Itthon MTI 2011. október. 23. 17:00

LMP: Nincs egységes hagyománya 1956-nak

1956 a nemzeti egység pillanata volt, mert a hazug diktatúrát a forradalom alatt is kiszolgáló törpe kisebbséget leszámítva, egységbe olvasztotta a nemzetet – mondta a Lehet Más a Politika (LMP) ,56-os ünnepi megemlékezésén Karácsony Gergely.

A párt parlamenti frakcióvezető-helyettese a Műegyetemnél tartott rendezvényen úgy fogalmazott, hogy a magyar társadalom 55 év után még mindig nem tud mit kezdeni 1956-al. Emlékeztetett arra, a Kádár-korszak kényszerű hallgatása hosszú évekre elzárta annak lehetőségét, hogy a ,56-ról beszéljünk. Szavai szerint 1956 most viszont megint távolabb van annál, mint ahogy azt 1989-ben gondolni lehetett volna.

Karácsony Gergely azt mondta, hogy 1956 egységbe olvasztotta a nemzetet. Szavai szerint ezt példázta a második Nagy Imre-kormány, amelyben benne volt a magyar politikai kultúra jobbik énjének minden szereplője, 1956-ből mégsem sikerült egységes nemzeti hagyományt szervezni – jelentette ki a politikus. A képviselő hangsúlyozta, habár 1989-ben úgy tűnt, hogy a harmadik köztársaságot sikerült ’56 hagyományaira alapozni, a magyar politikai elit ezzel nem tudott, vagy nem akart mit kezdeni. Szavai szerint a rendszerváltáskor létrehozott közjogi keretet nem töltötték meg tartalommal.

Az LMP megemlékezése - nézze meg további képeinket!
MTI / Soós Lajos

A pártok, amelyek az elmúlt húsz évben meghatározták a politikát, "nem tettek semmit azért, hogy ez az ország egységes legyen, (...) abban az értelemben, hogy megtartva önbecsülésünket és a világról alkotott különböző gondolatainkat, mégis harmonikus egységben tudjunk ebben az országban együtt élni" – mondta Karácsony Gergely. A politikai erők ehelyett a XX. század szenvedéstörténeteiből próbáltak maguknak mitológiát és táborokat építeni, miközben tudatosan megosztották az országot és ’56 hagyományát - fűzte hozzá.

A frakcióvezető-helyettes szerint ez a folyamat öt éve "végzetes sebet ütött" az országon, mert a "kordonépítők és a kordonbontók politikája akkor jutott csúcsra". Mint mondta, "innentől kezdve már csak egy lépés volt, hogy a csalódott és fásult magyar társadalom kétharmadot adjon egy olyan hatalomnak, amelyik az utolsó elemeit is lebontja ennek a harmadik köztársaságnak".

Nem tetszik a rendszer - nézze meg Nagyítás-fotógalériánkat!
Túry Gergely

A mostani "nem a nemzeti együttműködés rendszere, ez egy lopakodó új diktatúra, amit a magyar társadalom már többször levetett magáról ,56-ban is, ,89-ben is" – fogalmazott Karácsony Gergely, hozzátéve, ezért van szükség  egy, a sokszínűségen alapuló nemzeti egység létrejöttére a jelenleg regnáló hatalommal szemben. Szél Bernadett választmányi szóvivő arról beszélt, hogy 1956 az egymásba fonódó egyéni és közösségi szabadságvágy varázslatos erejű megnyilvánulása volt.

Mint mondta, akkor az alattvalói léttel szemben a normális polgári élet lehetőségéért folyt a küzdelem. Szavai szerint a magyar nemzet közössége elmúlt húsz esztendőben rosszul vizsgázott, mert a javakat és a terheket igazságtalanul elosztó, szélsőséges egyenlőtlenségektől terhes viszonyokat teremtett. A megemlékezés végén Karácsony Gergely arra kérte a néhány tucatnyi egybegyűltet, hogy közösen vonuljanak át az Egymillióan a sajtószabadságért Facebook-csoport tüntetésére, melyen "1956 elárulójának" nevezték Orbán Viktort.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?