Büntetőeljárás alatt álló emberek is lehetnek a VIII. kerületi önkormányzati „rendfenntartó erő”, a Jófiúk csapatában – értesült a hvg.hu. A "Józsefváros közbiztonságára vigyázó" társasággal kapcsolatban úgy tudjuk, vizsgálat is indult. Ezt Garamvölgyi László rendőrségi szóvivő sem cáfolta, de kérdéseinket hivatalos megkeresésben kérte. Később közölték, nem nyilatkoznak sem ők, sem a belügyminisztérium, elégedjünk meg Kocsis Máté józsefvárosi polgármester válaszával.
A kerületi bűnmegelőzés javítására tavaly október végén a VIII. kerületi önkormányzat a rendelkezésre álló, hivatalos rendfenntartó erő, a rendőrség mellett saját „egységet” hozott létre. A józsefvárosi utcákat dzsippekkel járó Jófiúkról azóta több hír, riport jelent meg, így a Tv2 Napló műsorában is. A csapatra Pintér Sándor belügyminiszter figyelmét a Jobbik elnöke, Vona Gábor hívta fel azon a rendezvényen, amelyet február 16-án a Corvinus Egyetemen tartottak. A belügyér és a Jobbik vezetője a közmunkáról, a közbiztonságról és a rendőrségről vitázott. Vona Gábor a hvg.hu-nak azt mondta, azért emelt kifogást a józsefvárosi önkormányzati „rendfenntartók” ellen, mert annak tudomása szerint büntetett előéletű tagjai is vannak.
A Jobbik elnökének a vitaesten belügyminiszter nem tudott mit válaszolni, mert mint mondta, nem hallott a Jófiúkról. Pintér Sándor azonban mostanra bővebb információval rendelkezhet a Jófiúkról. A csapat tevékenységével kapcsolatban ugyanis – információink szerint – vizsgálat indult, miután március 10-éről 11-ére virradóan előállították a társaság több tagját. Szerkesztőségünk úgy tudja, többek között felmerült, hogy a Jófiúk intézkedtek állampolgárokkal szemben, holott arra nem volt jogosultságuk, valamint, hogy a VIII. kerületi rendfenntartásban állítólag olyanok is részt vesznek, akikkel szemben büntetőeljárás folyt, illetve folyik jelenleg is, például egy drogügy miatt is.
Kérdések válaszok nélkül
Minderről megkérdeztük Tóth Tamás budapesti rendőrfőkapitányt, majd a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) felettes szervének, az Országos Rendőr-főkapitányságnak (ORFK) a szóvivőjét is, Garamvölgyi Lászlót is. Utóbbi előbb a BRFK szóvivőjéhez irányított minket, majd amikor jeleztük neki, hogy kíváncsiak lennénk arra, az ORFK részéről vizsgálják-e, hogy az irányításuk alá tartozó szerv egyik kerületi kapitánysága együttműködött-e bármilyen formában a civilekből álló Jófiúkkal, Garamvölgyi László későbbre ígért választ. Megkerestük a belügyminisztériumot is, ám ígéretük ellenére nem küldték el reagálásukat. Mindehhez Garamvölgyi László munkatársa, Bényi Mónika szóvivő azt közölte, a belügyminisztérium és a rendőrség részéről úgy döntöttek: az ügyben nyilatkozik Kocsis Máté polgármester, elégedjünk meg az általa elmondottakkal.
Az ORFK egyébként három évvel ezelőtt egy másik „rendfenntartó erő” ügyében vizsgálódott: Heves megyében ugyanis Készenléti Közrendvédelmi Akciócsoport nevű társaság tagjai magukat rendőrként feltüntetve intézkedtek a lakosokkal szemben. A police feliratú láthatósági mellényben intézkedők között büntetett előéletű emberek is voltak. A csapattól a rendőrség elhatárolta magát, a Heves megyei rendőrfőkapitány pedig egy utasításban hívta fel az állomány tagjainak figyelmét arra, hogy nem működhetnek együtt az akciócsoporttal.
