Itthon hvg.hu/MTI 2012. május. 02. 21:18

Gyurcsány: nincs plágium és nem én loptam ki a két szakdolgozatot

Nem másoltam a szakdolgozatom, nincs plágium és nem én loptam ki a két szakdolgozatot az egyetem könyvtárából – ezt Gyurcsány Ferenc mondta az ATV Egyenes Beszéd című műsorában. A Demokratikus Koalíció elnöke hozzátette: Schmitt Pál ügyével kapcsolatban sokat beszélt arról, mit is gondol a plagizálásról, és ugyanezt gondolja ma is.

Gyurcsány Ferenc az ATV Egyenes beszéd című műsorában szerda este elmondta: nem fél attól, hogy egyszer mégis előkerül mindkét dolgozat, mert tudja az igazságot, nem plagizált. Gyurcsány Ferenc megnyugtatónak nevezte, hogy az egyetem teszi a dolgát, feljelentést tett az ügyben és a plágiumváddal kapcsolatban is el kezdett vizsgálódni.

Az egyetem a legjobb helyszín arra, hogy kiderüljön, igazak-e a vádak vagy sem – magyarázta. A DK elnöke ugyanakkor hozzátette: annak nem örül, hogy inkvizíció jellege van a gyanúsításnak, tehát neki kell bizonyítania ártatlanságát. Gyurcsány Ferenc viszont úgy látja, nem elég fondorlattal gyanút szőni ellene, bizonyítékokat is fel kell mutatni. Utalt arra is, hogy a 2008-as Hír Tv-s riport és az UD Zrt.-ügy után ez a harmadik ilyen jellegű történet.

"Nagyon furcsa"

A politikus úgy véli, nagyon furcsa, hogy az egyetemről egyedül volt sógora és az ő szakdolgozata tűnt el. A DK elnöke szerint egy ellenérdekelt fél lophatta el a két dokumentumot, hogy elhitethessen valamit, de bizonyíték ne legyen rá. Gyurcsány Ferenc azt viszont határozottan kijelentette: nem ő lopta vagy lopatta ki a két szakdolgozatot, hogy ne lehessen rábizonyítani a plágiumvádat.

Hernádi Levente

A politikus nem sok részletre emlékszik a szakdolgozatával kapcsolatban, de ahogy fogalmazott: arra sem emlékszik, hogy hol írta meg élete utolsó nagy tanulmányát 2008-ban, miniszterelnöksége idején. Egy szakdolgozat megírása alig jelent többet, mint egy évfolyamdolgozat megírása, én is így kezeltem ezt a dolgot – magyarázta. Gyurcsány Ferenc hozzátette: azért viszont nem fog bocsánatot kérni, mert nem tudja felmutatni a szakdolgozatot, hiszen annak őrzése az egyetem dolga.

Inspiráció

Azt, hogy négy év elteltével a sógoráéval azonos címen adott be szakdolgozatot, nem találta furcsának. Szerinte a témamegjelölés – A Balaton-felvidék szőlészete és borászata – "meglehetősen általános", a család pedig Balatonfüreden lakott.

Gyurcsány Ferenc arra is kitért, hogy dolgozatához a forrásmunkák egy részét és az inspirációt a Rozs család füredi házában szerezte. Azt mondta: azok a családtagok, akik most csaknem harminc év távlatából állítják, hogy ott nem találhatott a témába vágó szakirodalmat, nem mondanak igazat. "Sok anyag volt ott, ebben a témában jó néhány anyag. (...) Szakkönyv, beszámoló, kézirat" – mondta, megjegyezve, egykori sógora is dolgozhatott ezekből.

Az interjúban azt is hangsúlyozta: nem megy bele abba a "zsákutcába", amelynek a végén "a politikai halál" van, nem fogadja el, hogy neki, a megvádoltnak kell bizonyítania az igazát, nem azoknak, akik plágiummal gyanúsítják. A korábban plágiumügye miatt Schmitt Pál lemondását sürgető politikus beszélt arról is, hogy nem változott a véleménye a plágium erkölcsi megítéléséről. De úgy fogalmazott: "tudom, hogy ebben az ügyben nincsen plágium". Közölte azt is, hogy helyreigazítást kért az őt megvádoló Magyar Nemzettől, s ha ennek a napilap nem tesz eleget, pert indít ellene.

"A Balaton-felvidék szőlészete és borászata"

A Hír Tv Célpont című műsorában pénteken az hangzott el, hogy négy évvel Gyurcsány Ferenc előtt majdani sógora, Rozs Szabolcs a volt miniszterelnökével megegyező – A Balaton-felvidék szőlészete és borászata – címen adott le szakdolgozatot a pécsi tanárképző főiskolán. Ezt a férfi – a politikus első feleségének bátyja – is megerősítette, hozzátéve, nem tudott arról, hogy Gyurcsány később ugyanezt a témát választotta. A korábbi kormányfő a Hír Tv kérdésére azt mondta: valószínű, hogy olvasta Rozs Szabolcs dolgozatát és merített belőle. Később ezt azzal egészítette ki, ha így volt, szeretné hinni, hogy a forrást tisztességesen megjelölte.

Gyurcsány Ferenc kedden, a Demokratikus Koalíció budapesti, városligeti majálisán képtelen vádnak nevezte, hogy egykori sógora négy évvel korábbi szakdolgozatának első 35 oldalával megegyező diplomamunkát adott volna be 1984-ben a pécsi tanárképző főiskolán. Azt mondta, tiszta a lelkiismerete, és nemcsak az egyetemen őrzött szakdolgozatának eltűnése miatt tesz feljelentést, hanem azokat is beperli, akik azt állítják, hogy plagizált.

Facebook / Gyurcsány Ferenc

A Pécsi Újság hírportál korábban Geresdi Istvánra, a PTE Természettudományi Karának dékánjára hivatkozva arról írt, hogy nem találják Gyurcsány Ferenc 1984-ben írt szakdolgozatát. A dékán azt mondta: az abban az évben végzett technika és biológia szakos tanárok szakdolgozatai megvannak az intézeti könyvtárakban, Gyurcsányé azonban hiányzik közülük. Hozzátette, a szakdolgozat a katalógus szerint 1984-ben minden bizonnyal bekerült a biológia tanszékre, de ma már nincs meg, azt azonban, hogy mikor tűnt el, nem lehet megállapítani.

Nem találta

A Pécsi Újság azután, hogy Schmitt Pál a plágiumügye miatt lemondott a köztársasági elnöki tisztségről, egy kommentelőre hivatkozva azt írta: egyes híresztelések szerint az 1980-as években Pécsett a KISZ vezető tisztségviselőjeként tevékenykedő Gyurcsány Ferenc úgy kapott főiskolai diplomát, hogy nem adott be szakdolgozatot.

A volt kormányfő erre reagálva a Facebookon nyilvánosságra hozta a főiskolai és az egyetemi leckekönyvéről készült felvételeket. Ezekből az derült ki, hogy a tanárképző főiskolán jó minősítést kapott a szakdolgozatára. Gyurcsány Ferenc 1990-ben a pécsi közgazdasági karon A gazdasági társaságok és a tőzsde működése címmel adott le disszertációt; diplomájának minősítése jó, a dolgozatra elégséges és közepes értékelést kapott. Ez utóbbi dolgozatot a PTE április 11-ei közlése szerint 1996-ban leselejtezték.

Gyurcsány Ferenc április közepén tudatta, hogy bár kereste, sem a főiskolai, sem az egyetemi szakdolgozatát nem találta meg. Hozzátette, az egyetem közleményeivel megdőlt az a vád, hogy nem készített diplomamunkát.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.