Itthon Csikász Brigitta 2011. november. 03. 18:45

Az ORFK szerint pozitív, hogy elismerték: nem tudnak időben fizetni

A rendőrségnél meglévő komoly pénzügyi problémák beismerésének, illetve egy fizetésképtelen helyzet napvilágra kerülésének tekintették többen azt az internetre felkerült levelet, amelyben a rendőrség egyik gazdasági igazgatója a beszállítókkal azt közölte, hogy számláikat csak később tudják rendezni. Az Országos Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint viszont ez a levél inkább biztosíték arra, hogy igenis rendezik a tartozásaikat. A testület ezt pozitívumnak tekinti, jogász szerint viszont a késve fizetés nem tekinthető annak.

Régóta ismert, hogy a rendőrség anyagi gondokkal küszködik. Az is köztudott, hogy tavaly a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) adóssága mintegy egymilliárd forintra rúgott. A testület vezetői a pénzügyi helyzettel kapcsolatos problémákat nem szeretik a nyilvánosság elé tárni. Pedig a helyzet a Magyar Államkincstár (MÁK) adatai alapján egyértelmű: tavaly augusztusban a BRFK kifizetetlen számlaállománya egymilliárd forint volt, ami idén további százmillió forinttal növekedett. Az államkincstár egy hónapja arról számolt be, hogy a teljes rendőrség tartozása eléri a 6,3 milliárd forintot.

November 2-án viszont egy belső levél került napvilágra; a dokumentum a BRFK sanyarú helyzetére világít rá. „Tájékoztatom, hogy a 2011. évi költségvetési egyensúlyt megtartó intézkedésekről szóló 1316/2011. (IX.19.) kormányhatározat alapján, a maradványtartási kötelezettség végrehajthatósága érdekében a Budapesti Rendőr-főkapitányság által teljesíthető kifizetések köre tovább szűkült” – írta idén október 20-án kelt levelében Meichl Géza, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Gazdasági Főigazgatóság Közép-Magyarországi Gazdasági Ellátó Igazgatóság megbízott vezetője. Meichl egyben jelezte, hogy szerződéses partnereiknek arra kell számítaniuk, hogy számláikat az év hátralévő időszakában csak további csúszással tudják rendezni.

Nehéz, de nem lehetetlen helyzet?

Hogy pontosan mennyi ez a késedelem, és mekkora összegről van szó, megkérdeztük az ORFK-t, de válaszukban csak azt hangsúlyozták, hogy "szokatlan, de tisztességes eljárás a beszállítókat értesíteni a késve fizetésről, és ígéretet tenni arra, hogy megkapják a pénzüket". Mint közölték, igaz, hogy a rendőrség görget maga előtt kifizetéseket, de nincs egy évnél tovább húzódó teljesítésük, és - mint megjegyezték – a testület nincs fizetésképtelen helyzetben. "Megnehezítette az életünket a kötelezően előírt költségvetési tartalékképzés, de nem lehetetlenítette el azt" – hívták fel a figyelmet.

Senkit nem állítottak a szőnyeg szélére, mert késve fizet az ORFK, sőt, a levél szerintük pozitívum
Marton Szilvia

A levelet sokan mégsem pozitívumként értelmezték, hanem a rendőrség mélyülő válságát látták benne, amit egy másik dokumentum, a volt Pest megyei rendőrfőkapitány, Ármós Sándor körlevele is megpendített már idén áprilisban. Ez a jelzés viszont Ármós székébe került. Az ORFK-n minderre azt mondták, a volt főkapitány az állománynak írt, míg Meichl Géza levele a beszállítóknak szól, így utóbbival kapcsolatban semmilyen probléma nem merült fel. Azt viszont nem tudták közölni, mennyi beszállító számíthat arra, hogy esetleg hosszú hónapok múlva juthat csak a pénzéhez.

A hvg.hu által megkérdezett, gazdasági ügyekre szakosodott ügyvéd, Hadnagy József azt mondta, ő semmilyen pozitív dolgot nem lát abban, hogy egy állami szerv írásban erősíti meg, pénzügyileg milyen nehéz helyzetben van.

"Már az sem pozitívum, hogy késve fizet a rendőrség, de az, hogy még a késést is kitolja, attól függetlenül, hogy ezt tudatja a beszállítókkal, semmiképpen nem tekinthető jónak." Szerinte inkább botrányos a levél, mert ha az állam azt várja el az állampolgáraitól, hogy teljesítsék a kötelezettségeiket, különben megbírságolja és megbünteti őket, akkor az lenne az elvárható, hogy saját szervezeteinek se az legyen a természetes, hogy például a beszállítók kifizetésével csúszásba eshetnek. "Ez alapján mi is megtehetnénk azt, hogy bevásárlókocsink megpakolása után a kasszánál közöljük a pénztárossal, hogy majd később fizetünk" - mondta, bár a késleltetett fizetés nem csak az állami szervekre jellemző természetesen, hanem az egész gazdaságra.

Hirdetés