2012. június. 21. 10:19 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. június. 21. 15:13 Itthon

Börtönt kapott a volt Fidesz-tanácsadó

A Debreceni Ítélőtábla ma jogerősen három és fél év letöltendő börtönre ítélte különösen nagy kárt okozó, folytatólagosan elkövetett csalás miatt Varga Tamás Sándor üzletembert, a Fidesz egykori gazdasági tanácsadóját.

A Debreceni Ítélőtábla megváltoztatva a Fővárosi Bíróság 2010-es döntését, az első- és a másodrendű vádlotton kívül az ügy további 21 vádlottját jogerősen fölmentette, az elsőrendű vádlott Varga Tamás Sándor, valamint a szintén börtönre ítélt másodrendű vádlott, Lelkes Attila esetében az elsőfokú ítéletet azonban helybenhagyta – írja a Népszabadság.

Varga Tamás Sándor ellen az 1990-es években csempészés, csalás, sikkasztás és más bűncselekmények miatt indultak büntetőeljárások, de 1999-ben elhagyta Magyarországot, és hat évig bujkált. A hatóságok 2005 áprilisában fogták el Amszterdamban, majd 2010 decemberében félmilliárdos áfacsalás miatt három és fél év letöltendő börtönre ítélte nem jogerősen a Fővárosi Bíróság. A vádhatóság szerint Varga és társai 1996 és 1999 között hárommilliárd forint áfát igényeltek vissza jogtalanul.

Az ítélőtábla megállapította, hogy a vádirat helyesen foglalta össze a Vargáék által elkövetett csalássorozatot. A tanácsvezető bíró közölte: a bűncselekmények lényege az volt, hogy Vargáék fiktív beruházások, fiktív számlák és a vádlottak érdekeltségében lévő cégek révén jogtalanul igényeltek vissza forgalmi adót.

Varga Tamás Sándornak a letöltendő börtönbüntetés ellenére nem kell büntetés-végrehajtási intézetbe vonulnia az előzetesben töltött idő beszámítása miatt. A vádlottak a Debreceni Ítélőtábla ítélethirdetésén nem jelentek meg.

Varga Tamás még Székesfehérváron Orbán Viktor iskolatársa volt – Simicska Lajossal együtt. Később Varga a Századvég Kft. egyik alapítója volt, a vállalkozásban pedig olyan személyek fordultak meg, mint Orbán Viktor, Kövér László, Kövér Szilárd, Stumpf István, Simicska Lajos és Schlecht Csaba. Sőt, a most jogerősen elítélt tanácsadónak meghatározó szerepe volt a Fidesz 90-es évek eleji gazdálkodásában is; a párt részéről ugyanis Simicskával együtt éppen ő szignálta az MDF-Fidesz székházügyletet, amiből a mai kormányzó erő 690 millió forinthoz jutott.

Hirdetés