Magyar Narancs: nem ír sértőt a Heti Válasz pénzért cserébe
A Magyar Narancs birtokába jutott – a Heti Válasz és a második kerületi önkormányzat között köttetett – szerződésben a hetilap "nem túl nagy összegért" vállalja, hogy nem ír semmi sértőt a kerületről.
A második kerület és a Heti Válasz közti, tavalyi évre vonatkozó megállapodás dokumentumait a II. kerületi önkormányzat juttatta el a Magyar Narancs szerkesztőségének. A lap szerint a szerződés legszembeszökőbb pontja, hogy „azonnali hatályú, rendkívüli felmondás joga illeti meg továbbá a megbízót, amennyiben a Heti Válasz c. hetilapban a Megbízó érdekét bizonyíthatóan sértő információ, tényközlés, hirdetés, tájékoztatás jelenik meg”.
Az orgánum tehát azt vállalta magára, hogy nem ír semmi rosszat megbízójáról, még akkor sem, ha esetleg lenne mit. Tettek ugyanilyen vállalást Óbudával, Budafok-Téténnyel és a hegyvidéki önkormányzattal kapcsolatban is – írja a lap. Az idézett szerződés egyéb pontjai a Pest-Budai Látkép című mellékletben való megjelenésre vonatkoznak.
A második kerület korábban még azt állította, hogy barter-megállapodása volt a Heti Válasszal. Akkor a lap arról számolt be, hogy a Heti Válasz és a Demokrata az utóbbi évek folyamán összesen bő százmillió forintnyi bevételhez jutott a döntő többségükben fideszes budapesti önkormányzatoktól.
Akkor a II. kerület azt állította, hogy az önkormányzat a folyóiratnak pusztán megrendelője, csak a lap újabb érdeklődésére mondták el, hogy ha a hivatal nem is, de a 100 százalékos önkormányzati tulajdonban lévő Budai Polgár Nonprofit Kft.-nek volt „barter jellegű” szerződése a Heti Válasz Kft.-vel a Pest-Budai Látkép című melléklet támogatására vonatkozóan (azaz pénzt nem utaltak, de valamilyen ellenszolgáltatást nyújtottak).
A most megküldött, 2011-re vonatkozó szerződésből feketén-fehéren kiderül, hogy a lap a kerülettől a melléklet támogatásáért – és a kedvezőtlen információk elhallgatásáért – havi 275 ezer forintot, év végéig tehát összesen 3 millió 300 ezret (plusz áfát) kapott – írja a Magyar Narancs. A barter-megállapodásokhoz annyi köze volt az ügyletnek, hogy a fizetésen felül később még arról is megállapodtak, hogy a Heti Válasz és a kerületi újság kölcsönösen hirdethetnek egymásnál.