A Balsai-jelentés miatt ugrott egymásnak az MSZP és a DK
A szocialisták frakcióvezető-helyettese szerint Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció alelnöke "tudatosan, felelős politikushoz méltatlan módon félremagyarázza" azt, miért szavazták meg MSZP-s képviselők hétfőn a Balsai-jelentést a parlamentben. Molnár a szocialista képviselők magyarázó közleményének megjelenése előtt kérte nyílt levélben az MSZP-t, tisztázza, mit jelentett a négy igen szavazat.
Molnár Csaba kedden délelőtt nyílt levélben firtatta, miért támogatta négy szocialista képviselő a parlamentben a 2006-os rendőri erőszakot vizsgáló Balsai-jelentés elfogadását. A levél a Demokratikus Koalíció honlapján 11:18 perckor jelent meg, és arra kérte Mesterházy Attilát, ha "a négy igenlő gombnyomás csak véletlen volt (...) ezt közleményben tegyétek egyértelművé". Harangozó Tamás az MSZP-től írásban válaszolt a DK alelnökének.
Harangozó Tamás reagálásában emlékeztetett arra, hogy az Országgyűlés plenáris ülésén az MSZP vezérszónokaként világosan és egyértelműen kifejezésre juttatta a jelentésről kialakított álláspontjukat. "Pártunk minden képviselője egyetért azzal, hogy Balsai dolgozata nem egy vizsgálati jelentés, hanem egy koncepciós eljárás eszköze, ami semmi más célt nem szolgál, mint a rendőrök és a politikai ellenfelek bűnbaknak állítása révén elterelje a figyelmet az elmúlt hetekben egyre drámaibb méreteket öltő gazdasági és szociális összeomlásról" – fogalmazott. Emlékeztetett: négy képviselőjük tévedésből nyomott gombot, amiért mindenkitől elnézést kértek (az erről szóló közlemény az MTI országos sajtószolgálatánál 12:36-kor, több mint egy órával Molnár Csaba levele után jelent meg).
Látja - írta Harangozó Tamás -, hogy Molnár Csabának és a DK-nak nagyon fontos ügyről van szó. "Jó lett volna, ha bátorságotokat a jelentés készítőivel szemben, a parlament falai között is láthattuk volna. Biztos, hogy elegánsabb és hitelesebb, mint egy nyílt levél formájában a volt pártotokat támadni" - fogalmazott a szocialista frakcióvezető-helyettes.
Kitért arra, hogy előfordul véletlen félreszavazás a parlamentben, és ez Molnár Csabával is megesett, amikor 2010. december 23-án egyedüli szocialista képviselőként megszavazta a sztrájktörvény fideszes módosítását, "amivel elvették a dolgozóktól az érdekérvényesítés leghatásosabb eszközét". Feltételezi, hogy akkori igen szavazata nem jelentett sem elvi, sem politikai állásfoglalást, ahogyan a négy szocialista képviselő mostani igen szavazata sem - tette hozzá.
"Te ebben az ügyben nem egy véletlen félreértés áldozata, hanem tudatos félremagyarázás elkövetője vagy. A probléma technikai, de kétség kívül szerencsétlen. Próbálkozásod viszont méltatlan egy felelős politikushoz. Kivált, ha azzal a párttal szemben használsz ilyen eszközöket, amelyiktől a mandátumodat kaptad" - zárul Harangozó Tamás Molnár Csabához címzett válaszlevele.
A parlament hétfő este 279 igen szavazattal, 11 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett hagyta jóvá a Balsai-jelentést. A dokumentumban az időközben alkotmánybíróvá választott fideszes politikus miniszterelnöki megbízottként arra jutott, hogy a 2006. őszi rendőri erőszak ügyében szükséges Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök politikai és jogi felelősségének vizsgálata, és úgy ítélte meg: felvetődhet a terrorcselekmény elkövetésének lehetősége is.
Az MSZP-frakció nagy többsége távol maradt a szavazástól, négy politikusa azonban igent nyomott. A Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalícióhoz független képviselők nem vettek részt a voksolásban.