Itthon hvg.hu 2011. augusztus. 11. 15:46

Titkolja a kormány, ki ment szabadságra

Mind a nyolc minisztériumot és a kormányszóvivői irodát is megkerestük, hogy megtudjuk: a központi apparátusból hányan töltik éppen szabadságukat, és hányan dolgoznak. A miniszterekre, államtitkárokra név szerint is kíváncsiak lettünk volna, de nem kaptunk tájékoztatást. A napokban a nemzetközi adósságválság miatt alapvetően megváltozott az a gazdasági környezet, amire az Orbán-kormány az elképzeléseit és a költségvetést alapozta.

„Ha az objektív környezet kedvezőtlenebbé válik, akkor visszafogottabb költségvetést kell tervezni. Feltételezem, hogy ezekben a hetekben intenzív munka folyik az államapparátusban a megváltozott körülményekre készülve” – nyilatkozta Bod Péter Ákos közgazdász a Népszabadságnak. Az exjegybankelnök és Orbán Viktor korábbi gazdasági tanácsadója arra a kérdésre válaszolt, hogy szakértők szerint nemhogy a konvergenciaprogramban tervezett három, de talán még 2 százalékos sem lesz jövőre a növekedés. „Ez viszont megbuktathatja a költségvetést.”

Igazság szerint a második Orbán-kormány első költségvetése egyébként is alig egy hónapot élt. A büdzsét december 23-án fogadta el a parlament, de február elején már be is jelentették Brüsszelben a büdzsé módosítását, majd a február 19-i kormányülésen 250 milliárd forint zárolásáról döntött a kabinet. Akkor ezt sokan azzal is magyarázták, hogy a kormányváltást követő kádercsere, a minisztériumi átszervezések miatt nem volt megfelelő a tervezés: ezért kellett a GDP 1 százalékának megfelelő összegű biztosítékot beépíteni a rendszerbe – amit aztán később el is vontak.

A kormány(fő) hallgat

A fentiek fényében megkerestük mind a nyolc minisztériumot és a kormányzati kommunikációs államtitkárságot, hogy megtudjuk: a központi apparátusból hányan vannak szabadságon, és hányan dolgoznak – többek között a 2012-es költségvetés tervezésén vagy esetleg azokon a válságintézkedéseken, amik meghozatalára az elmúlt napok komoly tőzsdei zuhanásai, a forint gyengülése nyomán az ellenzéki pártok ösztökélték a kormányt. Arra külön is kíváncsiak lettünk volna, hogy a miniszterek, államtitkárok közül ki dolgozik, hiszen például egyetlen miniszter sem jelent meg régóta a nyilvánosság előtt. (Az utolsó Navracsics Tibor volt, miután Orbán Viktorral találkozott Felcsúton.)

Az egyik utolsó fotó: Orbán Viktor Navracsics Tiborra vár Felcsúton. Azóta eltűnt
MTI / Koszticsák Szilárd

Sokan sürgették azt is, hogy maga a kormányfő álljon ki a nyilvánosság elé, és tegyen nyilatkozatot. Az elmúlt napokban Barack Obama például többször is megszólalt az Egyesült Államokat sújtó gazdasági problémákkal kapcsolatban. Megszakította szabadságát a pénzügyi gondok miatt Nicolas Sarkozy francia államfő és José Luis Rodrigez Zapatero spanyol kormányfő is. Igaz, Angela Merkel vagy José Manuel Barroso nem látott indokot idő előtti visszatérésre hivatalába. A kormányszóvivői iroda a Blikk megkeresésére azt mondta, szabadságán Orbán Viktor is dolgozik.

Szoros menetrend

A megkeresésünkre ugyanakkor egyetlen minisztériumtól sem kaptunk választ, egyedül a kormányzati kommunikációs államtitkárság reagált, de ők is csak annyit írtak, hogy a központi apparátus természetesen működik, egyébként pedig nem közérdekű adat, hogy ki, mikor van szabadságon. Így nem tudhatjuk, hogy jelenleg hányan dolgoznak például a 2012-es költségvetésen, amiről már közismert, hogy kemény megszorításokat (többek között bérstopot a közszférában, elvonásokat az oktatástól) hozhat.

A Fidesz egyik elnökségi tagja már tavasszal azt mondta lapunk munkatársának, hogy a 2012-es büdzsé „kemény lesz”, pedig akkor még nem lehetett sejteni a nemzetközi makrogazdasági környezet drámai mértékű romlását. Az biztos, ha a saját maga által meghatározott menetrendet komolyan veszi a kormány, a Nemzetgazdasági Minisztérium felső vezetésének jövő héten már dolgoznia kell, mert „vezetői szintű egyeztetéseken” kell áttekinteniük a 2012-es költségvetés tervezetét, amit a kabinetnek is el kell fogadnia augusztus 31-én.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.