Itthon hvg.hu 2012. február. 15. 15:52

Bevonultak az ELTE jogi karára a tüntetők

Bevonultak az ELTE jogi karának épületébe az Egyetem téren a Hallgatói Hálózat (HaHa) Utolsó nyílt nap című tüntetésén részt vevő demonstrálók, köztük egyetemisták, gimnazisták és tanárok. A tüntetők a felsőoktatás szétrombolása és a drasztikus keretszámcsökkentés ellen tiltakoznak.

Az ELTE lágymányosi kampuszáról elindulva a Gellért téren át a Fővám térre vonultak a tüntetők, majd a beszédek végeztével az Egyetem térre mentek, és bevonultak az ELTE jogi karának épületébe, ahol "hallgatói fórumot" tartottak. A demonstrálók egy nagy termet foglaltak el, a hvg.hu helyszíni tudósítója szerint a diákok ellenállásba nem ütköztek.

A szervezők "egyetemfoglalásként" aposztrofálták az "első magyar hallgatói fórumot". Tájékoztatták a résztvevőket, hogy ha a rendőrség felszólítaná őket az egyetem elhagyására, és ők ennek ellenére maradnának, az engedetlenség tényállását valósítanák meg. Meg nem erősített információnk szerint a jogi kar vezetőségének delegációja elindult az épület felé.

Helyszíni tudósítónk elmondta, hogy az épület ajtóit rájuk zárták, a szervezők pedig kiemelték, hogy nincs sok idejük, de meg kell beszélni a hálózat által rögzített kilenc pontot. A terembe megérkezett Király Miklós, az ELTE ÁJK dékánja is, aki beszédet intézett az összegyűlt tüntetőkhöz, azt mondta, este fél 7-ig hagyják el az egyetemet, mert 8-kor egy másik rendezvény kezdődne a teremben. A dékán azt mondta, nagy híve a véleménynyilvánítás szabadságának, de annak vannak határai, egy hasonló rendezvényhez pedig előzetes engedély szükséges.

A dékán beszédét bekiabálások szakították félbe, egyesek azt kérdezték, hogy "56-ban is kellett-e engedély", míg mások azt mondták, elhagynák az épületet, de be van zárva. Király Miklós bejelentette, az épületet kinyitották. A diákok ezután hangsúlyozták, nem örökre akarják elfoglalni az egyetemet, csak addig, amíg megtartják a hallgatói fórumot, majd szavazást kezdeményeztek arról, hogy elhagyják-e a helyszínt a dékán által adott határidőig.

A tüntetők a szavazás során egyetértettek abban, hogy nem hagyják el az egyetemet fél 7-ig, csak akkor, ha befejezik a hallgatói fórumot, majd egy kilenc önkéntesből álló delegációt küldtek a dékánhoz, hogy időt vagy másik termet kérjenek a hallgatói fórum megtartására. A dékán nem fogadta a tüntetőket, az Egymillióan a sajtószabadságért (Milla) csoport pedig estére bejelentett egy tüntetést az Egyetem térre, "Szolidaritás az egyetemfoglaló hallgatókkal" címen.

A helyszínen kevesen voltak, ellenben három rendőrségi kisbusz is megjelent a téren. A helyszínre érkező televíziós stábokat és az újságírókat sem engedték be a biztonsági őrök az épületbe, csak az esti hangversenyre érkező vendégeket. Az épületbe visszajutni próbáló tudósítónkat is kivezették az ELTE ÁJK aulájából.

Az Egyetem téren folytatódott a tüntetés

A hallgatói fórumon a résztvevők eközben megállapodtak arról, hogy a Hallgatói Hálózat helyi szervezeteket fog kialakítani a középiskolákban és az egyetemeken, és ott is hallgatói fórumokat fognak tartani. Az egyetemisták és diákok közfelkiáltással elfogadták azt is, hogy jövő héten folytatják a tiltakozást, valamint hogy ultimátumot adnak a kormánynak február 20-ig, hétfőig, hogy vonja vissza a keretszámokról szóló kormányrendeletet.

Nagyítás-fotógalériánk a demonstrációról - kattintson a képre!
Túry Gergely

A tüntetők úgy döntöttek, 8-ig maradnak a teremben, miután a dékán biztosította őket arról, hogy "nem engedné be a rendőröket" 8 óra után sem. A Hallgatói Hálózat a Facebook-oldalán azt közölte: a hallgatói fórumon a diákok megalapították a helyi csoportokat és eldöntötték, hogy hétfőig adnak ultimátumot a kormánynak. A fórum megszavazta, hogy a további lépéseket a Hallgatói Hálózat koordinálja. A fórum úgy döntött, hogy elérte a célját, és együttesen kivonulnak az egyetemről.

Az épületben a tüntetők között felröppentek olyan hírek, hogy a rendőrség esetleg azért vonult ki a helyszínre, hogy beavatkozzon az egyetemfoglalásba, Horváth Katalin Fanni, a Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője azonban a hvg.hu-nak elmondta, az ELTE ÁJK magánterületnek számít, a rendőrség ezen a területen nem illetékes intézkedni, csak ha bármifajta rendbontás történik.

A rendőrség azért vonult ki az Egyetem térre, mert oda este fél 7 és fél 10 közé tüntetést jelentettek be, a BRFK a szükséges létszámmal vonult ki biztosítani a rendezvényt, hogy a jogsértéseket megelőzzék - mondta Horváth Katalin Fanni, aki azt is közölte, amennyiben spontán demonstráció alakulna ki, a rendőrség akkor sem avatkozna be, ha békés maradna a tüntetés.

