Itthon MTI / hvg.hu 2011. december. 21. 12:26

Orbán "betiltatta" a Klubrádiót Mesterházy szerint

Az MSZP véleménye szerint Orbán Viktor miniszterelnök "betiltatta" a Klubrádiót, mert ezt a döntést a kormányfő beleegyezése nélkül nem hozhatta volna meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa - mondta szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján Mesterházy Attila.

A pártelnök-frakcióvezető azt követelte, hogy a médiahatóság semmisítse meg a döntést. "Tegnap Orbán Viktor betiltatta a Klubrádiót, ez egy aljas, gyáva és primitív cselekedet volt a miniszterelnök részéről" - jelentette ki Mesterházy Attila. A politikus kifejtette, hogy tudatosan beszél a kormányfőről, mert úgy gondolja, hogy a médiatanács nem hozhatott volna meg egy ilyen súlyú döntést a miniszterelnök politikai felhatalmazása nélkül.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa kedden döntött a 89,5 MHz-es, a 103,9 MHz-es és a 95,3 MHz-es helyi körzeti rádiós frekvenciákra kiírt pályázatokról. Mindhárom budapesti frekvencián várhatóan már 2012 első negyedévében új rádióadók kezdhetik meg működésüket.

A Klubrádió 95,3-as frekvenciáját az Autórádió Műsorszolgáltató Kft., a Radió 1 103,9-es sávját a Rádió Juventus Műsorszolgáltató Zrt., a Juventus Rádió 89,5-ös frekvenciáját pedig a Prodo Voice Stúdió Műsorszolgáltató Zrt. kapja. A 95,3-as frekvenciára hat pályázó közül választották ki a nyertest. A 89,5 MHz-es sávra négyen pályáztak, a 103,9-re pedig szintén hatan. A Klubrádió is pályázott a jelenlegi, 95,3-as frekvenciájára, de a most közzétett döntés alapján veszített az Autórádió Műsorszolgáltatóval szemben.

Mesterházy Attila szerint egy olyan sajtóorgánumot hallgattattak el, amelyik mindig tudta, hogy mi a különbség a "szervilizmus és a sajtószolgálat között". Az MSZP azt követeli a kormánytól, hogy a médiahatóság semmisítse meg a döntést, helyette írjanak ki "új és tisztességes pályázatot". Egyúttal kérte, hogy mind a döntéshozatalt, mind a győztesként kihirdetett pályázatot ismertessék meg a nyilvánossággal.

Végül annak a követelésüknek is hangot adott, hogy a kormány ne csak a "hozzá hű médiát támogassa hirdetésekkel, különböző pénzügyi szponzorációval", hanem kapjanak lehetőséget az ellenzékhez közel sorolt lapok is. Végül azt kérte, hogy tegyék "többpártivá" a médiatanácsot. Mesterházy Attila leszögezte, hogy az MSZP itthon és külföldön a végsőkig elmegy a tiltakozásban - jelentette ki. "A mostani döntésükkel a magyar sajtószabadságot szíven szúrták" - jelentette ki. Egy kérdésre válaszolva azt mondta, hogy az ország és a költségvetés is csődbe megy, ha kútba esnek az IMF-fel és az EU-val folytatott tárgyalások.

Magyarországon a kizárólagos állami tulajdonban álló rádiós frekvenciákat az erre törvényben felhatalmazott, kormánytól független, autonóm államigazgatási szerv - a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa  -  hasznosítja pályázati úton, törvényben szabályozott eljárásban. A pályázati eljárásban született valamennyi döntéssel szemben bírói jogorvoslati lehetőség biztosított - reagált Mesterházy Attila közleményére a médiahatóság.

A Médiatanács valamennyi pályázati eljárás során a hatályos jogszabályok szerint, az esélyegyenlőség, az objektivitás, az átláthatóság és a megkülönböztetéstől mentes eljárás elveinek figyelembevételével jár el, a pályázók között semmiféle indokolatlan különbségtételt, kizárást vagy korlátozást nem alkalmaz - írja a közlemény.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Hivatala a Médiatanács döntését hivatalos úton a pályázóknak kézbesíti, amelyből a pályázók megismerhetik az ajánlatukra vonatkozó döntést és annak részletes indokolását. Az ajánlattevőknek a határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül lehetőségük van a határozatban foglalt döntéssel szemben jogorvoslattal élni. Az NMHH és a Médiatanács a pályázati ajánlatban szereplő adatokról a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően fog tájékoztatást adni - tették hozzá.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.