Itthon Kósa András 2012. január. 06. 19:35

„Orbán szólt, hogy készüljünk fel a legrosszabbakra”

Decemberben szűk körben már beszélt arról a kormányfő, hogy a január nagyon nehéz lesz, és fel kell készülni a negatív hírekre – mondta a hvg.hu-nak egy kormányzati forrásunk, aki szerint ugyanakkor a magyar diplomácia előzetesen többet tehetett volna a magyar szándékok és stratégia megismeréséért, akkor talán nem övezné ekkora értetlenség a miniszterelnök lépéseit.

„Megmondtuk előre, hogy minden eszközt használni fogunk, ami csak egy nemzeti kormány rendelkezésére áll. Mivel ilyet nemhogy Magyarországon nem csináltak még, de az EU-ban sem jellemző, csak úgy tudjuk, hogy mik a korlátaink, ha elmegyünk a falig, ez pedig nem megy ütközés nélkül” – jellemezte az Orbán-kabinet attitűdjét az IMF-fel és az Európai Bizottsággal szemben egy kormányzati forrásunk.

Lapunk az elmúlt hetekben is többször foglalkozott a magyar kormány vészes diplomáciai ellehetetlenülésével, aminek egyik legkínosabb fejezete lehet Orbán Viktor számára, hogy immár a Fidesz saját pártcsaládja, az Európai Néppárt is jelezte: támogatja az Európai Bizottság ajánlásait a magyar kormánnyal szemben. Korábban súlyos aggodalmait jelezte Thomas Melia külügyi államtitkár, Hillary Clinton amerikai külügyminiszter, a német, a francia kormány, míg a luxemburgi külügyminiszter egyenesen „Európa szégyenfoltjának” nevezte a kormányt. Ma a finn külügyér bírálta az Orbán-kormányt.

Nem maradt következmények nélkül

Mindez természetesen Brüsszelben sem maradt következmények nélkül. Az EU kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen Jóri András adatvédelmi ombudsman hivatala megszüntetésének körülményei miatt, míg Viviane Reding alapjogi biztos sajtóhivatala azt írta lapunk kérdésére: a Bizottság minden eszközzel érvényesíteni fogja az unió alapelveinek érvényesülését Magyarországon.

„Amíg egy törvény nincs elfogadva, addig persze lehet annak ’szelleméről’ beszélni, de onnantól hogy életbe lépett, a Bizottságnak már azt kell mondania, hogy ’kérem a 27. 35. 136. paragrafussal van ez és ez a konkrét bajunk’ – na ezt várjuk most, ezért jó, hogy a parlament elfogadta már ezeket a jogszabályokat, innentől jogi kifogások mentén haladhatunk előre” – magyarázta a kabinet szemléletét tovább kormányzati forrásunk.

Orbán Viktorral ma már nem sokan mutatkoznak szívesen együtt
MTI / EPA

Kérdésünkre, hogy számítottak-e ekkora nemzetközi nyomásra és felháborodásra, azt mondta informátorunk, hogy a kormányfő már decemberben arról beszélt, „mindenki készüljön a legrosszabbra, kemény időszak következik, nehezebb, mint eddig”. Ugyanakkor szerinte a magyar diplomácia többet is tehetett volna a kormány álláspontjának megismertetéséért. „Tudom, hogy a diplomaták általában nem szeretik a konfliktusokat, és inkább utólag magyaráznának meg dolgokat, de azért lehetett volna előre gondolkozni egy kicsit, nem láttam, hogy nagyon aktívak lettünk volna abban, hogy megértessük Brüsszelben, mit miért csinálunk” – mondta kormánypárti forrásunk.

A parlament gazdasági bizottságának egyik kormánypárti tagja azt hiányolta, hogy miért nem állt ki egy felelős kormánytag már korábban, hogy egyértelművé tegye: a kétértelmű nyilatkozatok ellenére is a kabinet megállapodást akar az EU-val és az IMF-fel is. „Legalább Matolcsynak kellett volna erről beszélnie” – mondta. (Még azelőtt beszéltünk, hogy péntek reggel Orbán Viktor találkozott Simor Andrással – a szerk.)

Csak a Fidesz

Forrásaink elmondása alapján ugyanakkor a Fidesz-KDNP-ben egyértelműen az ország elleni spekulációs támadásoknak, valamint a kétharmados jobboldali többséggel szembeni még mindig fennálló értetlenségnek tulajdonítják mostani helyzetünket. „1200 milliárd forintos érdeksérelmet okoztunk, ez nyilván nem marad válasz nélkül, ezt tudtuk” – mondta egy forrásunk. Más arról beszélt, „a baloldali véleményformálók számára sosem lesz megemészthető, hogy egy stabil, kétharmados jobboldali többség van Magyarországon, és ez is marad 2014-ig, így ezzel együtt kell élnünk”. Azt minden beszélgetőpartnerünk megjegyezte ugyanakkor, hogy sem az IMF-nek, sem az EU-nak nem lehet érdeke a politikai instabilitás, márpedig a stabilitást jelenleg egyedül a Fidesz képes biztosítani - vélik a fideszesek.

A párt ugyanakkor még „téli álmát” alussza, egy frakciótag szerint „egyelőre senki nem beszél senkivel”, így a napi ügyek sem jelennek meg belső fórumokon – ezek ugyanis most nincsenek. Legelőször a február közepi parlamenti nyitó ülést megelőző hétvégén lesz kihelyezett frakcióülés. Orbán Viktort először itt faggathatja pártja.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.