2012. január. 25. 15:26 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 25. 15:08 Itthon

Vádat emeltek Wieszt János ellen vesztegetésért

Vádat emelt szerdán a Központi Nyomozó Főügyészség Wieszt János, Újbuda önkormányzatának egykori vagyongazdálkodási bizottsági elnöke és társai ellen; a volt szocialista politikust "fontosabb ügyekben intézkedő hivatalos személy által elkövetett vesztegetéssel", a két ügyvédet vesztegetést állítva elkövetett, befolyással üzérkedéssel vádolják.

A főügyészségnek szerdán eljuttatott közleménye szerint G. István Bertalan vállalkozó 2010. május 17-én tett feljelentést Weiszt János ellen, ehhez egy 2007-ben, rejtett kamerával készített felvételt csatolt. A felvételen látható, amint Wieszt János 2007. július közepén a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Krisztina körúti irodájában 2,2 millió forint összeget vesz át a feljelentőtől. A vállalkozó a felvételt néhány nappal a feljelentés megtétele előtt feltöltötte egy videomegosztó portálra. A Budapesti Nyomozó Ügyészség által indított nyomozást a Központi Nyomozó Főügyészség korrupció elleni ügyek osztálya folytatta le.

Mint a közlemény megjegyzi: a nyomozás során megállapították, hogy a vállalkozó az általa korábban bérelt XI. kerületi üzlethelyiségre 2005 októberében vételi kérelmet nyújtott be az önkormányzathoz. A kérelem benyújtását követően az ügyészség szerint felkereste őt az egyik vádlott ügyvéd, B. Péter András - aki a XI. kerületi önkormányzat jogi bizottságának külsős tagjaként tevékenykedett - azzal, hogy az adásvétel csak úgy jöhet létre, ha a vállalkozó átad neki 8 millió 250 ezer forintot. A vádhatóság szerint a jogász azt a látszatot keltette, hogy azt az értékesítésről döntő személyeknek továbbítja. "Miután a kapcsolatai felhasználásával G. István Bertalan ellenőrizte azt, hogy a tőle pénzt kérő ügyvéd önkormányzati kapcsolataira vonatkozó állításainak van alapjuk, az összeget 2005. november 3-án az ügyvédnek átadta" - olvasható a közleményben. A pénz átadása után a vállalkozóval adásvételi szerződést kötött az önkormányzat.

A vállalkozó 2007 áprilisában egy általa bérelt másik önkormányzati ingatlanra is vételi kérelmet nyújtott be. Wieszt János - aki ekkor a XI. kerület önkormányzat vagyongazdálkodási bizottságának elnöke volt - egy a vállalkozótól kért személyes találkozón előbb 1,5 millió, majd 2,2 millió forint megfizetését kérte azért, hogy az önkormányzat az üzlethelyiséget a vállalkozó tulajdonában lévő kft.-nek értékesítse.

A vállalkozó 2007 júliusában - a rejtett kamerával rögzített felvétel tanúsága szerint is - átadta a kért összeget Wieszt Jánosnak. Az adásvételi szerződést 2007 októberében megkötötték. A vádhatóság szerint a szerződéskötés után Wieszt János további egymillió forintot követelt a vállalkozótól arra hivatkozva, hogy a korábbi címen található, harmadik ingatlanra, egy 24 négyzetméteres lakásra kizárólag az ő vételi szándéka miatt írtak ki nyilvános pályázatot, de a feljelentő ekkor már nem volt hajlandó fizetni.

Egy másik vádpont szerint az önkormányzat 2007 novemberében pályázatot írt ki egy másik, Kosztolányi Dezső téri üzlethelyiség bérleti jogának értékesítésére. Egy másik vállalkozó, D. Zoltán László közölte a korábban már egyéb ügyeiben eljáró B. Sándor ügyvéddel, hogy a bérleti jogot meg kívánja szerezni. A jogász közölte a vállalkozóval, hogy a pályázat megnyeréséhez ötmillió forintot kell fizetnie "kenőpénzként", amelyet ő "a megfelelő helyre" továbbít, vagyis azt a döntésben illetékes személynek kell kifizetni a bérleti jog megszerzése érdekében - olvasható a közleményben. A vállalkozó a kért összegből félmillió forintot készpénzben átadott az ügyvédnek, a fennmaradó 4,5 millió forintot pedig átutalta az ügyvéd bankszámlájára. A bérleti szerződést 2008 februárjában a vállalkozó cégével megkötötte az önkormányzat.

Wieszt János 2010 júniusától novemberig őrizetben, majd előzetes letartóztatásban, 2010 novemberétől 2011 augusztusig házi őrizetben volt, azóta lakhelyelhagyási tilalom hatálya alatt áll. A további két vádlott szabadlábon védekezik. Az ügy a bűncselekmény tárgyára tekintettel kiemelt jelentőségű ügynek minősül, amelyben a Fővárosi Törvényszék soron kívül köteles eljárni.

A Wieszt-ügy 2010 májusában pattant ki. Akkor az index.hu portálon megjelent videofelvételen a Fidesz XI. kerületi szervezete szerint Wieszt János, az MSZP akkori helyi frakcióvezetője kétmillió forint csúszópénzt fogadott el. A pénz átvételekor egy önkormányzati üzlethelyiség eladásáról volt szó. A Fidesz helyi szervezete a videofelvétel alapján hatalommal való visszaélés miatt feljelentést tett a politikus ellen.

Wieszt János akkor ártatlanságát hangoztatta, illetve azt mondta, hogy a politika áldozata. A nyomozó ügyészek 2010. június közepén meggyanúsították, és a bíróság elrendelte az előzetes letartóztatását.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?