Itthon hvg.hu 2011. október. 10. 11:55

Heves vita közepette beszélt Lázár az új választási rendszerről

A vegyes választási rendszer a magyar demokrácia legfontosabb vívmánya, ezért a Fidesz mindenáron meg akarja őrizni - mondta a parlament hétfői alkotmányügyi bizottságának hétfői ülésén Lázár János. A fideszes frakcióvezető 106 egyéni, és 94 listás mandátum kialakítását javasolta.

A politikus a kormánypárti frakciószövetségnek az új választási rendszerről szóló elképzeléseit ismertetve - hangsúlyozva, hogy azok nincsenek kőbe vésve - közölte: indítványozzák, hogy egyfordulós, vegyes, kétszavazatos, töredékszavazat-visszaszámláló választási rendszer jöjjön létre. Míg jelenleg csak egy választói névjegyzék létezik, addig a jövőben három lenne: a magyarországi választásra jogosultak névjegyzéke, a határon túl élő, magyar állampolgársággal rendelkezők névjegyzéke és egy nemzetiségi névjegyzék. Mindez újabb kérdéseket nyit meg, így például azt, hogy a névjegyzékbe hogyan kerül be valaki - tette hozzá a politikus.

Lázár János azt mondta, számos szempontot kell figyelembe venni a 106 új választókerület kialakításánál (jelenleg 176 ilyen van). Példaként említette, hogy a népességszámnak nem szabad drasztikusan eltérnie, ebben a Velencei Bizottság ajánlását veszik figyelembe, amely legfeljebb 15 százalékos eltérést tesz lehetővé.

Ugyanakkor figyelembe fogják venni a névjegyzékbe felvett választók számát, és leszögezte: azt is, hogy körülbelül hányan fognak élni a választójogukkal. Lázár azt mondta, a Velencei Bizottság ajánlásától legfeljebb különleges esetekben, például a kisebbségek számának figyelembe vételekor lehet eltérni. Lázár János megerősítette, hogy a megyehatárokat nem fogják átlépni, és a választókerületek határait tízévenként felülvizsgálják.

A fideszes frakcióvezető azt mondta, mivel a választókerületek területe a számuk csökkenése miatt nőni fog, ezért az eddigi 750 kopogtatócédula helyett az indulni akaró jelölteknek 1500 szelvényt kell gyűjtenie. A Fidesz javaslata szerint az a párt állíthat országos listát, amelyik kilenc megyében és Budapesten, azaz 27 választókerületben indulni tud. A párt megőrizné az öt százalékos bejutási küszöböt.

Élénk vita, több fronton is

A választókerületek számáról a bizottsági ülésen élénk vita alakult ki. Gyüre Csaba, a Jobbik képviselője azt mondta, ha csak 94 listás hely marad, és ebből le kell vonni még a 13 kisebbségi mandátumot, akkor aránytalanná válik a rendszer.

Ha a Fidesz megőrzi jelenlegi támogatottságát, akkor az új rendszerben több mandátumot kap majd, mint amennyit a leadott szavazat indokolna. A Jobbik ugyanakkor megváltoztatná az ajánlott szelvény gyűjtését is. Gyüre azt javasolta, hogy a korábbi választásokon már egy százalékot elért pártok ne gyűjtsenek szelvényeket, csak a független jelöltek és az új pártok. A Jobbik ugyanakkor a küszöb négy százalékra való leszállítását javasolja.

Az MSZP-s Lamperth Mónika azt mondta: „jól látszik, hogy a Fidesz ezzel az aránytalan rendszerrel hatalma bebetonozására törekszik.” Az LMP-s képviselők nem vettek részt a bizottsági ülésen.

Szenzitív kérdés

Nem nevezhető egyszerű, és könnyen megválaszolható kérdésnek a határon túli magyarok választójoga, de ezt a kérdést a Fidesz mindenképpen rendezni akarja – mondta Lázár a bizottsági ülésen. Ehhez külön névjegyzéket kell számukra létrehozni, és a Fidesz azt javasolja, hogy csak pártlistára szavazhassanak.

Gyüre Csaba elismerte, hogy technikailag kivitelezhetetlen az egyéni választókerületek kialakítása a határon túl, de azt mondta, jó lenne, ha két szavazatuk lenne, és jelöltethetnék is magukat.

Lázár a hazai kisebbségek mandátumáról azt mondta, tudja, hogy szenzitív kérdés, de egy húszéves dilemmát kell lezárni. Arra számít, hogy nagy vita lesz erről. Igaz, eddig elkerülte a közvélemény figyelmét.

Vita alakult ki az ülésen a töredékszavazatok beszámításáról is. Lázár azt mondta, a mandátumot nem szerzett szavazatokat a Fidesz javaslata szerint felvezetik az országos listára. Lázár arra nem térti ki, hogy a győztes jelölteknek is jár-e töredékszavazat, viszont a koncepciót kidolgozó Áder János a hvg.hu-nak adott interjújában azt mondta: nemcsak a vesztesek kaphatnak plusz szavazatokat.

A politikus a kormánypárti frakciószövetségnek az új választási rendszerről szóló elképzeléseit ismertetve közölte: az egyéni választókerületek kialakításánál az egyik fő szempont a mostani szisztéma aránytalanságának felszámolása.

Korábban a hvg.hu birtokába került Lázár János koncepciója, amelyről bővebben itt olvashatnak.

Hirdetés