Évente óriási károkat szenvednek el a Sajó-völgy mezőgazdasági vállalkozói a tolvajok miatt. Különösen Ózd térségében kritikus a helyzet, ott évről évre őrző-védő céget kell alkalmazni. Putnok mellett az egyik termelő emiatt már felhagyott a burgonya, kukorica és hagyma termesztésével.
Folyamatosan dézsmálják a termést a földeken Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. A rajtakapott termőföldi zsiványokat rendre elzárással sújtja a bíróság, de ez mégsem jelent számukra visszatartó erőt. Újabb és újabb tolvajok akadnak.
Sajópüspökiben működik a Sajó-Agrár Kft., a folyó kavicságyán megtermelt burgonya és hagyma keresett árucikk az országban. Gazdálkodási területükön viszont nem egyszerű a termelés, hiszen csak átfedésekkel tudják alkalmazni a vetésforgót. Ennek oka, hogy Ózd egyik peremkerületete, Bánszállás környékén mindent ellopnak. Ezért azokra a földekre csak búza, repce és napraforgó kerül – igaz, a tolvajoknak így sem esik nehezükre kerékpárral eljutni a távolabbi kukorica- vagy krumpliföldre.
Beépített "tolvajok"
A napokban az egyik kereskedelmi csatorna náluk forgatott ebben a témában, de a mezőőr biztosra akart menni, ezért beépített „tolvajokat” kért meg a szereplésre. Ezután jött a helyreigazítás, amiből az derült ki, hogy a lopás csak el volt játszva. Ettől még nagy a baj. Mint ahogy a társaság ügyvezetője, Széplaky László elárulta a hvg.hu-nak: saját őrei már képtelenek hatékonyan megőrizni a termést, ezért azt javasolja az igazgatóságnak, hogy idén is kössenek szerződést egy profi őrző-védő céggel. Ez jelentős kiadást jelent, de a lopási kár ennél is többre rúgna.
A Gömörmag Kft. tulajdonosa 15 saját őrt foglalkoztat, de a kukoricát ekkora létszámmal sem tudják megvédeni. Kiss László azt mondta lapunknak: a magas növényben könnyen el lehet bújni, a még gyenge csöveket megfőzni, a keményeket takarmánynak viszik el. A tolvajok nem jönnek zavarba a krumpliföldön sem, azokon is állandósult a lopás. A cég 1300 hektáron gazdálkodik, évente 5 millió forintot fordít vagyonvédelemre, ám ennek ellenére az illegális szüreti kár is eléri ezt az összeget.
„Csak siketelés folyik ebben az országban, hiába várnánk a javulást minden területen. Szerintem a tisztességes ember akkor sem megy lopni, ha éhezik, márpedig mostanában egyre többen jutnak erre a sorsra” – fejtette ki véleményét Kiss László. Ő 60 munkanélkülinek biztosított kéthónapos szezonális elfoglaltságot, akikkel szerződést is kötött: így próbál meg segíteni a dolgozni akaró rászorulókon.
Pár cső kukoricáért is jön az elzárás
Jankó Lajos szintén a putnoki határban gazdálkodik. A 125 hektáros termőterületen már egynegyed hektárról ellopták a burgonyáját, de feljelentést nem tesz. Nem látja értelmét a „papírmunkának”, mert azzal csak az idejét pocsékolná, a tettest pedig szerinte úgysem találják meg. Elismeréssel beszélt a helyi rendőrőrs állományáról, mert odafigyelnek a mezei lopásokra, de „mindenhová nem tudnak elérni”.
A dubicsányi F és B Kft. tulajdonosai megunták a tolvajok elleni szélmalomharcot, és lemondtak néhány növényfajtáról. Hosszú évekig meghatározó volt számukra a chips-alapanyagnak felhasznált burgonya termelése, de azt is feladták ugyanúgy, mint a hagymát és a kukoricát. A búzához, napraforgóhoz és repcéhez nem kell biztonsági őrt állítani. Ők így előzik meg jelentős kiadással járó védekezést.
A rendőrség 2010. augusztus 19-től a tulajdon elleni szabálysértések elkövetőit elzárással sújthatja, ezért a gyorsított bírósági eljárás idejére őrizetbe veheti. Borsodban a hatóság ezt a módszert alkalmazza, amit az utóbbi egy hét elfogásai bizonyítanak. Sajónémeti határában 19 cső kukoricát lopott egy 49 éves férfi 1140 forint értékben, amiért négy nap elzárás volt a büntetése. Sajókazán egy nőt és két férfit értek tetten, ők is négy nap elzárást kaptak. Szendrőládon négy férfi jutott ugyanazért a szabálysértésért ugyanarra a sorsra. Ongán három 19-26 év közötti elkövetőt fogtak el, Novajidrányban pedig négy férfit. Edelényben a napokban kapott egy férfi húsznapos elzárást hatezer forintnyi kárért, ami a rendőrség közbelépése nyomán azonnal megtérült.