Itthon hvg.hu 2012. január. 05. 08:53

Volt honnan elvesztenie a Fidesznek a szavazóit

Sok támogatóját elvesztette tavaly, de még így is jóval az ellenzéki pártok előtt jár a Fidesz - ez derül ki a közvélemény-kutatók felméréséből. Az Ipsos szerint az év relatív nyertese a Jobbik, a Tárki szerint a bizonytalanok aránya 2006 óta nem volt ilyen magas.

Az Ipsos adatai szerint a teljes népességet nézve a Fidesz támogatottsága a tavaly év eleji 34-ről 18 százalékra csökkent. A bizonytalanok aránya több mint 50 százalék. Závecz Tibor kutatási igazgató az InfoRádióban azt emelte ki, hogy a kormánypárt folyamatos gyengülése ellenére is tartja első helyét. Nagyon jelentős volt a 2010-es választásokon a Fidesz győzelme, így volt honnan elveszíteni szavazókat - tette hozzá.

Túry Gergely

Arról is beszélt, hogy az LMP szavazói aktivizálódtak az év végére, ezzel együtt 2011 relatív nyertese a Jobbik, amelynek támogatottsága az év elejéhez képest emelkedett, bár az a szavazói közeg, amely a párt mögött áll, nagyjából azonos a parlamenti választásokéhoz.

Sík Endre, a Tárki vezető elemzője is a Jobbik relatív előrelépéséről beszélt. A radikális párt támogatottsága hasonló az MSZP-ével. A szociológus szerint a tavalyi év vesztesei a kormánypártok. Kiemelte: erősen csökkent a Fidesz támogatottsága, nem nőtt viszont a többi párté. A bizonytalanok aránya nőtt számottevően: 2006 óta nem volt ilyen magas.

A Nézőpont Intézet szerint a tavalyi év nyertese az LMP volt, hiszen meg tudta őrizni támogatottságát. A cég mérése alapján még mindig nagy a Fidesz előnye - számolt be Molnár Csaba Gábor elemző. A Fidesz-KDNP-vel most 36 százalék szimpatizál, és mindössze 25 százalék a többi, parlamenti ellenzéki párttal. A Jobbik, ugyan hibahatáron belüli mértékben, de megelőzte az MSZP-t.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.