Itthon MTI 2011. augusztus. 19. 11:13

Észak-Korea hajlandó tárgyalni a háborúban eltűnt amerikai katonákról

Észak-Korea elfogadta azt az amerikai javaslatot, hogy tárgyaljanak a koreai háborúban és azután északon eltemetett amerikai katonák földi maradványainak felkutatásáról - idézte pénteken a phenjani külügyminisztérium szóvivőjét a KCNA hírügynökség.

A szóvivő szerint Észak-Korea humanitárius okokból tesz eleget az amerikai kérésnek, és "jelenleg folyik a KNDK és az Egyesült Államok hadserege közötti tárgyalások előkészítése".

A washingtoni védelmi minisztérium szerint 8031 amerikai katona tűnt el az 1950-1953-as koreai háborúban. Közös amerikai-észak-koreai kutatócsoportok 33 küldetést hajtottak végre 1996 és 2005 között, ezek során 229 katona maradványait találták meg. Közülük mintegy nyolcvanat azonosítottak és visszajuttattak családjuknak, hogy otthon temethessék el őket.

Nagyítás-fotógalériánk Észak-Korea mindennapjairól - Kattintson a képre!
AP - David Guttenfelder

Ez az együttműködés azonban hirtelen megszakadt 2005-ben, mert Washington félteni kezdte kutatócsapatait, amikor a kétoldalú kapcsolatok megromlottak az észak-koreai atomprogram miatt. Pedig a közös kutatómunka dollármilliókat hozott segélyben Phenjannak - állítják a Koreai-félszigettel foglalkozó szakértők.

Csütörtökön Washington bejelentette, hogy 900 ezer dollár értékű anyagi segélyt nyújt az észak-koreai áradások áldozatainak, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy e lépésnek semmi köze a politikai és biztonsági ügyekhez.

Az észak-koreai bejelentés akkor hangzott el, amikor Dél-Korea és az Egyesült Államok éves közös hadgyakorlatait tartja, ismét kiváltva Phenjan haragját. A két Korea viszonya ugyanakkor némileg javult július óta, amikor az indonéziai Bali szigetén - három év óta először - találkozott Észak és Dél külügyminisztere.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.