2012. április. 10. 13:12 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 10. 13:28 Itthon

Tétényi: "biztos baloldali vagyok" a Fidesz szerint

Húsvéti zarándokútja apropóján ír blogbejegyzésében az esztergomi önkormányzat működését övező politikai viszonyokról Tétényi Éva, a város polgármestere. Zarándoklatával párhuzamba állítja azt a tavalyi menetet, amellyel a város gondjaira akarták felhívni a figyelmet, és azt írja, a Fidesz "egyetlen érve" vele szemben, hogy "biztos baloldali".

A Magyar Zarándokút Esztergomból indult március 30-án és több mint 400 kilométer megtétele után április 15-én ér Siklós-Máriagyüdre - írja blogbejegyzésében Tétényi Éva.

"Az úton, ahol naponta 30-40 kilométert tesznek meg együtt a zarándokok nem számít, hogy ki milyen oldalon politizál, nem a politika, hanem az önfeláldozás, és a jövő lebeg a szemük előtt. Együtt fáj a háta, lába a buddhistának, evangélikusnak, katolikusnak, ateistának és egyformán süt a nap, vagy esik az eső is rájuk. Hasonlóan Esztergom és Magyarország sorsa is azon múlik, hogy felismerjük-e végre, hogy csak közösen lehet a gazdasági, erkölcsi hanyatlást megállítani" - teszi hozzá.

Tétényi felidézi, hogy épp egy éve ezen a napon gyalogoltak több százan Budapestre, "azt remélve, hogy ügyünk meghallgatásra talál". Szerinte "érthetetlen okból" a Fidesz nem akar szembenézni az adósságokat felhalmozó volt fideszes városvezetés múltjával. "Lehet találgatni, vajon miért. Egyetlen érvük, hogy én biztos 'baloldali' vagyok".

Hozzáteszi, hogy az esztergomi városi intézmények állami tulajdonba vétele után is az önkormányzat fizeti a működési költségeket. "Sokan értetlenül állnak az állam semmibevevő döntése előtt. A nyilvánvalóan érthetetlen lépést a Kormánymegbízott az egyik hírportálon a valóságtól eltérően úgy magyarázta, hogy 1 milliárddal túlterveztük az intézmények és a hivatal költségvetését" - írja a polgármester.

"Mit lehet ilyenkor tenni? Hogyan lehet elmagyarázni, hogy semmiféle megegyezésre nem hajlandóak a Fideszesek. Miért van az, hogy a minisztériumi osztályvezetőnek engedélyt kell kérnie ahhoz, hogy találkozhasson velem? Miért kell állandóan azt bizonygatnia egy független polgármesternek, hogy ő nem baloldali, nem jobboldali, hanem szeretne egy szakmai alapon működő öko-várost létrehozni?" - teszi hozzá.

A polgármester múlt héten közölte, hogy Esztergom számlavezető bankja leemelte az önkormányzat munkabér-elszámolási számlájáról a település hiteleinek esedékes, mintegy 100 milliós kamatrészletét, és ezzel veszélybe kerülhet a közalkalmazottak és köztisztviselők fizetése. Az előző városvezetés által felhalmozott 26 milliárd forintnyi adósság rendezése mellett a városnak éppen annyi forrása marad, hogy a működése minimális szinten, de fenntartható legyen - tette hozzá akkor.

Esztergom önkormányzatának az állam által a várostól átvett intézmények után kell befizetnie a legalább 750 milliót a központi költségvetésbe - erről március végén döntött az Országgyűlés, elfogadva Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter erre vonatkozó költségvetési módosító indítványát.

Március elején az esztergomi önkormányzat egymilliárd forintos hiánnyal fogadta el a költségvetését, mert a tervezetben az állami büdzsében szereplő előirányzatnak megfelelően városi kiadásként kellett szerepeltetni az állam által átvett intézmények finanszírozását, de ezt a város nem ellentételezte bevétellel. A képviselő-testület fideszes többsége elutasította a polgármester indítványát, aki azt kérte, hogy felterjesztési jogukkal élve forduljanak az Országgyűléshez a központi költségvetés módosítása érdekében, ugyanis abban szerinte tévesen szerepel, hogy az állam által átvett intézményeket Esztergomnak kell finanszíroznia.

A 2012-es költségvetés Esztergom bevételeit 7,6 milliárd forintban, kiadásait 8,5 milliárd forintban határozta meg. A várost terhelő adósságszolgálat csaknem kétmilliárd forint. A város anyagi helyzetét jellemzi, hogy a költségvetés elfogadásakor a Fidesz-frakció és az ellenzék között 30 millió forint elosztásáról folyt vita.

Hirdetés