2012. július. 12. 16:51 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. július. 12. 16:51 Itthon

Kártérítést kap nyolc roma iskolai elkülönítés miatt

Jogellenesen különítette el és hátrányosan különbözette meg azt a nyolc csörögi diákot a Sződi Hunyadi János Általános Iskola és a fenntartó Sződ község önkormányzata, akiknek 1995 és 2006 között a régi pártház épületében, társaiktól elkülönítve biztosították oktatásukat - döntött tegnap a Budapest Környéki Törvényszék. Egyelőre nem tudni, mekkora kártérítést kaphat a nyolc egykori diák.

A bírósági döntésről csütörtöki közleményében a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (CFCF) számolt be, amely hat éve kíséri nyomon a csörögi roma diákok kálváriáját.

A sződi iskola, melynek társulási szerződése szerint biztosítania kell a csörögi diákok felvételét, egészen 2007-ig egy, az ÁNTSZ által bezáratott dohos öreg épületben, korábban pedig a volt pártház épületében különítette el a csörögi roma diákokat. Innen került ki az a nyolc fiatal, akik a kártérítési pert kezdeményezték. Ők 1995 és 2006 között jártak a pártházi épületbe, ahol csupán heti három napot kellett bejárniuk, és minden szaktárgyat egy oktató tanított.

A CFCF és egyéb hatóságok lépései nyomán az oktatásra alkalmatlan éplületekben megszűnt a tanítás, ám a csörögi gyerekek többségének helyet adó központi iskolaépületből a roma diákok továbbra is kiszorulnak. A beiskolázási probléma tehát nem szűnt meg, a mai napig minden szeptemberben egyenként kell megharcolniuk a roma szülőknek azért, hogy a gyerekük tankötelezettségét teljesíthesse - tették hozzá az alapítványnál.

A nyolc fiatal összesen 8,2 millió forintot kért keresetében az iskolától és a fenntartó önkormányzattól - olvasható a közleményben, amely szerint a bíróság a kártérítés összegéről külön ítéletben fog majd dönteni.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.