Itthon hvg.hu 2012. június. 12. 18:26

Még nem ért véget az Orbán-kormány átalakítása

Még mindig nem zárult le az egy hónappal ezelőtt hivatalosan is bejelentett kormányátalakítás: bár Orbán Viktor május közepén azt nyilatkozta, hogy az „egésszel készen van”, még most is folyik a törvények hozzáigazítása az új szervezethez, ráadásul a kormányzati kommunikáció átalakítása sem ért még véget. A folyamatban lévő központosítást a miniszterelnök állítólag a nemzetközi helyzet fokozódásával és a hazai politikai támadások erősödésével indokolta.

Bár május végén június 2-i hatállyal kinevezte a Miniszterelnökség három új államtitkárát a köztársasági elnök, a hónapok óta tartó kormányátalakítás még mindig nem fejeződött be: hétfőn nyújtotta be a közigazgatási és igazságügyi miniszter azt a törvényjavaslatot, amely a megváltozott struktúrához igazítja hozzá a kormányzat működését meghatározó jogszabályokat. Kormányzati és fideszes forrásokból származó információink szerint még nem véglegesítették a kormányzati kommunikáció, a fejlesztési ügynökség és a külügytől elvont külföldi hírszerzés helyét sem az új szervezetben.

Pedig a kormány átszervezése május első napjaiban kezdődött meg Réthelyi Miklós miniszter lemondásával, majd Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter jelölésével és kinevezésével. Ezt követően, május 11-én jelentette be Orbán Viktor, hogy további változásokat tervez a kormányában, így júniustól három államtitkár fog dolgozni a Miniszterelnökségen.

A miniszterelnök a közszolgálati rádiónak akkor azt nyilatkozta, hogy Lázár János veszi át Varga Mihály helyét, Győri Tibor jogi munkát végez majd, Szijjártó Péter pedig a miniszterelnök nemzetközi kapcsolataiért lesz felelős. A miniszteri, államtitkári jelöltek május 29-én át is vették a megbízó levelüket Áder János köztársasági elnöktől, de a hatáskörök rendezése hetek óta húzódott. A kommunikáció átszervezése is sok időt vett el, korábban Szijjártó helyére egy női – ahogy egyik forrásunk két hete fogalmazott a "hidegszavú férfiak" mellé egy "tyúkanyó" típusú – szóvivőt kerestek, de miután Nagy Anna volt kormányszóvivő visszautasította a felkérést, információink szerint lemondtak arról, hogy a miniszterelnök mellé külön kommunkátort állítsanak.

Zavaros hatáskörök, utólagos törvényigazítás

"Megvagyok az egésszel, készen vagyok" – mondta a kormányátalakításról Orbán Viktor a Kossuth Rádió reggeli műsorában május 11-én. Ám az egy hónappal később beterjesztett, a miniszterelnökségi államtitkár fogalmát bevezető – kivételes sürgős eljárásban tárgyalt – hétfői törvénytervezet sem tesz teljesen pontot az átalakítás végére.

Orbán Viktor miniszterei társaságában - még nem zárta le az átalakítást
Túry Gergely

Ugyan a Navracsics Tibor által benyújtott javaslat leszögezi, hogy a miniszterelnök a jövőben közvetlenül is irányíthat központi államigazgatási szerveket, a tervezet nem nevezi néven a külföldi hírszerzésért felelős polgári titkosszolgálatot, az Információs Hivatalt (IH). Mint arról korábban a hvg.hu is beszámolt, Lázár János a Fidesz-frakció éléről való távozásakor és a Miniszterelnökségre kerülésekor szerette volna a Pintér Sándor irányította Belügyminisztériumtól átcsoportosítani az ott működő polgári titkosszolgálatokat, vagy legalább a lehallgatásokat végző szakszolgálatot.

Ez a kérése nem teljesült, viszont információink szerint az IH átkerülhet a Miniszterelnökséghez. Ezt a lehetőséget megteremti a hétfőn benyújtott törvénytervezet, ami lehetővé teszi, hogy kormányrendeletben lehessen kijelölni a kormányfőt központi hivatal irányítására. A módosítás viszont nem érinti a minisztériumok felsorolásáról szóló 2010-es törvényt, amely a polgári hírszerzésért a külügyminisztériumot teszi felelőssé, azaz az IH áthelyezése esetén ezt még ki kell vezetni a vonatkozó jogszabályból. Bár a tervezetben nincs semmilyen utalás erre, Navracsics Tibor a Hír Tv Rájátszás című műsorában hétfőn kifejtette: az Információs Hivatal átkerül a külügytől a Miniszterelnökséghez, és mivel miniszternek kell felügyelnie – az államtitkár nem interpellálható a parlamentben –, ezért Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes alá lesz rendelve.

Ugyanakkor a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) jegyezte tervezet nem tesz említést az uniós támogatásokat kezelő Nemzeti Fejlesztési Ügynökségről sem. Korábban a Magyar Nemzet arról írt, hogy ez a terület is átkerül a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól Lázár felügyelete alá, mert a miniszterelnök és az államtitkára elégedetlen az EU-s támogatások lehívásával és felhasználásával. A változás része, hogy múlt hét kedden lemondott Molnár Ágnes, a NFM fejlesztéspolitikai államtitkára, aki az MTI-nek azt nyilatkozta, hogy a Miniszterelnökségre tart, de a vonatkozó hatáskörök teljes átszabása még mindig nem zárult le.

