Egy meghatározó szocialista politikus szerint "felülről" érkezett lista alapján jelölnek elnökségi tagokat a megyei szervezetek. Állítása szerint több megyében ugyanabban a sorrendben jelöltek a párt elnökségébe olyan budapesti fiatalokat, akik országos szinten "még semmit nem tettek le az asztalra", ráadásul az érintett megyékben sem ismerik őket.
„Az országjárás során több olyan megyében is jártam, ahol ugyanazt az öt-hat embert jelölték országos elnökségi tagnak, ugyanabban a sorrendben. Amikor megkérdeztem, kik ezek, azt válaszolták, nem tudják, csak szóltak nekik, hogy őket kell jelölni” – mondta a hvg.hu-nak egy meghatározó szocialista politikus. Az MSZP-ben hetek óta folyik megyei szinten a tisztújítás, valamint a jelölések begyűjtése a párt március 31-i kongresszusára, ahol az elnököt és az országos vezetést választják meg. Mint korábban beszámoltunk róla, többen előre megírt forgatókönyvet látnak abban, hogy a korábbi kerületi pártvezetőket Hagyó Miklóssal együttműködve 2006 és 2009 között háttérbe szorító Horváth Csaba átengedte a budapesti szervezet vezetését Molnár Zsoltnak. Nem történt jelentős változás a megyei elnökök névsorában sem.
Már idézett forrásunk állítása is a fentiekre utal. A képviselő állítása szerint a nevek már több párttársának is feltűntek. Azt viszont nem tudni, ki vagy kik terjeszthetik a párton belül a listát; forrásunk szerint, mivel zömében budapesti fiatalokról van szó, „egyértelműen a fővárosból érkezhetett a nyomás”.
Villámkarrierek
„Ha egy alkukkal létrehozott testület jön létre, az könnyen kezelhető lesz, de választást nem lehet vele nyerni” – állította az MSZP régi tagja. Példaként említette a jelenlegi elnökségnek is „egy olyan fiatal tagját, aki rövid idő alatt, szinte a semmiből került be az országos elnökségbe, de mióta tagja, azóta se nagyon vesz részt az országos politikában, ritkán vesz részt az elnökségi üléseken, nem nyilatkozik, nem kezdeményez semmit a pártban”. Konkrét nevet azonban nem akart mondani.
A hvg.hu által megkérdezett szocialisták közül ugyanakkor többen is megvédték a fiatalokat. „Egy négyfogásos menüben nem jó, ha minden tészta” – utalt egyikük arra, hogy nem csak a most ismert húzónevekre van szükség, ha meg akar újulni a párt. Többek szerint meg kell találni az egészséges egyensúlyt a régi, nagy húzónevek és az új, feltörekvő fiatalok között. „Attól, hogy országosan még nem ismertek, lehet, hogy helyi szinten már letettek valamit az asztalra” – vélte egyikük.
Új testület, új nevek?
Lendvai Ildikó szerint a tervezett Országos Párttanács megoldást jelenthet arra a problémára, hogyan jelenhetnek meg egymás mellett a régi és az új nevek. Mint mondta, az említett testületbe a megyei elnökökön kívül az országos elnökség, az országos választmány és a frakció vezérkara kerülne be. Szerinte így garantált, hogy kiegyensúlyozottan lennének régi és új arcok is a testületben, és kiegyenlített munkát lehetne végezni.
Lendvai szerint azért sem kell félni, hogy esetleg „felülről” betolt emberek hígítanák fel az elnökséget, mert valamennyi jelöltnek le kell adnia egy pár oldalas programot, ami néhány napon belül nyilvánosságra kerül az MSZP honlapján. „Abban mindenki leírja az elképzeléseit, világosan kiderül, ki mire képes” – tette hozzá.
Mások szerint viszont egy egy-két oldalas írásból semmi nem derül ki, ráadásul a többség el sem fogja olvasni a jelöltek programját. A hvg.hu által megkérdezett politikusok közül például senki nem olvasta el még a két elnökjelölt programját sem. „Járjuk a településeket, programokon veszünk részt, nem foglalkoztam még ezzel. Úgyis tudom, kik a jelöltek, ismerem őket, nem az a pár oldal fogja eldönteni, kire szavazok, tudom azt anélkül is” – mondta Nyakó István, Borsod-Abaúj-Zemplén megyei elnök.
Nem lesz nagy átrendeződés
Az elnöki tisztségre nyolc év után először két jelölt is van, Mesterházy Attila és Szanyi Tibor. A hvg.hu információi szerint elnökhelyettesi posztra összesen 13 személy kapott jelölést, közülük 6-an kaptak nagyobb számú jelölést. Alelnöknek 24 személyt jelöltek, közülük 9 ember kapott nagyobb számú jelölést. Az elnökhelyettesi és az alelnöki posztért is indul információink szerint például Simon Gábor, Balogh András, Kovács László. Elnökhelyettesnek jelölték még Mesterházy Attilát, Szanyi Tibort, Herczog Editet, Kiss Pétert is. Alelnöki posztra pályázik még Horváth Csaba és Gúr Nándor. Botka László, Szeged szocialista polgármestere az országos választmány elnöki posztjáért indulna. Elnökségi tagnak összesen 51 főt jelöltek. Közülük 19 személy kapott komolyabb számú jelölést, és 10 olyan személy szerepel a listán, akit a párt régi, prominens tagjai sem ismernek. Mesterházy győzelmét szinte biztosra veszik a párton belül. Az első jelölőbizottsági ülést kedden tartja a párt.