Itthon hvg.hu 2012. január. 17. 14:00

Plágiumbotrány: "Nem bújhat ki a SOTE a vizsgálat alól"

A SOTE vizsgálatát sürgette Schmitt Pál plágiumgyanús doktorija miatt a Magyar Akkreditációs Bizottság elnöke. Bazsa György azt mondta a hvg.hu-nak, az egyetem ebben az ügyben nyilatkozatokra alapozva tette közzé korábbi állásfoglalását, amely szerint nincs szükség semmilyen vizsgálatra. Nikolaj Georgiev saját kutatótársának, a lapunk által megkérdezett Hristo Meranzovnak soha nem említette, hogy valaha is együtt végeztek volna tudományos tevékenységet Schmitt Pállal.

„A SOTE nem bújhat ki a vizsgálat alól Schmitt Pál doktori értekezésének ügyében” - mondta a hvg.hu-nak a Magyar Akkreditációs Bizottság elnöke, Bazsa György. A hvg.hu január 11-én hozta nyilvánosságra, a köztársasági elnök 1992-ben a Testnevelési Egyetemen elbírált doktori disszertációja szinte teljes egészében egy bolgár sportkutató öt évvel korábbi tudományos munkájának átvétele.

A cikk megjelenése után a Köztársasági Elnöki Hivatal közleményében azt írta, az államfő és a bolgár Nyikolaj Georgiev baráti kapcsolatot ápoltak és egy forrásból írták meg disszertációjukat. A Semmelweis Egyetem dékánja pedig közleményben tudatta, semmilyen vizsgálatot nem talál indokoltnak. Hétfőn délután azonban a SOTE közleményt adott ki: eszerint a rektor felkérte a Testnevelési és Sporttudományi Kar dékánját, hogy hozzon létre tényfeltáró vizsgáló bizottságot, mely tanulmányozza Schmitt Pál kisdoktori disszertációja létrejöttének körülményeit.

"Nincs okunk feltételezni, hogy nem kellően megalapozott döntést hozott az a bizottság, amely 1992-ben elbírálta a Schmitt Pál által benyújtott Az újkori olimpiai játékok programjának elemzése című értekezést" - állt Tóth Miklós közleményében. A dékán tájékoztatása szerint a doktori értekezés megítélése, a kisdoktori cím kiadása Schmitt Pál esetében is az általános eljárásrendnek megfelelően, szabályszerűen történt, a szakértők szerint az értekezés tartalma megfelelt az akkori követelményeknek.

Nem lehet nyilatkozatokra hagyatkozni

Bazsa György - aki korábban szocialista politikus volt - viszont azon a véleményen van, hogy egy ilyen ügyben nem lehet nyilatkozatokra hagyatkozni. „Az ügyben nyilatkozatháború folyik, elhangzanak érvek pro és kontra; világos, hogy a SOTE is csak ezekre a kijelentésekre támaszkodott, amikor meghozta ezt az állásfoglalást, márpedig ez egy szakmai-tudományos ügy, amit nem lehet sajtónyilatkozatok alapján elbírálni” - mondta a MAB elnöke. Bazsa György már a plágiumügy kirobbanása napján is azt mondta, a hvg.hu által közzétett dokumentumok szerint "alapos a gyanú", hogy plágium történt.

A Debreceni Egyetem tanára szerint csak egyféleképpen lehet megnyugtatóan tisztázni az ügyet: „ha szakemberek összevetik egymással Schmitt Pál dolgozatát és azt a bolgár disszertációt, ami a doktori értekezés felhasznált irodalomjegyzékében is szerepel”. „Ezt véleményem szerint ebben az ügyben nem lehet megspórolni; ha valaki a SOTE rendelkezésére bocsátja a bolgár tudományos munkát, az egyetem nem bújhat ki a vizsgálat alól” - mondta a hvg.hu-nak Bazsa György.

Senki nem emlékszik közös munkára

A hvg.hu megkereste Hristo Meranzovot, aki társszerzőként jegyzi Georgievvel az 1985-ben megjelent Az olimpiai program elemzése című tanulmányt, amelyből a jelek szerint Schmitt Pál egy oldalt szintén átvett forrásmegjelölés nélkül. Hristo Meranzov ezzel kapcsolatban azt közölte, nem tudja megítélni, ebben az esetben mi történt pontosan, de őt az egész történet nagyon meglepte, mert „nem ilyen embernek ismerte meg annak idején Schmitt Pált”.

A közös munkát a bolgár állami tévé tudósítása is bemutatta; a műsorban Meranzov arról beszélt, hogy ennek alapján készült később Georgiev 1987-es disszertációja is. Az egykori súlyemelő azt is elmondta lapunknak, Georgiev jó barátja volt, és soha nem említette, hogy Schmitt Pállal közös kutatáson dolgoznának, illetve azt sem, hogy Schmitt Pál engedélyt kért volna tőle/tőlük, hogy bármilyen saját kutatáshoz felhasználhasson az ő tanulmányaikból.

Malina Georgiev, Nikolaj Georgiev lánya szintén arról beszélt lapunknak, édesapja sosem említette egy szóval sem, hogy együtt dolgozna Schmitt Pállal. „Apám biztosan elmondta volna, ha ez így lenne, de sosem mondta. Egész egyszerűen nem tudom ezt elképzelni. Már megbocsásson, de ez egész egyszerűen képtelenség” - mondta Malina Georgiev.

Szijjártó Péter egyébként „bulvárkacsának” minősítette az egész történetet, majd Giró-Szász András kormányszóvivő beszélt arról az ATV-n, hogy „a kormánynak minden körülmények között ki kell állnia a köztársasági elnök mellett”.

Az interneten ugyanakkor számos petíció kering már arról, hogy a SOTE indítson vizsgálatot. Maga Schmitt Pál a plágiumügy kirobbanása óta szervezett első nyilvános hazai szereplésén hétfőn nem beszélt a sajtónak; vélhetően szerdán, az MR1 Kossuth Rádiónak adott interjújában beszél majd doktorijáról.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.