2011. december. 22. 13:27 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 22. 13:25 Itthon

MSZP: a demokráciát és a vallást is megcsúfolja a kormány

Az MSZP megdöbbentőnek tartja, hogy a képviselők csak csütörtök reggel ismerhették meg az új egyházügyi törvényjavaslatot, amelyet már délben tárgyalni is kezdett a Ház. Nyakó István országgyűlési képviselő az MTI-nek azt mondta: az eljárás a demokrácia, a vallás és a lelkiismereti szabadság megcsúfolása, ezért visszautasítják.

Az ellenzéki politikus úgy fogalmazott: döbbenetes, hogy a kormányoldal ismét egyeztetés nélkül terjesztette az Országgyűlés elé a vallási közösségek jövőjét meghatározó indítványt, azok "könyörgése" ellenére. Véleménye szerint ez és a parlamenti tárgyalás mikéntje a törvényhozást és a hívő embereket is megalázza. Nyakó István azt mondta: az MSZP, amint lehetősége lesz rá, visszavonja a törvényt és a vallási közösségekkel egyeztetve új jogszabályt kezdeményez.

A javaslatról szólva kifejtette, hogy a korábbi hírekkel ellentétben a kormánytöbbség - az Alkotmánybíróság által megsemmisített törvényjavaslathoz hasonlóan - továbbra is csak tizennégy egyházat ismerne el, a többieknek pedig változatlanul a parlamenthez kell folyamodniuk.

Sérelmezte ugyanakkor, hogy az új indítvány szigorítja azokat a feltételeket, amelyek az egyházak elismeréséhez szükségesek, ezek közé sorolnák ugyanis, hogy az egyesület nemzetközileg legalább száz éve működjön. Nyakó István szerint így például a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség vélhetően nem kaphat egyházi státuszt, miközben az Iványi Gábor vezette vallási közösség egyedülálló missziós tevékenységet folytat a fővárosban.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.