A polgármester szerint a csapatról téves hírek jelentek meg
„Nem tudok arról, hogy bármilyen vizsgálat lenne a Jófiúk csapatával kapcsolatban” – közölte Kocsis Máté, a VIII. kerület polgármestere a hvg.hu-val. Hangsúlyozta, a helyi közbiztonsági feladatokat ellátó szervezet létrehozása jó szándékú kezdeményezés volt a kerület közrendjének, közbiztonságának fenntartása, illetve az önkormányzati tulajdon megvédése érdekében. A szervezet körül van egy torz információáramlás – tette hozzá Kocsis Máté – mivel elterjedt, hogy a Jófiúk tagjai intézkednek, ám ez nincs így. Szabálysértést észlelve csak a hatósági személyeknek számító közterület-felügyelőkkel együtt léphetnek fel.
„A híresztelésekhez talán hozzájárulhatott, hogy nem fehér Suzukikat vettünk számukra, hanem fekete dzsipeket. A három járművel kapcsolatban azt a hibát valóban elkövettük, hogy az autók szélvédőjén sötétített fólia volt, ami nem megengedett, de ezeket eltávolítottuk, hogy minden az előírásoknak megfelelő legyen” – ismert el egy gondatlanságot Józsefváros vezetője. Ennek orvoslását követően azonban ismét kint lesznek a járművek az utcán, hogy megakadályozzák az önkormányzati tulajdonok, például a parkok megrongálását, valamint, hogy fellépjenek a "drogos tűket eldobálók és szemetelők ellen".
A Jófiúk, akik húsznál kevesebben vannak, évi 40-50 millió forintjába kerülnek az önkormányzatnak. Ők vigyáznának például az új Teleki téri piac rendjére is, de mivel az még nem működik, és ott egyelőre nincs rájuk szükség, ezért a kerület városüzemeltetőjétől március 22-ével visszakerülnek Józsefvárosi Közterületi és Parkolási Rendészetéhez – számolt be erről Kocsis Máté. A fideszes politikus megjegyezte, hogy ő, mint az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottságának az elnöke sem engedné, hogy bármilyen, nem a rendőrséghez tartozó erőszakszervezet működjön a kerületében. Az önkormányzat egyébként a VIII. kerületi kapitányságot, amellyel a józsefvárosi közterület-felügyelettel együttműködési megállapodása van, tavaly 70 millió forinttal támogatta, illetve a rendőrök lakáshoz jutását és a térfigyelő-kamerarendszer működtetésére további 210 millió forintot adott.
Kocsis Máté: nincsenek közös akciók a rendőrökkel
„A városüzemeltetés és a rendőrség között nem volt ilyen megállapodás, minthogy a Jófiúk és a kapitányság között sem” – hangsúlyozta Kocsis Máté. Mint azt is, hogy a csapatban vannak volt rendőrök is, akiknek nyilván informális kapcsolatuk van volt kollégáikkal, de ennél többről nincs szó, együtt soha nem járőröztek.
Azon információnkra vonatkozóan, hogy a Jófiúk tagjai közt találhatók olyanok, aki ellen büntetőeljárás folyt, illetve akad olyan ember is, aki jelenleg áll eljárás alatt, a polgármester azt mondta, hogy az utóbbi megengedhetetlen, és ha valakiről kiderül, hogy egy rendőrségi eljárás gyanúsítottja, akkor nem maradhat az önkormányzat alkalmazásában. „Amennyiben viszont volt valakivel szemben korábban eljárás, de megkapta a büntetését és már mentesült annak hátrányos jogkövetkezményei alól, akkor nem temetném el – fogalmazott Kocsis Máté –, „hiszen ha valaki nem kap lehetőséget életének rendezésére, akkor azzal a bűn útjára taszítjuk vissza.”