Itthon hvg.hu 2011. augusztus. 17. 12:25

Orbán-bejelentés előtt: nem tudja vagy nem mondja a Fidesz, mit kéne tenni

A parlament költségvetési bizottságának egyetlen fideszes tagja sem akart arról beszélni a hvg.hu-nak, hogy szerinte mit kéne tennie a kormánynak a vártnál sokkal rosszabb növekedési adatok tükrében a 2012-es költségvetéssel. Egy biztos: „megszorítások” továbbra sem lesznek – retorikai szinten.

„Nyilván nem mondhatjuk azt, hogy megszorítások lesznek, ebbe már annyira beleálltunk, hogy nem tehetünk mást” – mondta a hvg.hu-nak egy fideszes képviselő, akit arról kérdeztünk: mit lép várhatóan a kormány amiatt, hogy kedden a vártnál sokkal rosszabb növekedési adatokat – többek között az előző negyedévihez képest 0 százalékos GDP-növekedést – publikált a KSH.

„A legfrissebb prognózisok szerint a növekedés idén két százalék körül alakulhat, és jövőre is csak néhány tizeddel lehet ennél magasabb: ez majd' egy százalékkal alacsonyabb a kormány prognózisánál, így biztosra vehető, hogy az eddig is kétséges költségvetési hiánycélok csak újabb kiadáscsökkentő vagy bevételnövelő intézkedésekkel tarthatóak” – mondta a hvg.hu-nak Gimes Gergely, a Political Capital elemzője. Gimes úgy véli: az idei évben még a magán-nyugdíjpénztári vagyon jelent némi mozgásteret, de 2012-re vonatkozóan már bizonyosan felül kell bírálnia a kormánynak az előzetes terveit.

A Fidesz most nem ér rá

Matolcsynak elő kell húznia valamit, ha meg akarja nyugtatni a kormányt
MTI / Kovács Tamás

Lapunk megkereste a parlament Költségvetési és Számvevőszéki Bizottságának fideszes tagjait, hogy megkérdezzük: szerintük mit kellene tenni ebben a helyzetben. Babák Mihály, Bóka István, Dancsó József azt mondták, éppen nem érnek rá, visszahívják munkatársunkat – ez azóta nem történt meg. Balla György azt mondta, szabadságon van, „én nem akarok most ezzel foglalkozni (...), azt javaslom, inkább keresse a Fidesz sajtóosztályát”.

Pósán Lászlót nem értük utol. Vitányi István felvette a telefont, de azt mondta, nem ért gazdasági kérdésekhez, hanem inkább az alkotmányjoghoz, így arra kért, ne kérdezzük ebben a témában. Nagy István és Márton Attila Szijjártó Péterhez, a miniszterelnök szóvivőjéhez irányított minket. Szijjártó Péter titkárságán írásban kérték a kérdéseinket, majd azt közölték, hogy a miniszterelnök sajtótájékoztatót tart az ügyben.

A százmilliárdos „újragombolás”

Ugyancsak nem értük el az ellenzéki tagok közül Vágó Gábort (LMP) és Tukacs Istvánt (MSZP). Nyikos László, a bizottság jobbikos elnöke azt mondta a hvg.hu-nak: „Sem növekedés, sem belső fogyasztás. Nyilvánvaló, hogy Matolcsy György politikája megbukott, újra kell gombolni a mellényt, mert százmilliárdos lyukak vannak a költségvetésben.” Arra a kérdésünkre, hogy miképpen kellene az „újragombolást” végrehajtani, Nyikos azt mondta: a költségvetés kiadási oldalán még mindig rengeteg tételen lehetne spórolni, de „azt az aprómunkát, hogy mik ezek pontosan, még senki nem végezte el a rendszerváltás óta, csak jön a fűnyíróelv mindig, holott ehhez nem kell közgazdászdiploma, ez csak arról szól, hogy két-három százalékot csökkentek mindenhol”. Ehhez azonban a képviselő szerint először is egy „államszámviteli törvényre lenne szükség”.

Gimes Gergely, a Political Capital elemzője szerint a mostani nehéz helyzetben a kormány valószínűsíthetően inkább a bevételek növelésével, azaz adóemeléssel fog operálni, mivel a kiadáscsökkentő intézkedések vagy a strukturális átalakítások pozitív költségvetési hatása mindig lassabban jelentkezik. Gimes szerint nem zárható ki, hogy a kormányzat újabb szektorokra vet ki válságadókat, ahogy az sem, hogy a jövedéki adókat emeli, illetve az adócsökkentés ütemét lassítja, azaz a szuperbruttó kivezetését felfüggeszti.

A Fidesz eredeti gazdaságpolitikai elképzelése a belső fogyasztás, a belső piac felpörgetésére alapult, ez magyarázta a nagyarányú, elsősorban a magasabb keresetű rétegeknek kedvező adócsökkentést – emlékeztetett az elemző. Gimes Gergely szerint ez a terv azonban sikertelen volt: a vártnál alacsonyabb második negyedéves GDP-adat egyik legfontosabb oka épp a továbbra is stagnáló belső kereslet volt, miközben az adócsökkentés jelentősen rontotta a költségvetés strukturális egyenlegét. „Az újabb esetleges megszorítások részben ennek a gazdaságpolitikai iránynak a feladását jelentik, bár látni kell, hogy ez már a Széll Kálmán-tervvel megkezdődött. Ez hosszabb távon azt eredményezi, hogy a gazdaság egyetlen motorja továbbra is a külső kereslet és az export marad, de mivel a külföldi piacok is visszaesőben vannak, így végső soron a válságból való kilábalás akár évekkel is elhúzódhat, és sokkal lassabb ütemben valósulhat meg” – magyarázta a Political Capital elemzője.

Gimes Gergely szerint a Fidesznek várhatóan arra kell felkészülnie, hogy az egész ciklus a válságról és a válságkezelésről fog szólni, azaz nem lehet majd egyértelműen „romeltakarításra” és kilábalásra felosztani. Ennek ellenére az elemző szerint nem várható, hogy a Fidesz kommunikációjában egyértelműen vállalja majd a „megszorításokat”, sokkal inkább az „ország újjászervezéséről” beszélnek majd, de ezzel párhuzamosan próbálják majd egyértelművé tenni, hogy a válságkezelést nem a kormány hibái, hanem a külső környezet és az MSZP elhibázott kormányzása teszi szükségessé.

Meglepődtek, de bizakodnak

Már idézett fideszes forrásunk szerint az mindenkit meglepett, hogy a második negyedéves növekedési adat rosszabb lett az elsőnél. „Mindig az első negyedév a legrosszabb, mert karácsony után, év elején mindenki visszafogja magát. Tavasszal már élénkülni szokott a fogyasztás, míg a nyáron a nyaralások, utazások miatt ez tovább nő, és év végén, karácsony előtt pörög fel igazán” – mondta. Viszont abban bíznak, hogy az NGM által jósolt 90 milliárdos bevételkiesésnél nem kell többel számolni.

„A Fidesz hagyományosan konzervatív módon tervez, több meglepetés remélhetőleg már nem ér minket” – mondta. A 90 milliárdos kiadáscsökkentéssel kapcsolatban úgy vélekedett, azt össze lehetne szedni olyan területekről, amik nem érintik közvetlenül az embereket – igaz, ide sorolta a további állami leépítéseket is.

Hirdetés