Itthon hvg.hu 2012. január. 24. 08:47

Népszabadság: külföldi szakértők vizsgálhatják Schmitt doktoriját

Miután a Népszabadság arról számolt be, hogy a magyar szakértők sorra utasítják vissza, hogy a Schmitt Pál plágiumgyanús dolgozatát vizsgáló bizottságban részt vegyenek, a lap szerint felmerült annak a lehetősége, hogy a SOTE külföldi szakértőket kérne fel a szövegelemezésre.

A Semmelweis Orvostudományi Egyetem (SOTE) vizsgálja annak a lehetőségét, hogy külföldi szakértőket kérjenek fel Schmitt Pál 1992-ben született, plágiumgyanús doktori disszertációjának vizsgálatára - írja a Népszabadság.

A hvg.hu több cikkben foglalkozott azzal, hogy a 215 oldalas disszertációból 180 oldal egy bolgár kutató munkájának lényegében szó szerinti átvétele, másik 17 oldal pedig egy német kutató munkájának fordítása. Az államfő az azóta már a SOTE-ba integrált Testnevelési Főiskolán szerezte doktori címét.

A Népszabadság szombaton arról írt, hogy jelentős nehézségekbe ütközik a Semmelweis Egyetem azon törekvése, hogy - néhány nappal korábbi bejelentésének megfelelően - létrehozzon egy kompetens, tekintélyes és független tagokból álló testületet Schmitt Pál doktori fokozatszerzése körülményeinek kivizsgálására.

hvg.hu

A napilap úgy értesült, hogy a szakterületen járatos, a francia nyelvet is ismerő szakértők (akadémikusok, egyetemi tanárok, kutatók) egymást után utasítják vissza a felkérést, nyilvánvalóan az ügy politikai szempontból kényes volta miatt - olvasható a napilap szombati számában megjelent cikkben. Az egyetem ugyanakkor erre a hétre mindenképpen szeretné meghatározni a vizsgálat szakmai és személyi kereteit - ismertette szombaton a Népszabadság.

A lap keddi cikkében már arról ír, hogy ha külföldi szakértőkkel vizsgálnák Schmitt dolgozatát, akkor valójában csak az ügy szerzői jogi vonatkozásait lehetne feltárni - vagyis azt, hogy jogszerűen kerültek-e át a bolgár és a német szerző szövegei Schmitt dolgozatába. Ám ha a plágium kérdése beigazolódna, utána már a további adminisztratív és jogi lépéseket is könnyebb lenne megtenni - írja a Népszabadság.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.