"A fogyatékkal élők nem csalók!" – Tüntetés a Hősök terén
Több száz ember tüntetett a Hősök terén a fogyatékkal élőknek járó juttatások csökkentése és a mozgássérültek munkaképességének felülvizsgálata ellen. Több felszólaló a kormány és az alaptörvény törvényes megdöntésére szólított fel, mások „éhségsztrájk-láncot indítanak”.
Több száz tüntető – köztük sokan kerekesszékkel vagy mankóval – vett részt a délután két órakor kezdődő demonstráción, ahol a rokkantsági nyugdíjak újraindítását, egy igazságosabb rehabilitációs rendszer bevezetését követelték, és felszólították a kormányt, kérjen bocsánatot azoktól a fogyatékkal élő emberektől, akiket „csalóknak neveztek”.
A kijelentésre emlékeztetve több résztvevő „A lábamat figyeljétek, mert csalok!” feliratú pólóban jelent meg, mások „A fogyatékkal élők nem csalók” feliratú transzparenst hoztak. Egy másik transzparensen egy az új ellátási rendszert kifigurázó, „Taigetosz” feliratú karikatúra szerepelt, míg egy másik résztvevő azt üzente: „Lehet, hogy focizni nem tudunk, de élni szeretnénk!”.
Ideológiától függetlenül
A tüntetést szervező Civil Mozgalom és a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége közleményében tudatta: „elfogadhatatlannak tartják a rokkantsági nyugdíj eltörlését. A helyébe lépő rendkívül alacsony – sok esetben 28 ezer forintos (100 euró) – összegű havi ellátás az életben maradáshoz is kevés, nemhogy gyógyszerre, álláskeresésre jutna belőle”.
A két szervezeten kívül számos, eltérő ideológiát valló ellenzéki csoport képviseltette magát: a Szolidaritás Mozgalom tagjai és Iványi Gábor metodista lelkész mellett felszólalt a szélsőjobboldaltól nem elzárkózó, mostanában Molnár F. Árpáddal kampányoló Koppány Csoport képviselője, Balogh Béla, valamint Lipták Lilla, az Egységfront vezetője is.
Éhségsztrájk indul
A rendezvényt Kulka János versszavalással nyitotta meg, ezután Seres Mária, Mátraverebély polgármestere és a Civil Mozgalom vezetője arról beszélt: a politikusokban nem bízhatunk, mivel csak a saját anyagi érdekeiket veszik figyelembe, ezt mutatja az is, ahogy a fogyatékkal élők juttatásaival bánnak. Emlékeztetett a 2008-as, a képviselői fizetések átláthatóvá tételéért indított népszavazási kezdeményezésre, amelyet a parlament megakadályozott. Majd bejelentette: a szervezők egy része éhségsztrájkba kezd, hogy felhívják a figyelmet a rokkantak helyzetére, amelyhez ő is csatlakozik. Később a szervezők egyike, Gábor Imola, a MEOSZ tagja elmondta: az éhségsztrájkot „lánccá” szeretnék alakítani, amihez így bárki csatlakozhat.
Hegedűs Lajos, a MEOSZ elnöke azt mondta: a felülvizsgálatokkal „nem ortodox rehabilitáció” indul, amivel nyomorba taszítanak olyanokat, akiknek egyébként sincsenek tartalékaik. Hangsúlyozta: Európában a rehabilitáció kedvezményeket jelent és nem elvonásokat.
Megosztó vélemények
Más szónokok már élesen kormányellenes hangot ütöttek meg. Tóth Imre, az Éhségmenet Egyesület vezetője szerint „egy diktátor, egy fasiszta ellen” kell szót emelni. Orbán Viktort Adolf Hitlerhez hasonlította, aki „kísérleti nyúlként” akarja felhasználni a fogyatékkal élőket, és „ki akarja őket pusztítani”. Lipták Lilla, az Egységfront elnöke arról beszélt: a jelenlegi rendszer, „Orbán Magyarország nevű állama” diktatúra, hiszen a vezetőit nem választotta senki, az emberek ugyanis 2010-ben a Magyar Köztársaság kormányát választották meg, míg „az új, Magyarország nevű állam minisztereit Orbán Viktor jelölte ki”. Lipták szerint Magyarországon megszűnt a jogállam, így a tüntetések már nem elegendőek. A tiltakozók problémáira csak „az alaptörvény jogszerű eltörlése” hozhat megoldást.
Utóbbi felszólalása okozott némi konfliktust a résztvevők körében, beszéde alatt egy Zala megyei csoport, akik saját elmondásuk szerint a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének meghívására érkeztek, trágár bekiabálásokkal adtak hangot nemtetszésüknek. A szervezők szerint a bekiabálók inzultálták Lipták Lilla lányát is. A hvg.hu azon kérdésére, hogy mi volt a problémájuk a felszólalóval, nem kívántak válaszolni.
A tüntetés mozgáskorlátozott résztvevőinek a szervezők padokat biztosítottak, így a résztvevők nagy része ülve hallgatta végig a beszédeket. A hőség ellen a tér szoborcsoportjánál vizet osztottak a résztvevőknek. A rendezvény elején egy nő rosszul lett, őt több mint fél óra múlva a mentők elszállították.