2012. május. 23. 12:41 MTI Utolsó frissítés: 2012. május. 23. 13:10 Itthon

Die Presse: szépnek álmodják a magyarok a Horthy-korszakot

A Horthy-korszakra való emlékezésről közölt a Die Presse című osztrák lap vendégkommentárt.

Magyarországnak lenne elég tennivalója a jelennel - vélekedett a konzervatív napilapban közölt írásában Sibylle Hamann bécsi újságíró. Aki viszont nem akar szembenézni a jelennel, az "visszaidézi a múltat, és szépnek álmodja" - írta. A szerző szerint Orbán Viktor kormánya is szívesen teszi ezt, "felidézi a régi nagyságot és a két háború közötti időszakra való emlékezésbe ringatja magát".

A Horthy-korszakról azt írta, a "Hitler-barát" Horthy Miklós alatti Magyarország volt az első ország Európában, ahol korlátozták a zsidók bekerülését az egyetemre, majd 1939-ben, a nürnbergi faji törvényekkel egy időben, teljesen kizárták a magyar zsidókat a közéletből.

Ma néhány hetente tereket neveznek el Horthyról, felállítanak egy új Horthy-szobrot vagy emléktáblát - jegyezte meg. "Ha valaki köztereket hódít el, akkor másnak vissza kell vonulnia, elrejtik, elszállítják, becsmérelik" - fogalmazott. Felidézte, hogy a budapesti Kossuth téri Károlyi-szobor ellen a Jobbik többször is akciót követett el, egy alkalommal kipát helyeztek a szobor fejére és "Én felelek Trianonért" feliratú táblát akasztottak a nyakába.

A tér átalakításáról és 1944 előtti állapotának visszaállításáról írva hozzátette, ez Horthy kormányzásának időszaka volt. "Vannak magyarok, akik tiltakoznak a történelem ilyen átértelmezése, átnevezése, kisajátítása ellen, de nekik azzal kell számolniuk, hogy zsidó hazaárulóknak minősítik őket" - állt a cikkben.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?