Akár a kormányfő is irányíthat központi hivatalt
A miniszterelnök is kijelölhető lesz kormányrendeletben központi hivatal irányítására a parlament csütörtöki döntését követően. Navracsics Tibor erről szóló törvényjavaslatát kivételes sürgős eljárással - 213 igen szavazattal, 38 nem ellenében és 18 tartózkodás mellett - fogadta el az Országgyűlés.
A miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter indítványára arról is döntött a Ház, hogy bevezeti a Miniszterelnökségen működő államtitkár intézményét, mivel törvény eddig csak a Miniszterelnökséget vezető államtitkárról rendelkezett.
Áder János köztársasági elnök május 29-én nevezte ki - a tárca nélküli miniszterré előlépő Varga Mihály addigi helyére - a Miniszterelnökséget vezető államtitkárrá Lázár Jánost, a Miniszterelnökség másik két államtitkárává pedig Szijjártó Pétert és Győri Tibort.
A központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvény módosításával arra is lehetőség nyílt, hogy kormányrendelet a miniszterelnököt jelölje ki központi hivatal irányítására. A jövőben ha egy központi hivatalt a kormányfő irányít, akkor ő nevezi ki és menti fel a szervezet vezetőjét, az irányítással összefüggő bizonyos hatásköröket pedig a Miniszterelnökséget vezető vagy ott dolgozó államtitkárra ruházhatja át.
A javaslat indoklása nem tért ki arra, hogy mely központi hivatalt érintheti a változás. A Miniszterelnökséghez kerül viszont a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi), amelynek irányítását eddig a közigazgatási miniszter látta el, de Győri Tibor már a beiktatása után jelezte, hogy államtitkárként elsősorban a kormány tevékenységével, döntéseivel kapcsolatos jogi koordinációt irányítja majd, s a Kehi irányítása is átkerül hozzá.
A törvénymódosítás szerint főszabályként a kormánybiztosok titkársága is a Miniszterelnökségen belül működik majd. Ha azonban a kormánybiztos miniszter, államtitkár, közigazgatási államtitkár vagy helyettes államtitkár, akkor titkársága a kinevezése szerinti minisztériumban lesz.
A törvényjavaslat hétfői expozéjában Rétvári Bence államtitkár azt mondta, az indítvány a sajtóból már megismert, a kormány szervezetátalakítási szabadságába tartozó módosításokat tartalmaz. Az MSZP viszont azzal érvelt, hogy Szijjártó Péter és Győri Tibor kinevezése törvényellenes volt, mivel a parlament csak a mostani változtatással teremtette meg ennek jogi alapját.