Úgy tudjuk, a kormány még nem ült össze az új felállásban, ezen a héten tartja majd az első olyan ülését, amin Lázár János is jelen lesz. A volt frakcióvezető viszont egy miniszterelnökhöz közel álló forrásunk szerint már tartott egy stábtanácskozást, ahol az alá tartozó helyettes államtitkároknak arról beszélt, hogy a csapat legfőbb feladata a fejlesztések és beruházások felgyorsításán keresztül a kormányfő által meghatározott társadalompolitikai szempontok érvényre juttatása.

Kommunikációs pingpong

„A miniszterelnök személyesen jelezte, hogy igényli a nemzetközi kommunikáció központosítását” – mondta a hvg.hu-nak egy kormányzati politikus utalva arra, hogy a kormányátalakítás érinti a KIM-ben működő kommunikációs államtitkárságot is.

Kovács Zoltán - majdnem lefokozták
Horváth Szabolcs

A Magyar Nemzet meg nem nevezett kormányzati forrásokra hivatkozva pénteken arról írt, hogy a kormányátalakítás miatti személycserék nem hagyták változatlanul a kormányzati kommunikáció területét sem, és a ciklus második felében az eddigi háromosztatú felállás – kormányszóvivő, miniszterelnöki szóvivő, nemzetközi kommunikáció – helyett újra egységes struktúrában működik majd ez a terület. A napilap szerint a nemzetközi kommunikációs feladatok átkerülhetnek a KIM-ből a Miniszterelnökséghez, Kovács Zoltán államtitkárnak pedig felajánlottak egy helyettes államtitkári pozíciót Lázár alatt.

Egy neve elhallgatását kérő kormányzati forrás viszont a hvg.hu-nak azt mondta, bár a feladatait átcsoportosítják, Kovács mégsem megy át a Miniszterelnökségre, államtitkárként folytatja munkáját, így a külföldi magyar intézeteket irányíthatja, illetve a rendezvényszervezés tartozik majd hozzá. Ugyanakkor Havasi Bertalan korábbi sajtófőnök a kormányszóvivő felügyelete alá került, így Szijjártó Péter munkáját egy kisebb titkárság fogja segíteni.

„A kormányfő a kommunikáció központosítását azzal indokolta, hogy a ciklus második felében majd gyakoribbá válnak a politikai támadások, és a nemzetközi helyzet is feszültebb lehet a jövőben, az erőforrásokat pedig ehhez kell igazítani” – mondta a hvg.hu-nak egy kormányzati forrás, mire készül a szervezeti átalakítással Orbán Viktor. A nemzetközi kommunikáció Miniszterelnökséghez kerülése már egy újabb lépés a kormányzati kommunikáció átszervezésében: tavaly szeptemberben Giró-Szász András kinevezésével egy időben csoportosították át a belföldi kormányzati kommunikációt. Úgy tudjuk, Navarcsics felajánlotta, hogy vigyék el a KIM-ből a kommunikáció többi területét is, de a miniszterelnök akkor még nem élt a felajánlással.

Orbán akaratának végrehajtói

Mint arról korábban a hvg.hu beszámolt, Lázárral két új helyettes államtitkár érkezett a Miniszterelnökségre a volt frakcióvezető stábjából.

Új emberként érkezik a Miniszterelnökségre helyettes államtitkárként Héjj Dávid, aki az elmúlt két évben Lázár frakcióvezetői kabinetjét irányította, előtte szintén a Századvégnél dolgozott elemzőként. Fideszes forrásaink szerint Héjj Lázár jobbkeze volt, ő egyeztetett a képviselőkkel, hallgatta meg a frakciótagok panaszait. Ahogy egyik forrásunk fogalmazott, „aki Héjj-jal tárgyalt, az Lázárral tárgyalt”.

Lázár János - éípti a stábját
Túry Gergely

Lázárral tart a frakcióvezetői kabinetből Vidoven Árpád, aki a képviselőcsoport mellett működő szakmai főosztályt, a kodifikációs, törvényelőkészítő munkát irányította. Úgy tudjuk, ő menedzselte az önálló képviselői indítványként beterjesztett törvényjavaslatokat, márpedig számos sarkalatos tervezet – a jogalkotási törvény által előírt egyeztetési folyamatot kikerülve – így lett beterjesztve. Vidoven 1998 és 2006 között fideszes parlamenti képviselő volt, később ügyvédként tevékenykedett.

Ezenfelül marad a Miniszterelnökségen a korábban is ott dolgozó Mikecz Péter, aki a kormányszóvivői irodát irányítja. Korábban a KIM-ben dolgozott szintén kommunikációs szakterületen, előtte viszont Lázár János bizalmi embere volt, a volt hódmezővásárhelyi polgármester kabinetjét irányította a 2010-es kormányalakítás előtt. Szintén marad Kern Tamás, aki a miniszterelnökségi stratégiaalkotásért felelős helyettes államtitkár. Ő Giró-Szász Andrással a Századvégtől érkezett a kormányszóvivő tavaly szeptemberi kinevezésekor.

Havasi Bertalan sajtófőnök továbbra is helyettes államtitkár marad, ezentúl elsősorban a kormányszóvivő, Giró-Szász munkáját segíti – azaz elkerül Szijjártó Péter mellől. Ahogy egyik kormányzati forrásunk fogalmazott, ezentúl ő tájékoztatja a sajtót a miniszterelnök nyilvános fellépéseiről. Egyedül Fericsán Anita, szervezési és koordinációs ügyekért felelős helyettes államtitkár távozik a Miniszterelnökségről, aki Varga Mihály tárca nélküli miniszterrel, volt miniszterelnökségi államtitkárral tart.

Hirdetés