Itthon Kapcsándi Dóra 2011. október. 28. 14:58

Büntetés és mézesmadzag: saját fizetésükön ötletelnek a képviselők

A parlamenti pártoknak máig kellett kidolgozniuk elképzeléseiket a képviselők javadalmazási rendszerének megreformálására, amit még Lázár János vetett fel szeptemberben.

Ismét nekifutnak a pártok, hogy újraszabják saját fizetésüket. A párt- és kampányfinanszírozás mellett talán ez az egyik legtöbbet vitatott, hosszú évek óta megoldatlan, és sorozatos botrányokat okozó ügye a magyar politikának. Az elmúlt egy évben például számos önkormányzati tisztséget is viselő honatyáról derült ki, hogy helyhatóságától és a parlamenttől is felvette ugyanazért a költségtérítést.

A Fidesz frakcióvezetője ezek után még szeptemberben állt elő egy reformjavaslattal, mert – ahogy a hvg.hu-nak adott interjújában fogalmazott – „nagy a képmutatás a képviselői juttatások körül”. Lázár János bruttó 750 ezer forintra emelné a képviselők alapdíját, ugyanakkor megszűnne a „bemondásos” költségtérítések rendszere, amely egyébként jelenleg a honatyák jövedelmének nagyobbik részét teszi ki. Az útiköltségeket Lázár János benzinkártyával pótolná: a kártyára a parlament és a lakóhely távolsága alapján elegendő benzinpénzt töltene fel havonta az Országgyűlés hivatala. A Budapesten lakással nem rendelkező képviselőknek pedig a parlament lakást venne, illetve bérelne.

Vita a Fideszben is

A javaslatról a Fidesz-frakción belül is élénk vita folyt, mint legutóbb a hvg.hu-nak egyes képviselők elmondták, a megbeszéléseken felmerült, hogy egy kisfalvas térségben dolgozó honatya választókörzetében is sokat kell, hogy autózzon, akkor töltsék fel ennek fedezetét is a kártyára. Mások azt javasolták, hogy a honatyák kapjanak mobiltelefon-keretet. Az is felmerült, hogy a különféle megemlékezésekre a képviselők gyakran vesznek koszorúkat is, és az ilyen gesztusokat szintén nem veszi figyelembe Lázár javaslata.

Lázár János kártyára adná a benzinpénzt a honatyáknak
MTI

Az ellenzéki pártok közül egyedül az LMP készített részletes írásbeli javaslatot az albizottságnak. Mint Szilágyi Péter a hvg.hu-nak elmondta, számukra elsődleges alapelv, „hogy a képviselők javadalmazása során figyelembe vegyük mind az ország, mind a képviselők teljesítményét”. „Az országos gazdasági helyzetet a képviselőknek a saját bőrükön is érezni kell, ezért azt javasoljuk, hogy a fizetés évenként úgy változzon, ahogy a nemzetgazdasági szintű átlagkereset is alakul. Javasoljuk, hogy hozzávetőlegesen alapként az átlagkereset háromszorosa (ez most bruttó 212 ezer forint – a szerk.) járjon a képviselőknek” – mondta Szilágyi Péter.

Az LMP a Fidesz javaslatában szereplő 750 ezer forintot csak annak a képviselőnek adná meg, aki bizottsági munkájában személyesen részt vesz. Ezenfelül megszüntetnék a bizottsági szavazásokban a helyettesítési lehetőségeket, valamint szankcionálnánk a hiányzásokat. Ma ugyanis mindennapos, hogy egy-egy honatya két-három másik hiányzó társa helyett is szavaz ezeken az üléseken, a hiányzókat semmilyen büntetés nem sújtja. Az utazási költségtérítésekkel kapcsolatban az LMP szerint el kell érni, hogy a képviselők elsősorban a közösségi közlekedést vegyék igénybe, azok a képviselők, akik autóval mennének, csak 1600 köbcenti nagyságú hengerűrtartalomig kaphatnának üzemanyagkártyát.

"Csaló gazemberek"?

„Nem készítettünk saját előterjesztést, mert Rubovszky György, a bizottság elnöke azt mondta, csak azt írjuk le, amit eddig még nem mondtunk el, márpedig mi már részletesen beszéltünk az elképzeléseinkről” – mondta az MSZP részéről Bárándy Gergely. A honatya szerint egyébként az egész ügy időzítése megrendezett: Lázár János azért most jött elő a kérdés újratárgyalásával, hogy „a médiában ne a 2012-es költségvetés számairól, a súlyos megszorításokról folyjék a vita”.

MTI / Koszticsák Szilárd

Az MSZP ettől függetlenül részt vesz a bizottság munkájában, de Bárándy Gergely szerint a kérdést csak a képviselők jogállásának, megválasztásának teljes újraszabályozásával lehetne érdemben megtárgyalni. A szocialisták azt szeretnék, ha az új rendszer nem csak azt venné figyelembe, ki milyen távolságra eső választókörzetben dolgozik Budapesttől, hanem azt is, hogy „ki mennyit dolgozik”. „Lehet, hogy egy budapesti képviselő is rengeteget autózik, mert járja az országot, fórumokat tart. Ezenkívül ott van minden bizottsági ülésen, és rendszeresen felszólal a parlamentben, javaslatokat nyújt be. Ne keressen már kevesebbet, mint mondjuk egy Budapesttől távoli választókörzetből származó társa, aki viszont hiányzik az ülésekről, évente maximum egyszer-kétszer szólal meg” – mondta Bárándy Gergely.

A szocialisták ugyanakkor úgy látják, a mostani tárgyalások felütése rossz ízű, mert azt a látszatot kelti, hogy minden képviselő trükközni próbál a költségtérítésekkel, és ez rossz hírét kelti a tisztességeseknek is. „Mindent ki lehet játszani, ha valaki ki akarja, ez alapján bármennyi jogszabályt hozhatunk, csak azt az amúgy is erős negatív benyomást keltjük a társadalomban, hogy a képviselők csaló gazemberek” – mondta Bárándy Gergely.

A Jobbik részéről azt közölték, ők nem készítenek külön előterjesztést, de a bizottság munkájában részt vesznek, és ott „kritikai észrevételeket” tesznek majd a többi párt elképzeléseivel kapcsolatban.

Hirdetés