A tüntetők este 8 előtt nem sokkal távoztak az ELTE Egyetem téri épületéből, majd a térre érkezve az oda tüntetést szervező Milla arra kérte őket, hogy maradjanak tovább demonstrálni. A tüntetők azt skandálták: "ez még csak a kezdet". Fél kilenc körül a téren maradtak elkezdtek szétoszlani.

Nagyítás-fotógalériánk a demonstrációról - kattintson a képre!
Túry Gergely

Az ELTE Hallgatói Önkormányzata Facebook-oldalán reagált az ELTE jogi karának elfoglalására: "a mai napon Egyetemünk több mint 375 éve alapvető tevékenységeit, az oktatást és a tudomány művelését zavarták meg illetéktelenek". Ezért az ELTE Hallgatói Önkormányzata "elítéli, ha bármilyen csoportosulás a véleményét oly módon szándékozik kifejezni, amellyel társadalmi normákat sért. Az ELTE Hallgatói Önkormányzata továbbra is demokratikus eszközökkel kíván a magyar felsőoktatás alakításában részt venni."

Performansszal kezdték

A lágymányosi kampuszon kezdődött tüntetésen a Természettudományi Kar előtt a demonstrálók az Educatio oktatási kiállításon elhangzotthoz hasonló performanszot nézhettek végig, amelyet a Lágymányosi Érdekképviseleti Közösség, egy hallgatókból szerveződött csoport adott elő. Az előadás során egy szereplő Hoffmann Rózsát, egy pedig Orbán Viktort játszotta, akik azt kiabálták a szavalókórusnak, hogy "menjetek haza", illetve hogy "elég a panaszkodásból". A kórus azt válaszolta, hogy "az egyetem a miénk", valamint hogy "tudást és jobb egyetemet" akarnak.

A tüntetők az ELTE lágymányosi kampuszáról a rakparton a Budapesti Műszaki Egyetemhez vonultak, ahol megpróbálták kihívni a műszaki egyetemistákat, hogy csatlakozzanak hozzájuk. Helyszíni tudósítónk szerint a BME-ről ugyan nem nagyon csatlakoztak a vonulókhoz, de ennek ellenére a Gellért térig körülbelül ezer fősre duzzadt a tömeg.

Nagyítás-fotógalériánk a demonstrációról - kattintson a képre!
Túry Gergely

A tüntetők ezután tovább vonultak a Budapesti Corvinus Egyetemhez a Fővám térre, ahova délután negyed 5 körül érkeztek meg. A demonstrálók között LMP-s politikusok is megjelentek, Vágó Gábor is a helyszínen volt. A demonstrációra érkezőknek a szervezők azt üzenték, hogy vigyenek magukkal kisrádiót. Úgy tudjuk, a tüntetésen a szervezők mozgó rádióállomást is üzemeltettek, amelyen mindenki szót kaphatott, aki szerette volna elmondani véleményét a felsőoktatási törvényről vagy a HaHáról.

Nem kérnek a röghöz kötésből

A Fővám téren a felszólaló szónokok elmondták, egyre több gimnazista jelentkezik külföldre tanulni, mert nem kérnek a röghöz kötésből, akik pedig Magyarországon maradnak tanulni, azok nem tudják, miből fizessék ki a tanulmányaikat. K. Horváth Zsolt, az ELTE-nek a demonstráción felszólaló egyik oktatója azt mondta, az oktatásügy és a felsőoktatás nem pártpolitikai, hanem oktatáspolitikai kérdés, ezért mindent megtesznek a felsőoktatási törvény megváltoztatásáért.

Nagyítás-fotógalériánk a demonstrációról - kattintson a képre!
Túry Gergely

Ezután felolvasták a Hallgatói Hálózat követeléseit: követelik a keretszámok megváltoztatását, a társadalmi párbeszédet, az ösztöndíjrendszer szociális alapú átalakítását, valamint azt, hogy ne döntsenek a diákokról a diákok véleményének kikérése nélkül. A beszédek végeztével a színpadon egy szónok azt mondta, "a tüntetésnek vége, de ez még csak a kezdet". A demonstrálók ezután indultak el az Egyetem térre elfoglalni az ELTE ÁJK épületét.

Korábban Horváth Bence, a HaHa elnöke és a tüntetés egyik szervezője, a hvg.hu-nak azt mondta, a szervezők elsődleges célja, hogy láthatóvá váljon, „rengeteg középiskolás van, akivel most nagyon kiszúrtak. Szeretnénk megmutatni, hogy erős ellenállásba ütközik az új felsőoktatási törvény, és hogy egyáltalán nem értünk egyet sem a jogszabállyal, sem a gyorsan, radikálisan csökkentett keretszámokkal”.

Hoffmann nem beszélhetett a tüntetésen

Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár is szeretett volna beszédet mondani a diákok tüntetésén, a HaHa azonban úgy döntött, nem engedi beszélni a tüntetésen az államtitkárt. Az egyetemistákból és oktatókból álló csoport azt üzente az államtitkárnak: az új felsőoktatási törvény elfogadása előtt kellett volna egyeztetni a társadalmi és szakmai szervezetekkel.

Nagyítás-fotógalériánkhoz kattintson a képre!
Túry Gergely

Hoffmann Rózsa ugyanakkor szerda délután közleményben állította, nem magától akart elmenni az eseményre, hanem a HaHa hívta el, szándékában is állt elmenni, ám végül ez a HaHa döntése miatt hiúsult meg.

A tüntetésen Csurgó Dénes, a HaHa egyik felszólaló tagja ezzel kapcsolatban azt mondta, az oktatási államtitkárság telefonon jelezte a Hallgatói Hálózatnak, hogy elolvasták a szakmai anyagukat, és ezzel kapcsolatban Hoffmann Rózsa szerette volna elmondani az államitkárság álláspontját, a szervezet azonban ebbe nem egyezett bele, mert nem kérnek a kioktatásból.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.