárától. A főigazgatók az ünnepélyes kinevezésükkel együtt írták alá vezetői nyilatkozatukat, amelyben kinyilvánítják, hogy a betegek, a hozzátartozók és a dolgozók érdekében végzik munkájukat, a helyi közösség javára.

Hirdetés