Itthon Zubor Zalán 2012. május. 10. 18:11

Budai Gyula: "a politika nem fehér embernek való"

Az elszámoltatási bizottság munkájáról tartott előadást és az oligarchaügyben feltett kérdésekre válaszolt a Budapesti Corvinus Egyetemen Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos és vidékfejlesztési államtitkár. A politikus szerint alaptalanok a haszonbérleti szerződésekkel kapcsolatos gyanúk.

„Nincsenek oligarchák. Legalábbis én még nem találkoztam eggyel sem” – felelte Budai Gyula, a botrányos földbérleti szerződések miatti tiltakozásul lemondott Ángyán József helyére nemrég kinevezett vidékfejlesztési államtitkár, szeptemberben leköszönő elszámoltatási kormánybiztos a Corvinuson tartott előadása alatt. A kérdező arra lett volna kíváncsi, Budai egyetért-e Orbán Viktor pár nappal korábbi kijelentésével a haszonbérletügy kapcsán.

A politikus szerint pontosan meg kéne határozni, kiket hívunk oligarcháknak. Szerinte hagyományos értelemben azokat nevezzük így, akiknek több tízezer hektár egybefüggő földbirtokuk van, és vagyonukból kifolyólag képesek befolyásolni a politikát. Az előbbi Magyarországon a termőföldterület szerkezete miatt lehetetlen, az utóbbi jelenséggel pedig még egyszer nem találkozott, őt még senki nem próbálta befolyásolni – fogalmazott.

Átvizsgált pályázatok

Egy másik, a sajtó által a „zöldbárók” közé sorolt Nyerges Zsolt ügyeire vonatkozó hallgatói kérdésre válaszolva Budai azt mondta, tévesek voltak azok a hírek, hogy Nyerges vagy valamelyik cége nyert, vagy akár indult volna a kormány által meghirdetett haszonbérleti pályázatokon. Megjegyezte: a kifogásolt pályázatokat az elmúlt napokban független bizottság vizsgálta, Ángyán József, Szabó Rebeka és más képviselők részvételével, akik semmilyen szabálytalanságot nem találtak.

Budai arról beszélt: eddig személyesen tizenöt nyertes pályázatot jutalmazott, a pályázók közül mindenkit jól ismert és egyikük sem nevezhető oligarchának. Majd megjegyezte: a magyar termőterület körülbelül egy százalékát adják át haszonbérletre, az oligarchákról szóló híresztelések ezért is alaptalanok. Az oligarchaügyről beszélő ellenzéki politikusoknak azt javasolta, ha bűncselekményről van tudomásuk, tegyenek feljelentést.

Budai a Corvinus hallgatói előtt elsősorban az elszámoltatási bizottság munkájáról és eredményeiről beszélt. Mint mondta, a jogalkotók „lerakták az alapokat, átalakították a közüzemeket, most kezdődik az építkezés,” amikor az átalakított struktúrák működésbe lépnek. Az államtitkár hosszan beszélt a Gyurcsány- és Medgyessy-kormány korrupciós ügyeiről, utalva a haszonbérleti botrányra, aminél szerinte „az elmúlt 8 évben súlyosabb dolgok történtek.”

Budai Gyula Fazekas Sándor miniszterrel, amint éppen nem oligarchákat keresnek
MTI / Kovács Tamás

Budai szerint az elszámoltatás során körülbelül 100 milliárd forintot sikerült visszaszereznie a magyar államnak, főként az előző kormányzati ciklusban kötött állami szerződések lemondásával, a magáncégeknek nyújtott támogatás visszafizettetésével. Jelenleg két fontos ügyet vizsgál az elszámoltatási bizottság: Gyurcsány Ferenc sukorói telekcsereügyletét, illetve Szilvásy György volt titokminiszter tevékenységét, aki ellen jelenleg is folyamatban van több eljárás.

Osztrák vircsaft

A zsebszerződésekkel kapcsolatban volt biztos azt mondta: a három minisztérium operatív bizottságot hozott létre az ő vezetésével, a parlamentben pedig már benyújtottak egy törvénymódosítási javaslatot, amely a zsebszerződést mint jogi tényállást egytől öt évig évig terjedő börtönnel büntetné. A törvény szerint büntethető lenne a szerződést megkötő két fél, illetve a benne segédkező ügyvédek, jegyzők.

Budai úgy tudja: a Dunántúlon közel egymillió hektárnyi földterület van osztrák, olasz és német vállalkozók tulajdonában zsebszerződések értelmében. Ezeken a szerződéseken nem szerepel dátum, mivel azt majd utólag, a külföldiek földvásárlási moratóriumának lejárta után tüntetik csak fel. Az államtitkár ígéri: a zsebszerződések legalább 90 százaléka meg lesz szüntetve, törvényt fognak hozni a magyar termőföld külföldi kézbe kerülése ellen.

A korrupciós ügyekkel kapcsolatban Budai megjegyezte: "nem szerencsés a gazdasági életből a politikai életbe átnyergelni, mert a gazdasági élet szereplőinek gyakran vaj van a fején, amiről politikusként számot kell adniuk”. 2014-től valószínűleg ő is visszatér az ügyvédi szakmához, mert szerinte a politika "nem fehér embernek való". Végül megjegyezte, ez a "kritikus kijelentés volt", és biztosan olvasni fogja majd a sajtóban, de vállalja.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.