Minden száz jelentkezőből 45-50 alkalmas katonai szolgálatra, és 99 százalékuk be is vonul - mondta Szabó József ezredes, a Honvéd Vezérkar személyzeti csoportfőnökségének toborzó- és humánszolgálati osztályvezetője szerdán Debrecenben.
A debreceni toborzóiroda tíz évvel ezelőtti megnyitása alkalmából rendezett katonai ünnepségen az ezredes hozzátette: mintegy 300-an dolgoznak a Magyar Honvédség (MH) toborzóiroda-hálózatában, tevékenységüket a jövőben az országot járva is bővítik, hogy hatékonyabban megszólíthassák a célcsoportokat. Utóbbiak közé tartoznak a nők is: jelenleg az MH személyi állományának 20 százaléka közülük kerül ki.
A kiválasztás bonyolultságát érzékeltetve az ezredes példaként említette: 2006-ban 127 ezer fiatal jelentkezett pilótaképzésre, közülük nyolcan lettek pilóták. Szabó József felhívta a figyelmet arra, hogy a katonai munkahelyek többnyire nem a lakóhelyekhez igazodnak. Ha valaki a katonai hivatást választja, a mobilitás mellett is el kell köteleznie magát - tette hozzá az ezredes.
A szervezetileg rövidesen átalakuló toborzóirodák feladata a jövőben tovább bővül: nagy kihívást jelent majd az önkéntes tartalékosok toborzása, de speciális felkészültséget igényel a Koronaőrség és a Palotaőrség feltöltése is - jegyezte meg Szabó József.
Farkas Imre ezredes, kelet-magyarországi hadkiegészítő parancsnok az ünnepségen hangsúlyozta: a haza védelme nemzeti ügy, így nagyon fontos, hogy a fiatalok hiteles tájékoztatást kapjanak az önkéntes katonai szolgálatról. Nagy Zoltán mérnök alezredes, a debreceni toborzó és érdekvédelmi központ parancsnoka közölte: Hajdú-Biharból az elmúlt évtizedben 20 alakulathoz 1236 szerződéses katona vonult be, további 1136 fiatalt pedig a Zrínyi Egyetem karaira, a tiszthelyettesképzésre, illetve a pilótaképzési programba irányítottak.
Hozzátette: a pályára irányításra új lehetőséget ad, hogy a toborzók a katonai alapismeretek tantárgy oktatásával részt vesznek a "KatonaSuli" programban, és hamarosan Debrecenben nyílik meg az ország első katonai középiskolája.