Gyurcsány Ferenc levelet írt Rubovszky Györgynek, a mentelmi bizottság elnökének annak kapcsán, hogy 2011 áprilisában Polt Péter legfőbb ügyész a Parlamenthez fordult, és kérte a volt kormányfő mentelmi jogának felfüggesztését, mert hivatali visszaéléssel akarták meggyanúsítani. Gyurcsány Ferencet a sukorói beruházással összefüggő ingatlancsere-ügylet ügyében vonná eljárás alá az ügyészség.
Miután Gyurcsány Ferenc a Facebook-oldalán is elérhető levélben részletezi ügye előzményeit, azt írja, elolvasta a Legfőbb Ügyészség által átküldött polgári peres jegyzőkönyveket, melyek tanúsága szerint az eljáró polgári bíróság tucatnyi tanút hallgatott meg eddig, akik közül egy sem mondta azt, hogy Gyurcsány szóbeli összefoglalóját döntésként értelmezte volna. „Senki nem állítja, hogy a találkozót követően akár egyetlen alkalommal tájékoztatást kértem volna az ügyről, vagy bármilyen módon sürgettem volna a döntést, vagy bárkit kértem volna annak támogatására” – írja. Gyurcsány saját bevallása szerint annyit mondott, hogy „örülünk egy ilyen nagy beruházásnak, és mindenki tegye a dolgát a jogszabályokban előírtak szerint”.
A volt kormányfő nem érti, hogy ha a mentelmi bizottság hónapokon keresztül megalapozatlannak tartotta Polt Péter beadványát, és elutasították mentelmi ügyének tárgyalását, akkor most miért történt pálfordulás. „Nehéz nem arra gondolni, hogy vagy tavasszal játszottak előre kifundált színjátékot, vagy mostanra Önöknek - és sajnálattal teszem ide, Önnek személyesen is – elfogyott az emberi, szakmai, politikai ereje, hogy kitartsanak eredeti álláspontjuk mellett. Bármi is az igazság, ez a hátraarc nem egyszerűen érthetetlen, de egyenesen szégyenteljes. De ez legyen az Önök gondja” – áll a volt kormányfő levelében.
Gyurcsány arra is emlékeztet: „a Fidesz-frakció egy tagja pár hete nyilvánosan közölte, hogy ki kívánnak adni az ügyészségnek. Én nem várok mást sem tőlük sem Önöktől. Eszem ágába sincs azt kérni, hogy hadd bújhassak mentelmi jogom mögé, sőt, kívánom, hogy az eljárás során politikai és ügyészi vádlóim szemébe nézve magam vádolhassam őket, Önöket tisztességtelenséggel, ármánnyal, emberi, szakmai, politikai bűnök elkövetésével.”
„Ha egy Magyarországnak rendkívül kedvező nagyberuházás kormányfői támogatása, annak hivatalos és nyilvános kifejezése bűn, akkor én számtalanszor elkövettem ezt a bűnt. Akkor nem egy rendben, hanem többször is visszaéltem hatalmammal. Kétségtelen, az Önök pártszövetségében vannak olyanok, akik azt tekintik erénynek, ha valaki elüldöz egy befektetőt, mint ahogy az pár éve Gyöngyösön megtörtént. És nyilván az is a haza érdekét szolgálja, ha az Önök által bevezetett hajmeresztő chips-adó hallatán beruházók mennek el az országból. Én nem így gondolkodom, nem így kormányoztam. Teljes nyugalommal állok vádlóim elé és nincs kétségem, hogy meg fogom védeni igazamat, tisztességemet. Mindezek alapján talán megérti elnök úr, hogy nekem nincs sok megbeszélni valóm Önökkel. Így aztán meghívását köszönöm, de azzal élni nem kívánok” – zárul a levél.
Gyurcsány Ferencet hivatali visszaélés gyanúja miatt hallgatná ki az ügyészség a sukorói kaszinóberuházással összefüggésben, a legfőbb ügyész ezért mentelmi jogának felfüggesztését kérte. Schiffer András - ma az LMP frakcióvezetője - 2009 októberében jelentette fel a volt miniszterelnököt. Arra hivatkozott, hogy a sukorói King's City-beruházást kiemelt jelentőségűvé nyilvánító jogszabály előkészítése során megszegték a nyilvánosságra és az állampolgárok bevonására vonatkozó törvényi rendelkezéseket. Ugyanakkor a hivatali visszaélés tényállásához a hivatali jogkörben való döntéshozatal és a jogtalan előny vagy hátrány bekövetkezése, továbbá a kettő közötti oksági kapcsolat tartozik, nem az említett rendelkezések.
Mint Gyurcsány egy korábbi bejegyzésében összefoglalta: "Polt állítása szerint, amikor 2008. májusában a Parlamentben hivatalosan találkoztam a Sukoróra tervezett beruházás befektetőivel és a találkozó végén beruházás támogatásáról biztosítottam őket, akkor én végül is döntöttem arról, hogy támogatom a befektetők által kezdeményezett ingatlancserét, mi több, konkrét döntést is hoztam a konkrét ingatlancseréről, ezzel viszont túlléptem a hatáskörömet, tehát visszaéltem hivatali hatalmammal. (...) a Legfőbb Ügyész nem adta át a Mentelmi Bizottság által kért dokumentumok összességét, amit meg átadott, az kifejezetten cáfolja Polt állítását, miszerint én konkrét döntést hoztam azon a találkozón, adódik a kérdés: mi a csuda bírta arra a Mentelmi Bizottság elnökét, hogy korábbi meggyőződését sutba vetve most már tárgyalásra alkalmasnak látja Polt előterjesztését."
A mentelmi bizottság várhatóan szeptember 6-án tárgyalja a volt kormányfő ügyét, így a parlament akár már őszi ülésszakának első napján, szeptember 12-én dönthet Gyurcsány Ferenc mentelmi jogáról a jelenlévő képviselők kétharmados többségével.