Lenne munka a világgazdasági válság újabb hullámai nyomán rekordgyenge magyar forint miatt, de ez nem feltétlenül a parlament dolga – mondták a hvg.hu-nak az ellenzéki pártok képviselői, akiket arról kérdeztünk meg, indokoltnak tartják-e – Németországhoz hasonlóan – rendkívüli parlamenti ülés összehívását. Ha hívnák őket, mindenesetre mennének ülni. A kormánypártoktól még nem kaptunk visszajelzést.
A német parlament rendkívüli ülésének összehívását mérlegelik Berlinben a július 21-ei euróövezeti csúcstalálkozón született döntések jóváhagyására. A német kormány így igyekszik megnyugtatni az egyre idegesebb piacokat. Az amerikai és európai piaci hírek nyomán kialakult nemzetközi bizonytalanság nyomán a Budapesti Értéktőzsde részvényindexei is lejtmenetbe kapcsoltak, a forint pedig a múlt héten soha nem látott gyengülésbe kezdett a svájci frankkal szemben. Ez számos magyar családot és önkormányzatot is kritikus helyzetbe hozhat a devizahitelek miatt. A Magyar Önkormányzatok Szövetsége a múlt héten már Orbán Viktorhoz fordult segítségért. A hvg.hu arra volt kíváncsi, a parlamenti pártok indokoltnak látják-e, hogy nálunk is összehívják a parlament rendkívüli ülését.
"Valami válságkezelés"
„Magánemberként megfordult a fejemben, hogy ennek a helyzetnek mi lehet a következménye Magyarországra: az amerikai fejlemények után, az elmúlt negyedév gazdasági teljesítménye kapcsán valami válságkezelés szükséges” – mondta a hvg.hu-nak Tóbiás József az MSZP részéről. A képviselő szerint ugyanakkor „rendkívüli parlamenti ülést akkor kéne összehívni, ha a kormányfő fejében kikristályosodott valami, de én úgy érzem, hogy ilyen nincs, hiszen a kormány mintha észre se venné, mi történik. Még mindig csak azt lehet hallani, hogy Európában egyedülállóan erős a magyar gazdaság. A parlament akkor tehetne valamit, ha a kormánynak lenne megoldási javaslata. Az elmúlt egy év kormányzati tevékenységét látva nem hiszem, hogy egy ilyen ülés most sikerre vezetne”.
Az LMP nyitott lenne egy rendkívüli ülés összehívására. „Azonnali beavatkozásra lenne szükség, a devizahitelesek terheinek növekedése ugyanis nagyon súlyos társadalmi katasztrófával fenyeget” – mondta Vágó Gábor, az LMP országgyűlési képviselője a hvg.hu-nak. Vágó szerint ugyanakkor alapvetően nem a törvényhozásnak, hanem a kormánynak, jelesül Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek kellene lépnie.
"Mentális segítségnyújtás"
A képviselő úgy véli, a kormánynak a kialakult helyzetben nemcsak anyagi, hanem „jogi, szociális és mentális” segítséget is nyújtania kell. Mint mondta: mielőbb újra kell tárgyalni a kormány és a Bankszövetség megállapodását, mert a jelenlegi árfolyamgát csak azt hozza magával, hogy 2015-ben fog csőstül jönni a baj. „A problémát nemcsak az egyes országok szintjén kell kezelni; recseg-ropog a nemzetközi pénzügyi rendszer. Globális megegyezésre, paradigmaváltásra van szükség. 2008-ban nem a problémát oldották meg, csak a lyukakat tömték be, ezt a hibát nem szabad újra elkövetni” – tette hozzá Vágó Gábor.
A Jobbik szintén részt venne a rendkívüli ülésen, ha összehívnák a parlamentet. Hegedűs Tamás, a gazdasági bizottság jobbikos tagja azt mondta lapunknak, a frankhitelesek védelmében szükség lenne azonnali lépésekre, amik indokolttá tennének egy rendkívüli parlamenti ülést. „A kormány által számtalanszor beígért eszközkezelő máig nem állt fel, és a bajba jutott hitelesek megsegítésére egyáltalán hozott intézkedések is csak szeptembertől élnek legkorábban, márpedig ilyen frankárfolyamnál minden hét késlekedés azt jelenti, hogy újabb és újabb családok kerülnek kilátástalan helyzetbe” – mondta Hegedűs Tamás.
Természetesen kerestük a Fideszt és a KDNP-t is, de egyelőre egyik párttól sem hívtak vissza minket.