Tovább mélyül a válsághelyzet Pest megyében: az étkeztetés és az ingyenes tankönyvek kifizetése körüli gondok után a pénteki megyei közgyűlés egyik előterjesztése szerint elbocsátanák a szentendrei Pest Megyei Könyvtár alkalmazottainak közel felét. Így csak korlátozott nyitva tartással működhetne tovább az intézmény, ami az igazgató szerint a könyvtár végét jelenti.
A Pest Megyei megyegyűlés augusztus 26-án dönt arról, elbocsátják-e a Pest Megyei Könyvtár alkalmazottainak közel felét: harminckettőből tizennégy embert. A tervezett leépítéssel és a nyitva tartás korlátozásával számításai szerint 37 millió forintot spórolhat a megye, az intézmény igazgatója szerint ugyanakkor mindez teljesen ellehetetlenítené a könyvtárat, melynek nehézségei nem most kezdődtek - a vezetékes telefont például már tavaly kikapcsolták, már csak mobilon lehet például a kölcsönzést meghosszabbítani.
Pest megye korábban próbált megegyezni Szentendre önkormányzatával arról, hogy járuljanak hozzá az intézmény fenntartásához 37 millió forinttal, de ettől a város elzárkózott, mondván „ez az összeg nem fér bele az idei költségvetésükbe”.
A megyei könyvtár működtetéséhez az állami normatíván és az intézmény saját bevételein felül a megyének több mint 95 millió forintot kell hozzátennie, ami a mostani előterjesztés szerint „jelentősen megterheli anyagi lehetőségeit”.
Már most is kevés az ember
Biczák Péter, az intézmény igazgatója szerint a könyvtári feladatok színvonalas ellátásához már most is kevés az ember, és csak „megfeszített, rendkívül fegyelmezett munkával” tudnak megfelelni az elvárásoknak. Az igazgató úgy látja, a tervezett lépések a könyvtár teljes ellehetetlenüléséhez vezetnének: munkahelyük megszűnésével az ott dolgozók elhelyezkedési esélye csekély, egzisztenciájuk pedig veszélybe kerül.
Mit veszítene a megye? |
A tavalyi év statisztikája szerint 7019 regisztrált tagja van a könyvtárnak, 160 000 dokumentumot kölcsönöztek ki. 119 026-an fordultak meg a könyvtárban, 69 719-en látogatták meg honlapjukat, és több ezer gyermek számára tartottak foglalkozásokat. Évente több száz szakdolgozathoz és tudományos munkához készítenek irodalomjegyzéket, illetve adnak szakmai segítséget. Emellett a Pest Megyei Könyvtárban akkreditált szakmai képzéseket is tartanak az Országos Széchényi Könyvtárral együttműködve. |
A könyvtárban tervezett leépítések mellett a megyei múzeumok sem érezhetik magukat biztonságban, ugyanis a Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának átszervezése is napirendre kerül holnap. Ezen a területen is várhatók leépítések és a nyitva tartás korlátozása, főként az aszódi, illetve a nagykőrösi intézményekben.
Nem most kezdődött
Pest megyében egyébként nem a könyvtár, illetve a múzeumok működésének jelentős korlátozása az első válságtünet. Ahogy arról már beszámoltunk, mivel harmincnégy középiskolát tart fenn, Pest megye tartozik a legtöbb pénzzel – közel 50 millió forinttal – a könyvterjesztőknek, az ingyenes tankönyvek kifizetésére az állam által átutalt normatívát ugyanis másra költötték el.
A kiegyenlítetlen számlák miatt robbant a bomba az étkeztetés területén is: a megye több mint harminc középiskolájában és szociális intézményében korábban közétkeztetési feladatokat ellátó HunGast Kft. március 3-án 18 középiskolában, húsvét előtt pedig a speciális bentlakásos iskolákban és szociális otthonokban is beszüntette az étkeztetést a megyeháza tetemes adóssága miatt. Időközben az ügy tovább bonyolódott: miután az önkormányzat birtokba vett több, a cég által korábban lezárt konyhát, a kft. birtokvédelmi eljárást indított a Pest megyei önkormányzat ellen.
Emellett a pedagógusok bérei körül is akadtak gondok: 2011 februárjában a Hírszerző arról számolt be, hogy szeptember óta nem kaptak fizetést azok a pedagógusok, akik megbízási szerződéssel dolgoztak Pest megyének. Így többek között hónapok óta ingyen foglalkoztak fogyatékkal élő gyerekekkel gyógypedagógusok, logopédusok és pszichológusok. A Pest Megyei Önkormányzat akkor a kormányzattól várt segítséget.