Itthon Csikász Brigitta 2012. április. 27. 13:20

Az elsősegélydoboz-pánikot nem a rendőrség gerjeszti

Tavaly júliusban nevezték ki Halmosi Zsoltot az ORFK rendészeti főigazgatójának. A tábornok, aki korábban Vas megye rendőrfőkapitánya volt, eddig nem nyilatkozott az általa irányított szakterületről. A hvg.hu-nak most beszél az egészségügyi dobozok ellenőrzéséről, helyszíni bírságokról, valamint arról, örül-e annak, ha önkormányzati "rendfenntartó egységek" jönnek létre.

hvg.hu: Az autósok zaklatásnak, hatósági pénzbehajtásnak tartják, hogy a rendőrök ellenőrzik a gépjárművekben az egészségügyi dobozokat, és helyszíni bírságot szabnak ki. Miért jó ezeknek a szinte sohasem használt dobozoknak az átvizsgálása?

Halmosi Zsolt: Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) részéről nem adtunk utasítást az egészségügyi dobozok ellenőrzésére. Ugyanez volt a válaszom azokra a gyógyszertárakból jövő hívásokra is, amelyekben arról érdeklődtek, hogy mi történt, miért állnak sorba az emberek egészségügyi dobozokért. Nem rendeltünk el ilyen típusú fokozott ellenőrzést, viszont a járművek kötelező tartozékaira vonatkozó műszaki feltételeket rendelet tartalmazza, amelyeket a rendőr ellenőrizhet. Megjegyzem, sohasem tudni, mikor lehet szükség a dobozra. Mivel utasítást nem adott ki a rendőrség, érdekesebb, hogy mi generálhatja a megjelenő híreket, a kitört pánikot.

Halmosi Zsolt irodájában. Nem ujjgyakorlat
Stiller Ákos

hvg.hu: És mi gerjeszti?

H. Zs.: Hogy megpróbáljam kideríteni, bekértem az új szabálysértési törvény életbe lépése, április 15. óta eltelt időszakra vonatkozó helyszíni bírságolási adatokat. Az egészségügyi dobozok miatt összesen 85 bírságolás történt az országban. Ami érdekes, hogy két megyében volt ez nagyobb számú, Fejérben és Komárom-Esztergomban, az utóbbiban 29 esetben büntettek a rendőrök az egészségügyi felszerelés hiányosságai miatt. Az átlagos bírságösszeg ötezer forint volt. Hozzáteszem, hogy ugyanezen időszakban több mint százötvenezerszer intézkedtek a kollégáim más ügyekben az ország területén.

hvg.hu: Előfordulhatott esetleg, hogy a közvetlen parancsnok elvárása volt a minél több bírság kiszabása, hogy legyen elég intézkedés és bírság, ami már jól mutat?

H. Zs.: A kapitányságokon a közrendvédelmi vezető határozza meg, mit ellenőrizzenek jobban a rendőrök. Így, ha megnő a világítás nélkül, ittasan közlekedő kerékpárosok baleseteinek a száma, akkor a bicikliseket „veszik elő”. Most dolgozunk ki egyébként egy olyan, a szervezet és a rendőr teljesítményét mérő rendszert, ami nem csak szimpla statisztikán alapszik, és ami a jövőben jobban motiválhatja a rendőrt.

hvg.hu: Arra, hogy minél többet intézkedjen, bírságoljon, esetleg arra, hogy valóban foglalkozzon az emberek panaszával, és ne beszélje le őket a feljelentések megtételéről?

H. Zs.: Mindenkit ösztönözni kell, nem csak a rendőröket. Az szerintem semmiképpen sem jó, ha egy járőr nyolc órán át sétál, és nem intézkedik, holott minden szabálysértés vagy bűncselekmény észlelése esetén fel kell lépnie. Az elvégzett munka teljesítményének mérése mellett fontos a szakmai képzés színvonalának emelése. A teljesítmény (egyéni és szervezeti) objektív mérésének megteremtése a következő időszak fontos feladata.

Stiller Ákos

hvg.hu: Nem a bizonytalanság, valamint a szabálysértőkkel és a bűncselekmények elkövetőivel szembeni erélytelen fellépés eredményezi például azt, ami a Józsefvárosban is megtörtént, hogy az önkormányzat saját rendfenntartó egységet – a Jófiúkat – hozott létre a prostitúció és a drog visszaszorítására? Egyébként nem jön jól a rendőrségnek az ilyen jellegű segítség?

H. Zs.: A rendőrségnek minden olyan segítség jól jön, ami a jogszabályokban foglaltak szerint történik. A törvényben van szabályozva, kik végezhetnek rendfenntartó tevékenységet. Aki jogosulatlanul szervezi a közterületeken a rendfenntartást, az bűncselekményt követ el, aki részt vesz benne, az pedig szabálysértést. A magyar rendőrség képes ellátni a feladatait, ha valahol nem megfelelő a közbiztonság, akkor úgy alakítjuk a munkát, irányítjuk a területre az embereinket, hogy a helyzet minél előbb rendeződjön. Mint tettük azt a problémásabb közbiztonsági helyzetű Borsod-Abaúj-Zemplén vagy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben. Sok olyan tevékenység van – például a koldulás, közterületi prostitúció – ami a jogalkotó akarata szerint korlátok között, a vonatkozó előírások betartásával legális tevékenység, mégis zavarja az ott élő, ezt észlelő emberek nyugalmát, biztonságérzetét. Ezek ellen a jogszerűen folytatott magatartások ellen a rendőrség nem tud törvényesen fellépni, ahogyan más szervezetek sem léphetik át a törvényi kereteket.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.