Itthon Csikász Brigitta 2012. május. 29. 16:34

Leválthatják a főrendőrt: Pintér már saját embereit is lecseréli?

Egy hónap múlva távozhat posztjáról az országos rendőrfőkapitány – tudta meg a hvg.hu. Ezzel együtt változások várhatóak a Nemzeti Nyomozó Iroda élén is. A személycseréket maga Pintér Sándor belügyminiszter harangozta be egy héttel ezelőtt. Ez a második nagy kör a rendőri vezetők cseréjében a második-Orbán kormány idején. Míg 2010-ben "új szemléletváltásra" volt szükség, most "a teljesítmény diktál".

A leggyengébben teljesítő rendőri vezetőket – akár főkapitányokat, kapitányságvezetőket – leváltja, más beosztásba helyezi, hogy rátermettebbek, jobban felkészült szakemberek kerülhessenek a helyükre – jelentette ki Pintér Sándor belügyminiszter május 21-én az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának ülésén.

Úgy tűnik, hogy a miniszter beváltja ezt az ígéretét. Rendőri és belügyi körökből származó információink szerint távozhat a testülettől Hatala József országos rendőrfőkapitány, aki jövő év elején lesz 62 éves. A nyugdíjazását azonban ez nem érinti, hiszen Hatala József 2010-ben a civil életből, nyugállományból érkezett vissza a rendőrséghez. 2006-ban az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) közbiztonsági igazgatói székéből ment nyugdíjba, és ezt követően Pintér Sándor korábbi vállalkozásában, a Civil Biztonsági Szolgálat Zrt.-nél vezérigazgató-helyetteseként tevékenykedett. E minőségében hallgatták meg őt tanúként – mint beszámoltunk róla – az Eclipse Zrt. adócsalási ügyében folytatott nyomozás során, mivel a cég a Civiltől bérelte az irodáját. Hatala Józsefet kiváló szakembernek tartják, aki a belügyminiszter utasításait maradéktalanul végrehajtja.

ORFK után az NVSZ-nél is változás?

Utódja szintén egy Pintér Sándor által elismert rendőri vezető lehet: Bolcsik Zoltán, a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) vezetője. Őt többször is esélyesnek tartották arra, hogy főkapitány váljon belőle, de a lehetőség csak most érkezett el. Értesüléseinket ugyanakkor az NVSZ szóvivője nem akarta kommentálni.

Bolcsik Zoltán egyébként a Veszprém megyei főkapitányságot hagyta hátra 2010-ben a Belügyminisztériumhoz tartozó rendvédelmi erők a hivatásosait és a közigazgatásban dolgozókat ellenőrző szervezet hívására. A tábornok a hvg.hu-nak 2010-ben adott interjújában azt mondta, hogy az NVSZ élére való kinevezését leginkább annak tulajdonítja, hogy a pályája elismerten eredményes volt. A még Nemzeti Nyomozó Iroda vezetőjeként neki tulajdonított móri nyomozás sikertelenségét, azt, hogy nem a két elkövetőt juttatták a vádlottak padjára, "sajnálatosnak tartotta", de mint hangsúlyozta: ártatlanul senki sem ült.

Pintérnél már valószínűleg készen van a lista: számos rendőri vezetőt meneszthetnek a nyáron
MTI / Soós Lajos

Jelöltként felmerült még Papp Károly neve, aki a Belügyminisztérium közmunkaprogramját irányítja helyettes-államtitkári beosztásban, és aki korábban az Országos Rendőr-főkapitányság rendészeti főigazgatója volt. Amennyiben mégis Bolcsik Zoltán lesz a befutó, felmerül a kérdés, ki irányíthatja a védelmi szolgálatot a továbbiakban. Úgy tudjuk, erre legesélyesebb jelölt az ORFK második embere, Petőfi Attila bűnügyi főigazgató, akit tavaly áprilisban neveztek ki vezérőrnaggyá. Petőfi Attila azt ígérte, tudunk vele beszélni, de később már nem értük el.

A személycserék több megyei rendőr-főkapitányságot is érinthetnek, információink szerint a nyugdíjkorhatárt elérő parancsnokok helyére érkezhetnek új vezetők. A testületnél egyébként annyi parancsnoki csere, amennyi a második Orbán-kormány idejében történt, korábban nem volt.

Két évvel ezelőtt 2010 májusa és novembere között szinte a teljes rendőri vezérkart lecserélték a Pintér Sándor belügyminiszterhez lojális emberekre. A cseréktől elvárt szemléletváltás eredménye azonban nem tudni, miben nyilvánult meg, ugyanis azon túlmenően, hogy több ezer rendőrrel bővítették az állományt, a közbiztonság két hét alatti rendbetételére tett választási ígéret megvalósítása elmaradt.

Szintén új seprű seperhet az NNI-nél?

Az országos és a megyei rendőri szervek mellett, úgy tudjuk, a kiemelt ügyeket vizsgáló Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) sem marad ki a sorból. Az NNI irányítását két évvel ezelőtt átvevő Csizner Zoltán helyére egyik beosztottja, Bucsek Gábor igazgatóhelyettes (egykor a szervezett bűnözés elleni osztály vezetője) kerülhet. Bucsek Gábor a Nemzeti Védelmi Szolgálattól nemrég tért vissza az NNI-hez - mint március elején megírtuk -, ahol azt a nyomozócsoportot vezeti, amely a máig felderítetlen 90-es években történt robbantásos ügyek újbóli vizsgálatára jött létre. Bucsek Gábort szerettük volna megkérdezni előléptetésének híréről, de nem értük el.

Ugyanakkor Bucsek Gábor mellett felmerült más neve is. A hvg.hu több belügyi forrása azt mondta, hogy az NNI vezetésére alkalmas lenne Fülöp Valter, a budapesti főkapitány bűnügyi helyettese is. Fülöp korábban a XII. kerületi rendőrkapitányság vezetője volt, és neve akkor lett ismertebb, amikor A whiskys rabló nyomában címmel könyvet írt a már szabadlábon lévő Ambrus Attila elfogásáról és az általa elkövetett fegyveres rablások felderítéséről.

A személyi változásokra vonatkozóan többször is felmerült, hogy a budapesti rendőrfőkapitány, Tóth Tamás sem marad a helyén. Ennek a hírnek az alapját információink szerint az adta – mint korábban írtunk róla –, hogy többször is felajánlották a fővárosi rendőrség vezetőjének, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoki tisztét, ám Tóth Tamás azt nem fogadta el. Rendőri források úgy vélik, hogy Tóth Tamás biztos pozícióját leginkább annak köszönheti, hogy édesanyja viszi a Fidesz gazdasági ügyeit.

A személycserékkel kapcsolatban a Belügyminisztérium sajtóosztályáról azt közölték, hogy az alkotmányügyi bizottság ülésén "a miniszter úr által elmondottaknak megfelelően jelenleg tart a rendőri vezetők munkájának értékelése. Ezt követően kerül sor döntések meghozatalára, amiről a sajtót időben tájékoztatni fogjuk".

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?