Itthon Dezső András 2011. november. 05. 17:00

Kirúgások a közmédiánál: nem perelhet, aki segélyt kap

Dezső András
Szerzőnk Dezső András

Nettó 150 ezer forint körül lesz az a legmagasabb egyszeri segély, amelyet a közmédiából nyáron kirúgott, szociálisan leginkább rászoruló dolgozók kapnak – tudta meg a hvg.hu. Az viszont még kérdéses, kapnak-e majd segélyt azok, akiket mostanában bocsátanak el. Úgy tudjuk, hogy akik elfogadják az egyszeri támogatást, nem perelhetik a munkáltatót.

Eddig több mint félezer dolgozójától vált meg a nyáron kezdődött létszámleépítés során a közmédiumokat tulajdonló Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA), de hamarosan további 410-420 embert bocsátanak el. A korábbi hírek szerint a létszámleépítéssel összességében 7 milliárd forintos megtakarítást remél az MTVA. Az alap még az idén összesen nagyjából ezerfős elbocsátással számol.

Az MTVA és az akkor még ideiglenes Üzemi Tanács között júniusban született egy megállapodás, melynek értelmében a nyáron kirúgott dolgozók között 50 millió forintos egyszeri segélyt osztanak ki egy külön erre a célra létrehozott alapból. Azt, hogy pontosan kik részesülhetnek majd ebből a támogatásból, egy ötfős szociális bizottság bírálja el, a testület egyik tagját az MTVA delegálta. Ez a szociális bizottság szeptemberben már felállt, sőt ki is dolgozta a támogatást rendjét – tudtuk meg a testület egyik tagjától. Ifjabb Szabó Győző a hvg.hu-nak elmondta: az általuk összeállított támogatási rendet már valamennyi szakszervezetnek megküldték.

Közmédiumok Szakszervezeti Tanácsának tüntetése júliusban a Magyar Rádió előtt
Horváth Szabolcs

Csakhogy a Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezete (TFSZ) szerint a bizottság nem szabályosan alakult meg. Igaz, az érdekképviselet nemcsak a bizottság megalakulását tartja jogellenesnek, de az elbocsátásokat is, ezért korábban be is perelte az MTVA-t. Szeptemberben a Fővárosi Munkaügyi Bíróság kimondta, hogy törvénytelen volt a tömeges elbocsátás, s egyben meghagyásban kötelezte az MTVA-t a csoportos létszámcsökkentés végrehajtásának felfüggesztésére. Az MTVA közlése szerint azonban a létszámcsökkentés ekkor már lezárult, a bíróság pedig nem kötelezte az alapot az eredeti állapot visszaállítására, így lényegében minden maradt a régiben.

Nagy Navarro Balázs, a TFSZ vezetője a hvg.hu-nak elmondta: nemcsak az Ideiglenes Üzemi Tanács és az MTVA között létrejött megállapodást tekintik semmisnek, de azt is elfogadhatatlannak tartják, hogy a szerintük jogszerűtlenül megalakult bizottság csak annak adna segélyt, aki lemond mindenféle jogvitáról a munkáltatóval szemben. Ráadásul a támogatási rend értelmében a bizottság döntését sem vitathatja majd jogi úton a volt dolgozó. Nagy Navarro ezen felül úgy véli, nevetségesen alacsony összegű a segélyezési alap. „Nem a segélyezés ellen vagyunk. De ha a munkáltatóval szemben nem tűrjük, hogy jogellenes magatartást tanúsítson, akkor ugyanezt kell elvárnunk a szakszervezetekkel szemben is” – indokolta a TFSZ elnöke, miért kérték, hogy alakuljon meg újból, immár szabályosan a bizottság.

A kirúgott dolgozóknak mindenesetre akár már a jövő héten postázhatja az MTVA azokat az adatlapokat, amelyeknek a kitöltése és visszaküldése után a bizottság eldönti, ki mekkora összegű segélyben részesülhet. A támogatás felső plafonja bruttó 300 ezer forint lesz, ami a levonások után nettó 150 ezer forint körüli összeg, igaz, a különösen rászorulók egyedi elbírálásban is részesülhetnek, azaz ennél több pénzt is kaphatnak. Annyi bizonyosnak látszik, hogy az anno havi több százezer forintot keresők kiesnek a támogatottak köréből, a segélyre főleg azok számíthatnak majd, akik 200 ezer forint alatt kerestek. Ifj. Szabó Győző lapunkat arról tájékoztatta, hogy a bizottság a tervek szerint még idén elbírálja a beérkezett kérelmeket, s a segélyeket az MTVA szintén még ebben az évben kiutalja.

Az MTVA székháza a Kunigunda utcában
Fülöp Máté

Mindeközben a Központi Üzemi Tanács (KÜT) tovább egyeztet az MTVA-val, de ezúttal már a második nagy elbocsátási hullámról. A jelenleg a közmédiában dolgozók érdekvédelmi csúcsszervének számító KÜT célja, hogy a most elbocsátottak is megkapják azt a kedvezményrendszert, amit a három hónappal ezelőtt kirúgottak, azaz ezúttal is hozzon létre az MTVA egy legalább 50 millió forintos segélyalapot – mondta lapunknak Kapuvári Gábor. A munkáltatóval zajló egyeztetések során eddig inkább csak tájékozódtak, az igazi alkudozás a jövő héten kezdődik.

Ugyanezt erősítette meg a munkáltató is. „Eddig két tárgyalási fordulón vagyunk túl, hétfőtől egész héten több egyeztetés is lezajlik. Nagyjából egy hét múlva várható, hogy megállapodás születik” – mondta a hvg.hu-nak Szabló László, az MTVA kommunikációs igazgatója. Szabó azt a szakszervezeti körökből származó információnkat nem tudta megerősíteni, miszerint az MTVA nyilatkozatot szeretne aláíratni a KÜT tagjaival, melyben a tagok elismerik, az első elbocsátási hullám jogszerű volt. (Állítólag ezt a nyilatkozatot az MTVA felhasználná a bíróságon a TFSZ-szel szemben folyó perben.)

Az Index korábban arról írt, hogy a második leépítési hullámban immáron elbocsátják az 50 év feletti és a műsorkészítésben részt vevő munkatársakat is. A csoportos létszámleépítésben érintett 417 főből nagyjából 120-130 ember erről a területről kerülne ki. Az MTV-ből, a Duna Tv-ből, a Magyar Rádióból és az MTI-ből legnagyobb mértékben szerkesztőket küldenének el (37 ember), és annak ellenére megválnának 16 riportertől is, hogy a hírek szerint a munkatársak hiánya miatt a tévékben már így is nehezen tudnak napi adásokat készíteni.

Az MTV telephelyi üzemi bizottsági tagja, Nagy Navarro Balázs korábban úgy nyilatkozott, az, hogy arányaiban a legnagyobb számban ismét műsorkészítőket és vezetőket, szerkesztőket rúghatnak ki, megkérdőjelezi, hogy mégsem szakmai alapon folytak a nyári kirúgások. Ugyanakkor Kapuvári Gábor, az MTVA-val egyeztető KÜT elnöke a hvg.hu-val közölte, meggyőződése, hogy hamisak azok a hangok, amelyek politikai tisztogatásról beszélnek a kirúgások kapcsán.

Hirdetés