Komoly változásokat hozott az elmúlt négy hét: a közszolgálati híradó nézettsége nőtt, és arányaiban kevesebb kormánypárti politikus szerepelt a műsorban – ámde a kommentárok és a szerkesztés még elfogultabb lett. A legnézettebb hírműsor, a Tények nézőinek száma csökkent, a szocialista belharcokat pedig a médiában immár nem Gyurcsány Ferenc, hanem az MSZP elnöke nyeri meg: sőt, a 38. héten Mesterházy Attila még Orbán Viktornál is többet szerepelt a hétköznap esti hírműsorokban – derül ki a Republikon Intézet elemzéséből.
A már megszokott kormányzati médiafölény mellett ez az időszak elsősorban a szocialista pártról szólt: hasonlóan a nyár elejéhez, a kiújult belső hatalmi harcok és Gyurcsány Ferenc megvádolása átrendezte az ellenzéki pártok megjelenési lehetőségeit.
A botrányok egyrészt meggátolták az MSZP-t abban, hogy saját javaslatokkal tudjanak megjelenni a híradókban, másrészt a többi ellenzéki párttól is elvették a műsoridő egy részét. Gyurcsány Ferenc azonban már nem tudja egyértelműen kisajátítani a médiát: a négy hétből kétszer Mesterházy Attila többet szerepelt, a volt miniszterelnök csak akkor előzte meg a jelenlegi pártelnököt, mikor előbbi ügyészségi kihallgatásáról tudósított a sajtó – derül ki a Republikon Intézet legfrissebb elemzéséből.
Az elmúlt hetekben jelentősen megnőtt az M1 nézettsége, de továbbra is ez a legkevésbé nézett hírműsor. A köztévében csökkent a kormánypárti túlsúly, a megjelenő politikusoknak csak a fele kormánypárti. A kormányzati elfogultság azonban nem csökkent, csak átalakult: a fideszes politikusok személyes szereplése helyett hírszerkesztők, kormánypárti szakértők, újságírók értelmezik a híreket.
Ennek leglátványosabb példája egy közel három perces "szakértői interjú" volt a költségvetésről, amit egy, az MTI-hírcentrumnál dolgozó újságíróval folytattak a híradó műsorvezetői: az újságíró lényegében kormányszóvivőként magyarázta el, hogy miért jó a költségvetés tervezete.
A köztévé híradójában a politikai hírek hatvan százaléka egyértelműen elfogultan nyilatkozik a kormányról. Mindennek a súlyát azonban jól jelzi, hogy az három híradó nézettségével korrigált adatok szerint politikával a teljes hírfolyam alig 17 százaléka foglalkozott. A két kereskedelmi televízióban a köztévé körülbelül 50-50 százalékos kormány-ellenzék szerepléseinél magasabb ugyan a fideszes megszólalások aránya, ámde egyfelől jóval kiegyensúlyozottabb tálalásban; másfelől pedig az időszak fontos bejelentéseit (pl. "Országvédelmi Terv") a kétharmados fölényben lévő párt politikusai tették, ezekről tudósított a televízió. Továbbra is az RTL Klub Híradója a legpártatlanabb a vizsgált műsorok közül.
Az MSZP kommunikációja egyértelműen javult ebben az időszakban, méghozzá a korábbi, belső ellenzéki Gyurcsány Ferenc dominanciája helyett a "hivatalos" párt hangja erősödött meg. Mesterházy Attila médiában elfoglalt pozíciója megszilárdult, a 38. héten Orbán Viktort is megelőzve lett a legtöbbet szereplő politikus – a hatalmi harcok mellett a szocialista párt nevében ő reagált a fontosabb kormányzati tervekre is.
A részletes elemzés letölthető az Intézet honlapjáról.