Miskolcon ismét új elnöke van a Fidesznek, mivel Molnár Attilától egy év után a párt megvonta a bizalmat. Most Sebestyén László országgyűlési képviselővel próbálkoznak, aki idáig alelnök volt. Szerdán a hírek szerint az ózdi fideszesek léptetik le eddigi elnöküket – felsőbb utasításra.
A Fidesznél javában zajlik az országos tisztújítás, néhány meglepetéssel. Miskolcon a múlt héten volt elnökcsere, Ózdon szerdán várható. A megyeszékhelyen még a tavalyi önkormányzati választások előtt robbant a bomba, miszerint a 800 tagot számláló Fidesz Magyar Polgári Párt miskolci szervezetét az országos vezetés feloszlatja. Indokként annyit lehetett akkor megtudni, hogy kifogásolták ellenzéki munkájukat a város közgyűlésében, de konkrétumok nem szivárogtak ki. Végül 2010. június 22-én kimondták az áment a szervezet megszüntetésére és „megkezdődött az építkezés”. Ez azt jelentette, hogy a szervezet 300 taggal alakult újjá. Elnöknek Molnár Attilát választották, aki korábban a helyi vadasparknak, majd egy önkormányzati cégnek volt az igazgatója. Ismertsége meg sem közelítette a régiekét, Juga Györgyét vagy Lenártek Andrásét, de feltehetően az országos vezetésnek nem is ez volt a fontos, hanem a feltétlen lojalitás.
Molnár regnálása azonban egy évig sem tartott, mivel augusztus 25-én a tisztújító közgyűlésen leváltották. Helyére az addigi alelnök, Sebestyén László került, aki a megyei sajtó szerint egykor kiállt a pártból „gumikalapácsos” beszéde miatt a Fidesz frakcióból kizárt edelényi polgármester, Molnár Oszkár mellett. Sebestyén László azt mondta a hvg.hu-nak, hogy az elnökváltásra Molnár Attila "munkahelyi elfoglaltsága miatt" került sor. Molnár Attilától is szerettük volna leváltásának okát megkérdezni, ám munkahelyi titkárságán azt a választ kaptuk, hogy szeptember 15-ig szabadságát tölti külföldön.
Kubatov odacsördít
Ózdon ma tartják a tisztújítást, információnk szerint ott ugyancsak váltás várható, mégpedig felsőbb utasításra. Kubatov Gábor pártigazgató és Bíró Márk regionális elnök ugyanis megelégelte a helyi elnök viselt dolgait. A városban szinte egybehangzó vélemény, hogy Vitális István vehemens viselkedése nem használt a párt népszerűségének.
Vitális István, aki ma informatikai üzlettulajdonos, valaha Fónagy János államtitkár egykori ózdi cégénél, a Régió Kft.-nél dolgozott. Ez később jó ugródeszkának bizonyult, mert 2002-ben a Fidesz-szervezet elnökévé választották Ózdon. Két év múlva ismét jelöltette magát a posztra, de néhányan akkor szerették volna „modernizálni a helyi szervezetet” – ami praktikusan az addigi elnök ejtését jelentette volna. Vitális végül csak két szavazattal kapott többet, mint ellenfele, egy kétdiplomás orvos, Bélteczki János. A tisztújítás előtt új tagokkal bővült a szervezet, a szóbeszéd szerint Vitális ennek köszönhette sikerét. A minimális különbségről a helyi lap, az Ózdi Közélet is beszámolt, amiért Vitális már akkor kérdőre vonta a főszerkesztőt.
Nem erős bástya?
Még 2008-ban is úgy tűnt, hogy Ózd erős szocialista bástya marad, ám a belső harcok legyengítették a helyi MSZP-t, és megerősödött a Jobbik, vagyis alapjaiban változott meg a helyi politikai erőtér. Tavaly végül nagy fölénnyel nyerte a parlamenti választást a Fidesz, de ősszel polgármesterjelöltet mégis párton kívülről kerestek a gépészmérnök Fürjes Pál személyében. Orbán Viktor is érezte a helyiek gyengeségét, ezért az önkormányzati kampányban kétszer is ellátogatott a kohászvárosba. Második utazása a választás előtti péntekre esett, amikor a városi televízióban – felrúgva a többi párt elnökével kötött megállapodást – Orbán lehetőséget kapott a kampányolásra. Ez később a befolyásolt főszerkesztőnek állása megerősítését és 100 ezer forint bérfejlesztést jelentett.
A választás után Ózdon is politikai tisztogatás indult: először a sajtóból rúgták ki a tapasztalt újságírókat, hogy helyüket lojális kezdőkkel töltsék fel. Azóta a közpénzen működtetett média a helyi hatalmat támogató fórummá vált. Az egyik testületi ülésen a cenzúrázásra irányuló kérdésre Fürjes Pál polgármester elismerte, hogy esetenként "moderálják" megjelenés előtt a cikkeket és riportokat.
Ezután jöttek a város önkormányzati cégei, amelyek vezetését Fidesz-tagokra, -aktivistákra cserélték. Így került az átszervezések után a korábbi Ózdszolg Kft. élére Tóth Pál, a stadion és intézményei vezetői posztjára pedig Galanics Ferenc, mindketten fideszes önkormányzati képviselők. Az elbocsátottak közül sokan nem találtak állást a jókora munkanélküliséggel küzdő városban.
Az új vezetésnek éppen a munkahelyteremtésben voltak kudarcos lépései. A korábbi testület zöldmezős iparterületet alakított ki Ózdon, ahová egy műanyag csőgyár települt volna. Pénzhiányra hivatkozva azonban a kétharmados fideszes többség elvetette a terület infrastrukturális fejlesztését, így a beruházás nem valósult meg.
"Mátyás király" Ózdon
Ezek a tények aztán rendre megjelentek olyan internetes fórumokon, amelyeket olvasnak a pártközpontban is. Fideszes körökből származó információnk szerint Kubatov Gábor már korábban felmutatta a sárga lapot Vitálisnak, de Bíró Márk is vizsgálódott. Aztán a regionális pártigazgató „álruhában” puhatolózott a városban, majd a leszűrt tapasztalatok után született meg a döntés Vitális félreállításáról. Információnk szerint Bíró néhány látogatottabb helyen, például egy vendéglátóhely teraszán is szóba elegyedett emberekkel és érdeklődött a Fidesz vezetőinek népszerűségéről, munkájáról, mielőtt a leváltásról határozott.
Helyi fideszesek a leváltást szépítve most azt mondják, hogy a kilenc-tíz funkciót felhalmozó pártelnök – akit sokan csak „főpolgármesterként” emlegetnek szereplésvágya miatt – önként mond le a posztjáról. Kevés hír szivárog ki arról is, hogy mekkora belső ellentétek voltak a helyi szervezetben éppen az elnök személye, viselt dolgai miatt. A hírek szerint a vezetés egyetlen jelöltje Fazekas Zoltán alpolgármester, korábbi elnökségi tag, aki alapítója a pártnak. Őt kerestük telefonon, de nem értük utol.